Reklama

Coraz wyższe zarobki. Wojsko czeka na chętnych

Opublikowano:
Autor:

Coraz wyższe zarobki. Wojsko czeka na chętnych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ma być łatwiej, szybciej i nowocześniej. Krótszy o 140 dni proces rekrutacji, możliwość aplikowania do Wojska Polskiego przez internet, realizacja wstępnych formalności w ciągu jednego dnia - to część zmian, które weszły w życie 2 września. Ile można zarobić?

Ma być łatwiej, szybciej i nowocześniej. Krótszy o 140 dni proces rekrutacji, możliwość aplikowania do Wojska Polskiego przez internet, realizacja wstępnych formalności w ciągu jednego dnia - to część zmian, które weszły w życie 2 września. Ile można zarobić?

To szansa także dla młodych ludzi z regionu płockiego.

O co chodzi? Celem ministerstwa jest zwiększenie liczebności armii. Obecnie służy w niej 108 tys. osób, do tego kolejne 25 tys. jest w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. A ma być więcej. Dlatego Wojsko Polskie zachęca do służby w szeregach armii, a zachętą mają być dużo prostsze i krótsze procedury.

Teraz można dodatkowo składać wnioski przez nowy Resortowy Portal Rekrutacyjny do Wojska Polskiego „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” (www.zostanzolnierzem.pl).

- Kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu zostanzolnierzem.pl otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania - zachęcają wojskowi.

Wojskowe Centrum Rekrutacji – to miejsca, w których w jeden, maksymalnie 2 dni kandydat do wojska (do korpusu szeregowych zawodowych lub terytorialnej służby wojskowej) odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. WCR powoływane będą na terenie kraju, w miejscach gdzie występuje duże zainteresowanie służbą wojskową. Do tej pory kandydaci na żołnierzy musieli przechodzić każdy z etapów rekrutacji osobno, niekiedy w innych miejscach i różnych terminach. W przypadku pozytywnej opinii specjalistów z WCR kandydat na żołnierza, tego samego dnia otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą).

Szkolenie podstawowe potrwa maksymalnie 30 dni, a nie 90. Do tej pory szkolenia odbywały się w trzech turnusach na rok. Teraz będzie ich więcej. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat, już jako żołnierz, zostanie przeniesiony do rezerwy. Następnie zapoznany zostanie z wolnymi stanowiskami w wybranych jednostkach – w zależności, w której części kraju chciałby służyć jako żołnierz: zawodowy bądź terytorialnej służby wojskowej. Dodatkowo dowódcy będą mogli typować odpowiednich kandydatów na stanowiska do swoich jednostek już na etapie szkolenia. 

Do tej pory wszystkie formalności związane z rekrutacją do wojska, w tym służba przygotowawcza, trwało średnio 190 dni. Nowe rozwiązania skracają ten okres do maksymalnie 50 dni.

A teraz zarobki, bardzo ważna sprawa dla młodych ludzi. Podwyżki w wojsku w 2020 r. mają zachęcić do wstępowania w szeregi polskiego wojska. 

- Rozpocząłem kampanię „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” i założenie jest takie, żeby służba w Wojsku Polskim była godnie wynagradzana, żeby przyciągnąć do Wojska Polskiego, zachęcić młodych ludzi do wstępowania do wojska - mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, cytowany przez portal Bussines Insider.

Jak prezentują się uposażenia zasadnicze w wojsku (brutto)? Pensja szeregowego to 3650 zł, starszego szeregowego – 3720 zł, kaprala - 4140 zł, st. kaprala - 4190 zł, plutonowego - 4240 zł, sierżanta - 4440 zł, chorążego - 4780 zł, kapitana – do 5630 zł, a generała - 16160 zł. To podstawa, a do tego wojskowi otrzymują liczne dodatki: specjalny, służbowy, motywacyjny, funkcyjny, kompensacyjny oraz za długoletnią służbę. A to robi znaczną różnicę.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE