Reklama

Czy pracownicy spółek miejskich muszą przyznać się do 500 plus?

Opublikowano:
Autor:

Czy pracownicy spółek miejskich muszą przyznać się do 500 plus? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy można zwrócić się do pracownika, aby wykazywał czy pobiera świadczenie „500 plus”? Do jednej z radnych dotarły informacje, że uczyniono tak w jednej z miejskich spółek, posługując się przy tym ankietą. W interpelacji od razu zapytała, czy przypadkiem nie ma podobnej sytuacji w innych miejskich spółkach, a może nawet w samym Ratuszu.

Czy można zwrócić się do pracownika, aby wykazywał czy pobiera świadczenie „500 plus”? Do jednej z radnych dotarły informacje, że uczyniono tak w jednej z miejskich spółek, posługując się przy tym ankietą o zapomogę. W interpelacji od razu zapytała, czy przypadkiem nie ma podobnej sytuacji w innych miejskich spółkach, a może nawet w samym Ratuszu.

- Otrzymałam niepokojące sygnały o przedłożeniu pracownikom z Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku Sp. z o. o. do wypełnienia informacji o korzystaniu z programu 500 plus – napisała radna Prawa i Sprawiedliwości, Wioletta Kulpa w interpelacji do Ratusza.

Przywołuje przykład z sieci Auchan, interweniowało tam Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i Główny Inspektor Pracy. Miało tam dojść, jak dalej kontynuowała radna, do „zmuszania pracowników do składania oświadczeń o pobieraniu środków z programu Rodzina 500 plus pod groźbą zwolnienia z pracy” w związku z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych. Tym bardziej radną zainteresowało, jak wygląda sprawa w przypadku płockiego Ratusza, miejskich spółek i jednostek budżetowych.

Radna dodaje: - Według GIP fakt pobierania świadczenia wychowawczego, niezależnie od przepisów regulaminu, nie powinien stanowić podstawy ograniczenia prawa do korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub przyznania świadczeń w niższej wysokości. Ponadto Ministerstwo stoi na stanowisku, że szczegółowe zasady wydatkowania Funduszu, w tym sposób ustalania sytuacji socjalnej osoby uprawnionej do zapomogi, należy dookreślić w regulaminach zakładowych, co dotyczy także uwzględniania lub nieuwzględniania świadczenia z programu 500 plus w dochodzie rodziny pracownika ubiegającego się o świadczenie ZFŚS.

Sekretarz w Ratuszu, Krzysztof Krakowski odpowiadał, że co prawda pracownicy Ratusza nie byli zobowiązani do składania oświadczeń ani wypełniania ankiet w związku z programem „Rodzina 500 plus”, podobnie osoby zatrudnione w gminnych jednostkach budżetowych i miejskich spółkach, ale... Przyznał, że w Przedsiębiorstwie Gospodarowania Odpadami taki element faktycznie się pojawił. We wszystkich pozostałych wymienionych jednostkach pracownicy korzystający ze środków z ZFŚS nie mają w dochodach uwzględnianych środków z tego programu.

Spółka została poproszona o wyjaśnienie. Potwierdziła, że doszło do takiej sytuacji w związku z przydziałem środków z ZFŚS dla pracowników z okazji świąt Bożego Narodzenia w grudniu 2016 roku. Zebrano wówczas oświadczenia o poziomie dochodów brutto w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinie. Poproszono o uwzględnienie dochodów za pracę, rent, emerytur, dochodów z gospodarstwa rolnego i wspomnianego świadczenia 500 plus.

W spółce tłumaczą: - Celem uzyskania oświadczenia nie było żądanie informacji o pobieranych świadczeniach z programu 500 plus, a uzyskanie informacji o łącznym poziomie dochodów w rodzinie w przeliczeniu na jedną osobę, bo to było kryterium ustalania wysokości świadczenia z ZFŚS. Nie było obowiązku bezwzględnego ujawniania wysokości otrzymanych dochodów. W oświadczeniu jest zapis, że „u pracowników, których dochód jest wyższy niż 2,5 tys. zł na osobę, wystarczy wpisać powyżej 2,5 tys. zł'”. Tryb i kryteria przydziału środków z ZFŚS zaopiniowały dwie organizacje związkowe pracowników, Zakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” i Związek Zawodowy Pracowników.

Ponadto twierdzą, że ustawa nie ustala szczegółowych kryteriów podziału świadczeń, dlatego takie ustalenia są czynione w regulaminie ZFŚS. W spółce podstawą jest dochód na jedną osobę, bierze się pod uwagę także wysokość środków z funduszu pomocowego na dany rok. Ale nie tylko. - Istotne jest uzależnienie wysokości przyznanego świadczenia od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Spółka może zatem brać pod uwagę, że uzyskanie świadczenia wychowawczego niewątpliwie poprawia jego sytuację materialną. Tym samym pobieranie świadczenia wychowawczego może skutkować wypłatą niższej kwoty wsparcia z ZFŚS. Pracodawca może także podstąpić odmiennie i nie obniżyć świadczenia.

Dodają, że do dochodu nie wliczają zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, lecz „wszystkie inne osiągane przez pracownika dochody podlegają już zaliczeniu do osiąganego dochodu”. Według spółki świadczenie z programu Rodzina 500 plus stanowi dochód w rozumieniu ustawy o PIT, tyle że takim zwolnionym ze wskazanego podatku. Dlatego też spółka uważa, że miała prawo do „żądania od pracownika oświadczenia w przedmiocie pobierania świadczenia wychowawczego, gdyż wpływa na dochód brutto pracownika i poprawia jego sytuację materialną. Z kolei odmowa informacji może skutkować obniżeniem świadczenia lub odmową wypłaty".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE