Reklama

Cztery zwrotki hymnu, w tym jedna a cappella. 11 listopada w Płocku [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Cztery zwrotki hymnu, w tym jedna a cappella. 11 listopada w Płocku [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O 10.00 rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny w katedrze, a po 11.00 uroczystości przeniosły się pod Płytę Nieznanego Żołnierza. Kilkadziesiąt delegacji złożyło kwiaty, a krótkie przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Nowakowski. Później obchody przeniosły się na Stary Rynek, gdzie rozlewano tradycyjny rosół z gęsiny.

O 10.00 rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny w katedrze, a po 11.00 uroczystości przeniosły się pod Płytę Nieznanego Żołnierza. Kilkadziesiąt delegacji złożyło kwiaty, a krótkie przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Nowakowski. Później obchody przeniosły się na Stary Rynek, gdzie rozlewano tradycyjny rosół z gęsiny. 

101 lat temu Polska odzyskała niepodległość, po 123 latach zaborów. Płocczanie mogli świętować już od piątku, kiedy to odbył się m.in. XIII Bieg Niepodległości. Główne uroczystości odbyły się jednak tradycyjnie 11 listopada, przed Płytą Nieznanego Żołnierza. 

- Historia magistra vitae est, historia jest nauczycielką życia. Zwłaszcza ta historia, którą pisze się krwią powstańców, którą mierzy się krzyżami pod Monte Cassino. Ta historia liczona kibitkami, a później bydlęcymi wagonami, zmierzającymi na wschód z Polakami, by ginęli na nieludzkiej ziemi. Ta historia dzisiaj każe zatrzymać się nad słowem wolność. Jak ważne to słowo, jak kruche... Jak łatwo tę wolność stracić, jak łatwo ją sprzedać - mówił prezydent Andrzej Nowakowski, wspominając potop szwedzki i konfederację targowicką. 

Przypominał też, że o wolność trzeba cały czas walczyć, bo nie została nam dana raz na zawsze. 

- Ona została wywalczona przez naszych przodków. Została nam także zadane, byśmy ją budowali w ramach narodowej wspólnoty. Tym co łączy, a nie co dzieli. Na prawdzie, a nie na kłamstwie - mówił prezydent. 

Kilkadziesiąt delegacji, m.in. polityków, przedstawicieli urzędów, szkół wyższych czy instytucji kulturalnych, złożyło kwiaty. Tuż po 12.00 prezydent Nowakowski wezwał wszystkich zgromadzonych do wspólnego odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji "Niepodległa do hymnu". Płocczanie stanęli na wysokości zadania i odśpiewali wszystkie cztery zwrotki hymnu, w tym trzecią a cappella. 

Płocka Drużyna Kusznica tradycyjnie oddała kilka strzałów, a później impreza przeniosła się na Stary Rynek. Na środku placu stanął namiot, gdzie można było poczęstować się rosołem z gęsiny. Na scenie śpiewano pieśni patriotyczne, począwszy od "Roty".  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE