Reklama

Córka obrońcy Płocka wspominała ojca

Opublikowano:
Autor:

Córka obrońcy Płocka wspominała ojca - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Mój ojciec żył ta bitwą - wspominała dziś, w rocznicę obrony Płocka Grażyna Mościcka-Nowak, córka majora Janusza Mościckiego, dowódcy podczas obrony Płocka przed bolszewikami.

- Mój ojciec żył ta bitwą - wspominała dziś, w rocznicę obrony Płocka Grażyna Mościcka-Nowak, córka majora Janusza Mościckiego, dowódcy podczas obrony Płocka przed bolszewikami.

Na czele obrony przyczółka mostowego stanął w sierpniu 1920 oficer Wojska Polskiego major Janusz Mościcki. Dzięki jego postawie udało się utrzymać most.

 To właśnie jego córka, Grażyna Mościcka-Nowak, wspominała ojca podczas poniedziałkowych obchodów 94. rocznicy obrony Płocka. Poza nią w uroczystościach na cmentarzu garnizonowym uczestniczył też Zbigniew Jeziorowski,  bratanek Tadeusza Jeziorowskiego, który w 1920 jako 11-letni gimnazjalista z Małachowianki dostarczał amunicję na barykady i za bohaterstwo podczas walk w mieście został odznaczony Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

Grażyna Mościcka -Nowak nie jest płocczanką, nie mieszka w Płocku, ale przez wzgląd na ojca darzy nasze miasto szczególnym sentymentem. -  Ojciec bardzo kochał Płock, mówił: Płock to jest moje miasto  - wspominała dziś pośród bezimiennych grobów obrońców Płocka. -  Będę odwiedzała to miejsce, na ile pozwoli mi los. Na razie nie jest dla mnie okrutny.  

Córka dowódcy płockiego pododcinka Wisły wspominała swój spacer z ojcem.  Najbardziej w pamięci utkwił jej bruk na starówce. - To było bardzo dawno temu, w 1948 roku - opowiadała.  - Ojciec pokazywał mi miejsca związane z bitwą, np. szkołę, w której byli ranni. Zaprowadził mnie na skarpę nad Wisłą. Nad Wisłą najwięcej czasu poświęcił przyczółkowi. Mój ojciec żył tą bitwą, wspomnieniami, ale przede wszystkim żył tymi ludźmi…

Podczas uroczystości odśpiewano hymn, wysłuchano hejnału miasta, a kibice odpalili race. Kwiaty złożyli m.in. prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i jego zastępca Roman Siemiątkowski, poseł Wojciech Jasiński,  senator Marek Martynowski, a także m.in. przewodniczący rady ds. kombatantów ochrony pamięci walki i męczeństwa Ireneusz Szychowski, kombatanci, wojskowi, harcerze przedstawiciele służb mundurowych, parii politycznych, związków zawodowych.

Fot. Portal Płock

Więcej zdjęć w naszej galerii

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE