Reklama

Czy konflikt zostanie zażegnany? Ratusz szykuje propozycję

Opublikowano:
Autor:

Czy konflikt zostanie zażegnany? Ratusz szykuje propozycję - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na Podolszycach pojawią się ławki solarne, nowy teren zielony z siłownią i wygrodzony wybieg dla psów? Przypomnijmy, że wspomniany wybieg spowodował konflikt wśród mieszkańców. Jednym marzyła się przestrzeń dla wszystkich, drugim psi park. Teraz Ratusz próbuje znaleźć kompromis.

Na Podolszycach pojawią się ławki solarne, nowy teren zielony z siłownią i wygrodzony wybieg dla psów? Przypomnijmy, że wspomniany wybieg spowodował konflikt  wśród mieszkańców. Jednym marzyła się przestrzeń dla wszystkich, drugim psi park. Teraz Ratusz próbuje znaleźć kompromis.

Urzędnicy z płockiego Ratusza wyłonili firmę, która wykona koncepcję zagospodarowania terenu na Podolszycach Południe przy ul. Czerwonych Kosynierów. W przyszłości miałby to być teren o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

Na razie obszar o powierzchni 1,3 ha pozostaje niezagospodarowany i porośnięty pojedynczymi drzewami. Z tego powodu należy wykonać inwentaryzację drzew, aby określić, które egzemplarze są cenne pod względem przyrodniczym ze względu na ich wiek, pokrój, czy duży obwód pnia. Nie można też wykluczyć, że poza drzewami cennymi przyrodniczo, w dokumencie zostaną wskazane drzewa do usunięcia „z przyczyn zdrowotnych lub kolidujących z zagospodarowaniem” (rekompensaty przyrodnicze mają być zaprojektowane w obrębie terenu).  

A jakie są wstępne propozycje odnośnie wspomnianego zagospodarowania? Obszar miałby obejmować strefę do wypoczynku biernego z zaprojektowanymi ścieżkami o utwardzonej nawierzchni wraz z miejscami „sprzyjającymi integracji użytkowników”, a także strefę do wypoczynku aktywnego. W ramach tej drugiej wskazano na siłownię terenową z urządzeniami do ćwiczeń ustawionych na przepuszczalnej nawierzchni, a także plac zabaw dla dzieci na bezpiecznej nawierzchni wygrodzony niewysokim płotkiem. Na terenie parku należy uwzględnić ścieżki i odpowiednią zieleń, która miałaby tam dominować (minimum 70 proc. powierzchni powinno być biologicznie czynne). Oprócz drzew cennych przyrodniczo, Ratusz wskazuje na zieleń wielopiętrową, wielogatunkową, tworzącą „dogodne i atrakcyjne warunki dla ptaków, owadów i drobnych ssaków”. Najlepiej, aby rośliny były dostosowane do klimatu Mazowsza, łatwe w utrzymaniu i niewymagające dużych nakładów finansowych.

Zostanie dołożona mała architektura – ławki, w tym... ławki solarne umożliwiające ładowanie telefonów (podobny pomysł znalazł się wśród tegorocznych projektów budżetu obywatelskiego), siedziska/meble miejskie, kosze na śmieci, z kolei oświetlenie miałoby być „niezależne od miejskiej sieci oświetleniowej”. Cały teren byłby pod monitoringiem. Przy sporządzaniu koncepcji zagospodarowania trzeba także uwzględnić potrzeby osób borykających się z niepełnosprawnością. Dopiero w opracowaniu znajdą się wizualizacje i szacunkowa wartość kosztorysowa inwestycji.

Psi uśmiech

Ponadto we wskazany teren – zgodnie z zaleceniami Ratusza – należy wkomponować wygrodzony obszar o powierzchni ok. 0,1 ha z przeznaczeniem pod psi wybieg (zgodnie z dokumentacją „Psi uśmiech”). Przypomnijmy, że budowa parku „Psi uśmiech”, a był to jeden z projektów poprzedniego budżetu obywatelskiego, została wstrzymana z powodu rozbieżności zdań wśród mieszkańców. Jedni popierali wybieg dla psów, drudzy bardziej skłaniali się ku wykorzystaniu terenu na plac zabaw czy park. Ratusz zapowiedział, że będzie dążył do kompromisu, stąd wydzielenie części terenu na rzecz czworonogów i ich właścicieli, przychylając się jednocześnie do postulatu stworzenia terenu zielonego dla mieszkańców. Monika Maron z płockiego Ratusza niedawno wyjaśniała dalszy przebieg działań: koncepcja zagospodarowania całego terenu zostanie zaprezentowana mieszkańcom i poddana jeszcze w tym roku konsultacjom.

[ZT]19571[/ZT]

Na zapytanie ofertowe odpowiedziało osiem firm, przy czym żadna nie była z Płocka. Ostatecznie zwyciężyła firma z Radomia, Zielono nam  Pauliny Marciniak, która powinna wykonać zamówienie do 28 września 2018 r. za kwotę 10 tys. 824 zł.

Fot. Dokumentacja UMP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE