Reklama

Cztery firmy są chętne, aby stworzyć projekt remontu i rozbudowy Pałacu Ślubów

Opublikowano:
Autor:

Cztery firmy są chętne, aby stworzyć projekt remontu i rozbudowy Pałacu Ślubów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Płocki Ratusz zamierza przebudować i rozbudować budynek, w którym płocczanie biorą śluby cywilne. Aby jednak tak się stało, wpierw musi wyłonić firmę, która wykona dokumentację projektowo-kosztorysową, a także uzyska pozwolenie na budowę. A kiedy już ta dokumentacja będzie, wówczas zostaje znalezienie pieniędzy na realizację.

Płocki Ratusz zamierza przebudować i rozbudować budynek, w którym płocczanie biorą śluby cywilne. Aby jednak tak się stało, wpierw musi wyłonić firmę, która wykona dokumentację projektowo-kosztorysową, a także uzyska pozwolenie na budowę. A kiedy już ta dokumentacja będzie, wówczas zostaje znalezienie pieniędzy na realizację.

Mieszczący się przy ul. Kolegialnej Pałac Ślubów zwraca uwagę wyglądem, detalami na frontowej elewacji. To dawny Pałacyk Flatau, który został wpisany do rejestru zabytków w 1975 r., dodatkowo znajduje się na obszarze zespołu urbanistyczno–architektonicznego i warstw kulturowych miasta Płocka. Ponadto figuruje w gminnej ewidencji zabytków.

Budynek prawdopodobnie powstał przed 1890 r. w stylu późnego klasycyzmu. Pierwszymi właścicielami było małżeństwo Aliny i Ludwika Flatau – znanych płockich filantropów. W latach 1917-1925 stanowił siedzibę Banku Przemysłowego Warszawskiego, później do roku 1938 mieścił biura Powiatowej Kasy Chorych. Po II wojnie światowej budynek zajmowali różni lokatorzy i różne instytucje: w 1945 r. Mieścił się tu Komitet Polskiej Partii Robotniczej, w dzisiejszej Sali Ślubów była hala produkcyjna spółdzielni dziewiarskiej, część budynku zajmowały pracownie Teatru Płockiego oraz Naczelna Organizacja Techniczna. Po przejęciu budynku przez Urząd Miasta w 1980 r. jego stan był bliski ruiny. Dotychczasowi użytkownicy doprowadzili do całkowitego zatarcia pierwotnego wyglądu Sali Ślubów – zdarto sztukaterie, zamurowano arkady, usunięto kute żyrandole, zdewastowano stolarkę. W 1980 r. rozpoczęto roboty budowlane, które trwały cztery lata. Po odrestaurowaniu budynku władze miasta przeznaczyły budynek na Pałac Ślubów. Dziś Pałac Ślubów składa się z pięciu części – Urzędu Stanu Cywilnego, szatni i sanitariatów na parterze oraz na piętrze: z Sali Ślubów, Sali Toastów, Sali Kolumnowej oraz Sali Nadawania Imion. Ozdobą Pałacu są stylowe bogato rzeźbione drzwi na piętrze wykonane na wzór zachowanych egzemplarzy. Upływający czas jednak robi swoje. Część dekoracyjnych elementów obecnie zasłaniają siatki. Aż się prosi o remont. Niedawno pisaliśmy zresztą o tym, jakie są pomysły na jego przyszły wygląd.

[ZT]20962[/ZT]

Płocki Ratusz ogłosił postępowanie przetargowe, aby wyłonić firmę, która stworzy projekt rozbudowanego budynku i oszacuje koszty. Zgłosiły się cztery: Biuro Projektowania i Realizacji Architektury WAW Włodzimierz Kaniewski z Włocławka, konsorcjum Demiurg Projekt S.A. oraz Demiurg Sp. z o. o. Sp. k. z Poznania, WK Architekci Sp. z o. o. ze Swarzędza i Domagało Wnuk Architekci z Łodzi. O ile płocki Urząd Miasta przeznaczył na powstanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej 300 tys. zł, tak w tej granicy zmieściło się dwoje oferentów: WK Architekci Sp. z o. o. (218 tys. 940 zł) i Biuro Projektowania i Realizacji Architektury WAW (147 tys. 600 zł), oferty powyżej 300 tys. zł złożyło konsorcjum (386 tys. 660 zł) oraz pracownia Domagało Wnuk Architekci (412 tys. zł), która stworzyła już koncepcję programowo-przestrzenną dla Pałacu Ślubów.

Wybrany z tego grona wykonawca ma wykonać projekt remontu, przebudowy i rozbudowy obiektu w oparciu o „Projekt koncepcji programowo-przestrzennej remontu, przebudowy, nadbudowy i rozbudowy budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Kolegialnej 9 w Płocku” wraz z kosztorysami inwestorskimi. W zakresie prac ujęto m.in.: inwentaryzację budowlano-architektoniczną, ekspertyzę techniczną fundamentów, ekspertyzę z określeniem stanu technicznego całego obiektu i odkrywkami umożliwiającymi ocenę stanu technicznego, wykonanie projektów budowlanych i wykonawczych wszystkich branż, wykonanie badań i odkrywek niezbędnych do przyjęcia ostatecznych rozwiązań projektowych z uzyskaniem pozwolenia konserwatorskiego, czy też uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego na realizację badań archeologicznych w ramach zamierzenia i opracowanie projektu aranżacji wnętrz (w oparciu o przepracowane badania konserwatorskie) zakładającego zachowanie historycznego wystroju zabytkowego obiektu. Na realizację zadania - zgodnie ze specyfikacją - przysługuje czas do 31 października 2019 r.

AKTUALIZACJA

Realizacją zamówienia zajmie się Biuro Projektowania i Realizacji Architektury WAW Włodzimierz Kaniewski z Włocławka.

Fot. Karolina Burzyńska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE