Reklama

Czego chcą płocczanie? Nowego stadionu, basenu, poprawy stanu chodników?

Opublikowano:
Autor:

Czego chcą płocczanie? Nowego stadionu, basenu, poprawy stanu chodników? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości We wtorek przedstawiono wyniki ankiety, którą ostatnio przeprowadzono wśród mieszkańców Płocka. Pytano o ocenę planowanych inwestycji, stanu jezdni, czy płocczanie potrzebują lepszej komunikacji z stolicą, a może raczej z innymi miastami.

We wtorek przedstawiono wyniki ankiety, którą ostatnio przeprowadzono wśród mieszkańców Płocka. Pytano m. in. o ocenę planowanych inwestycji, stanu infrastruktury, czy płocczanie potrzebują lepszej komunikacji z stolicą, a może raczej z innymi miastami. 

Prace nad przyszłą strategią zapoczątkowała ankieta. Jej wyniki (chociaż niepełne) przedstawiał wiceprezydent Jacek Terebus we wtorek tuż przed zespołową pracą nad przyszłą strategią dla Płocka do 2030 roku. Prośba o jej wypełnienie pojawiła się na przełomie czerwca i lipca. Otrzymano 1022 wypełnione ankiety.

- W przypadku pisania takiego dokumentu nikt z nas nawet nie próbuje mieć wyłączności na wiedzę. Odbyliśmy długą dyskusję na temat sformułowania poszczególnych pytań. Dostaliśmy różne sygnały, że jest zbyt długa, zbyt szczegółowa, wręcz sugeruje pewne odpowiedzi.

Respondenci

Niemal 60 proc. osób mieszka w Płocku od urodzenia, 29 proc. nie miało jeszcze 35 lat. Byli też starsi respondenci mający od 35 do 64 lat (36 proc.) lub powyżej 65 lat (8 proc.). Dominowały kobiety (57 proc., mężczyźni – 43 proc.). Ponad połowa miała wykształcenie wyższe (54 proc.).

Najwyższa aktywność z podziałem na osiedla

W tym aspekcie najwięcej ankiet wypełniono na osiedlach: Wyszogrodzka (9,4 proc.), Podolszyce Północne (8,2 proc.) i Południowe (8,1 proc.), Tysiąclecia (7,3 proc.) i Skarpa (6,5 proc.).

Jak mieszka się płocczanom w mieście?

Mieszkańcy ocenili, że mieszka im się dobrze (65 proc.) bądź bardzo dobrze (20 proc.). Niektórzy nie byli aż tak zadowoleni i odpowiedzieli, że mieszka im się w Płocku źle (7 proc.).

Jakość jezdni

Najczęściej uznano, że większość jezdni jest w dobrym stanie, chociaż nieliczne wymagają naprawy (47 proc.), natomiast odpowiedź „dużo jezdni wymaga naprawy, tylko niektóre są dobre” wybrało 37 proc. ankietowanych. Byli i tacy, którzy uważali, że jezdnie w Płocku są w bardzo dobrym stanie (8 proc.) lub wręcz przeciwnie, prawie każda wymaga podjęcia działań (5 proc.). Dopytani o jezdnie wymagające naprawy, respondenci wskazali na ul. Tysiąclecia, Łukasiewicza, Przemysłową, Wyszogrodzką i Kostrogaj. - Przy każdym pytaniu była krótka notka o tym, co udało się zrobić w ciągu 6 lat – dodawał wiceprezydent. - Te ulice podali mieszkańcy. Część z nich została ujęta w planach inwestycyjnych. Część realizujemy, jak ul. Kostrogaj i Przemysłowa. Przed nami remont Tysiąclecia Łukasiewicza, które są już zaprojektowane. Czekamy na konkurs, aby móc starać się o środki unijne.

Chodniki

Chodniki są w dobrym stanie i tylko nieliczne wymagają naprawy według 48 proc. przepytanych osób. Nieco mniej, bo 36 proc. ankietowanych, uznało, że dużo chodników wymaga naprawy. Analogicznie jak przy jezdniach, byli i tacy, którzy wypowiedzieli się bardzo pochlebnie (8 proc.) lub najchętniej od razu chciałoby remontu (4 proc.), ponieważ prawie każdy chodnik wymaga naprawy. Na których ulicach miałoby być najgorzej? Na ul. Wyszogrodzkiej, Kościuszki, Kilińskiego, Sienkiewicza i Piłsudskiego.

Infrastruktura rowerowa

Jak przedstawiają się wyniki? Budowę nowych dróg rowerowych poparło 84 proc. ankietowanych, budowę miejsc do parkowania dla jednośladów – 78 proc., z kolei 67 proc. chciało lepszej organizacji ruchu i 63 proc. zapytanych mieszkańców akcentowało potrzebę roweru miejskiego. Gdyby miały powstać nowe ścieżki rowerowe, to najlepiej na ul. Jachowicza, w centrum miasta, na ul. Piłsudskiego, Wyszogrodzkiej, a także z Podolszyc w stronę centrum.

Infrastruktura

Uznano, że znacznej rozbudowy wymaga kanalizacja deszczowa (32 proc.). Najlepiej oceniono infrastrukturę wodociągową (39 proc.).

Komunikacja międzymiastowa

Tu bez większego zaskoczenia, ponieważ respondenci uważali, że powinna być lepsza komunikacja kolejowa. Jej brak ma swoje reperkusje, niezbędne okazuje się wzmocnienie komunikacji kołowej. Kursy wygodnymi busami do Warszawy otrzymały jednak już trochę mniejsze poparcie niż kursy busami do Łodzi czy Torunia. Ponad 50 proc. ankietowanych wskazało na problem dobrej obsługi na liniach podmiejskich.

Edukacja

76 proc. respondentów było zdania, że brakuje nowych żłobków, przy czym ten problem najmocniej dotyczy osiedla Skarpa. Modernizacji przedszkoli domagało się 75 proc. zapytanych mieszkańców. Istotne okazały się działania związane z dostosowaniem placówek do reformy oświaty.

W przypadku szkół wyższych 81 proc. ankietowanych oczekuje bogatszej oferty. Powstanie nowej szkoły wyższej (uniwersytetu) poparło 65 proc. zapytanych płocczan, zdaniem 40 proc. obecna oferta jest wystarczająca.

Opieka społeczna

Aż 96 proc. ankietowanych było zdania, że najlepiej pomagać „dając miejsca pracy”, ponadto należy zadbać o wsparcie dla rodzin z dziećmi (79 proc.), o wyżywienie na szkolnych stołówkach (82 proc.). Czy powinny być większe nakłady na pomoc społeczną? Tak uważa ponad 50 proc. respondentów.

Środowisko. Oddziaływanie przedsiębiorstw

Płocczanie oczekują zaangażowania przedsiębiorstw (90 proc.) przede wszystkim poprzez większe środki na ochronę jakości powietrza (łącznie 93 proc. - zgadzam się i zdecydowanie się zgadzam) oraz na na monitoring jego jakości z bieżącą publikacją wyników online dotyczących największych firm (łącznie 94 proc. poparcie). Były też głosy, iż firmy powinny bardziej włączyć się w życie miasta (łącznie 86 proc.). Niektórzy są przekonani, że działalność przemysłu nie ma wpływu na ich zdrowie i ich najbliższych (łącznie 17 proc.).

Zgłaszano zapotrzebowanie na zieleń w mieście (ponad 76 proc.). Program dotyczący zazielenienia miałby trafić w listopadzie pod obrady Rady Miasta Płocka.

Ocena planowanych inwestycji

Kultura i sztuka

Zdaniem respondentów lepiej skupić się na wzmocnieniu działań już istniejących instytucji (blisko 80 proc.). Czy brakuje szerokiej oferty w zakresie koncertów? Takiego zdania jest ponad 60 proc. ankietowanych. Pomysł z powstaniem nowoczesnego obiektu prezentującego popularno-naukowe doświadczenia był dobry według 70 proc. zapytanych osób. Nieco więcej płocczan odpowiadających na pytania z ankiety sądziło, że należy unowocześnić Książnicę Płocką i jej filie (75 proc.).

Opieka zdrowotna

To głównie trzy sprawy: zwiększenie liczby bezpłatnych porad dentystycznych, szersza oferta programów profilaktyki zdrowotnej, w tym dla seniorów, oraz wsparcie dla osób starszych. Jedynie 16 proc. ankietowanych dostęp do lekarzy specjalistów oceniło jako bardzo dobry.

Aspekty wymagające najpilniejszej poprawy

W skali miasta na pierwszym miejscu mamy stan środowiska naturalnego (47,9 proc.), dalej stan dróg i ulic (47,8 proc.), infrastrukturę rowerową (42,6 proc.), stan chodników i udogodnień dla pieszych (37,6 proc.), możliwość zatrudnienia w mieście (33,9 proc.) i edukację (31,6 proc.). Na obszarze osiedli priorytety przedstawiają się następująco: stan chodników, stan dróg i ulic, stan środowiska naturalnego, infrastruktura rowerowa, oferta sportowo-rekreacyjna, parki osiedlowe.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE