Reklama

Reklama

Coraz więcej pustych ławek na lekcjach religii? – W szkołach nie ma przekonania, że to ważny przedmiot

Opublikowano: wt, 22 cze 2021 21:14
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Coraz więcej pustych ławek na lekcjach religii? – W szkołach nie ma przekonania, że to ważny przedmiot - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz więcej uczniów rezygnuje z uczestnictwa w lekcjach religii. To trend, który jest zauważalny w większych i mniejszych miejscowościach w Polsce. Według przedstawicieli kościoła - to m.in. przez trwającą pandemię. W poprawie tej sytuacji nie pomaga też szkolny plan lekcji, w którym religia umieszczana jest na szarym końcu. – Takie zajęcia, na końcu dnia po WF-ie, nie wzmocnią frekwencji - przyznaje ks. Jacek Prusiński, wieloletni nauczyciel i katecheta.

Reklama

Puste ławki na szkolnych katechezach to coraz częściej codzienność. Dla przykładu: tylko w Poznaniu w 2021 roku z lekcji religii wypisało się 16 tys. uczniów – w Łodzi 12 tys. Sytuacja z frekwencją na religii w szkołach pogorszyła się szczególnie w ciągu ostatnich miesięcy.

Jak donoszą ogólnopolskie media, na przełomie 2020 i 2021 roku odnotowano masowe rezygnacje z tych zajęć – głównie w szkołach średnich. Przykładem może tu być chociażby Wrocław, gdzie w szkołach średnich na lekcje te uczęszcza około 30 proc. uczniów. 

Czytaj więcej: 14 lat nadużyć seksualnych księży. Diecezja Płocka publikuje raport

Ksiądz Prusiński przekonuje, że takiemu stanowi rzeczy nie pomaga trwająca pandemia. Lekcje, które były prowadzone w formule, online powodowały dystans między katechetą a uczniem, który podczas tych lekcji jest niewskazany.

- Nauczanie w tym roku szkolnym wyglądało zupełnie inaczej – mówił kapłan w rozmowie z nami. – Ja też tego doświadczyłem jako katecheta w Szkołach Katolickich w Płocku. Prowadzenie zajęć patrząc w martwy ekran komputera jest trudne. Z mojego doświadczenia wynika, że im starsza klasa tym rzadziej się odzywa, a kontakt z uczniem jest bardzo ważny. Choć bez problemu da się w takich warunkach wykonać zaplanowany program, to wielokrotnie spotykałem się ze ścianą marazmu ze strony uczniów.  Szczególnie w klasach licealnych – dodaje.

Według katechety, te niecodzienne czasy wymagają od nauczycieli zmian w podejściu do nauki. Katecheza, która wcześniej mogła być oparta na dialogu i żywej dyskusji, w czasie pandemii przyjęła formę wykładu. 

- Sam szukałem dobrego rozwiązania tego problemu. Czy je znalazłem? Ocena w tym zakresie należy do moich uczniów – zdradził ks. Prusiński. - Prawdą jest, że w ostatnich miesiącach lekcje przerodziły się w monologi. Na szczęście udawało się czasem znaleźć temat, lekcji, który budził żywe zainteresowanie i zachęcał do dyskusji. To ważne dla każdego nauczyciela – podkreślał.  

Niechęć młodzieży do lekcji religii nie wynika jednak z samej pandemii i braku kontaktu z katechetą. To tylko jeden z potencjalnych czynników. Według polityków Lewicy za ten stan rzeczy odpowiedzialne są także różnice poglądowe i wydarzenia, które miały miejsce w 2020 roku – jak chociażby protest kobiet czy stosunek kościoła do środowisk LGBT.

Ksiądz Jacek Prusiński nie zauważa aż tak radykalnych zmian liczebności uczniów na katechezach w Płocku. Dodaje jednak, że problem ten może być widoczny.

-  Trzeba brać poprawkę, że pracuję teraz w Szkołach Katolickich, więc nie widzę aż tak wyraźnie tego zjawiska – przyznał katecheta. - Nie oznacza to, że go nie ma. Podejrzewam, że w wielu szkołach może nie być przekonania, że religia jest ważnym przedmiotem. Jak to zmienić? Wydaje mi się, że uczniowie muszą po prostu lubić katechezy. Nie można wtłaczać wiedzy na siłę, szczególnie w takiej materii. Z tego nigdy nic dobrego nie wyjdzie – ocenił. 

W jaki sposób zatem Kościół ma przekonać uczniów i ich rodziców do tego, by młodzież uczęszczała na katechezy w szkołach? Jak tłumaczy nasz rozmówca, tu nie ma prostej recepty.

- To nie o to chodzi, by religia nagle stała się najważniejszym przedmiotem – precyzował ksiądz. - Trzeba jednak się starać, by tej wiedzy religijnej było nieco więcej. Można to uzyskać poprzez dobre relacje z dziećmi. W tych zajęciach wytwarzanie niepotrzebnego dystansu pomiędzy nauczycielem a uczniem nie jest wskazane.  Na zajęciach pojawiają się często fundamentalne pytania. Często dotyczące życia – uzupełniał. 

Ks. Prusiński wskazue, że lekcje religii często są traktowane lekceważąco. Umieszcza się je notorycznie na ostatnim miejscu, co potęguje wrażenie „nieważności” lekcji.

- Potrzeba jakiejś równowagi i sprawiedliwego traktowania - apeluje. - Wiadomo, że jakiś przedmiot musi być ostatni, tak jak któryś musi być pierwszy. Miałem jednak doświadczenia, że ten przedmiot niejako z góry ustawiany był w mało atrakcyjnym miejscu w plane zajęć. Może religia nie powinna odbywać się po WF-ie? Zmęczeni uczniowie nie mogą się skupić, więc ciężko poruszać jakieś poważne kwestie - przyznał. 

Ksiądz Prusiński przekonuje jednak, że doskonale rozumie prawa, którymi rządzą się lekcje w szkole.

- Katecheci nie mogą oczekiwać, że zajęcia religii będą przypominały wieczorne spotkania w salach parafialnych. Wtedy przychodzą ludzie porozmawiać o konkretnych tematach. Szkoła zawsze będzie szkołą – podsumował.

Arcybiskup Marek Jędraszewski, na łamach tygodnika „Niedziela” stwierdził, że to właśnie w wyniku pandemii „naruszono wiele więzów uczniów m.in. na skutek katechezy on-line”. Wyraził on też nadzieję, że młodzi ludzie zatęsknią wkrótce za swoim kościołem, katechetą i wrócą do szkolnych ławek.

Czytaj więcej: Ktoś leżał pod płockim mostem. - To nastolatka, która miała z niego skoczyć

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (18)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -12

  gwito

  W zasadzie wszystkie komentarze duchownych zawierają błędna diagnozę oraz i są nietrafione jak i spóźnione o dobrą dekadę..

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -17

  mazowsze56

  czytam komentarze i przyznaje racje bardzo pozytywne -ilosc minusów przy komentarzach swiadczy oszustwie portalu lub aktywnosc seniorów [mocherowe berety]

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -19

  piotrek

  Patrząc na ilość minusów przy komentarzach, mam wrażenie że nastąpił atak troli od Emilki.

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -35

  Nejmar

  Football rozumiem w szkole ale religia?

 • 3 miesiące temu | ocena +12 / -36

  Polak patriota

  I bardzo dobrze, wykolejony polski katolicyzm nie ma nic wspólnego z prawdziwą RELIGIĄ, im szybciej ta zorganizowana grupa pedofilska zostanie zakazana tylko lepiej dla POLSKI I POLAKÓW! PRECZ Z KOŚCIOŁEM!

 • 3 miesiące temu | ocena +21 / -39

  Tomasz

  Tu chodzi po prostu o pieniądze. Kościół nie chce finansować lekcji religii i dlatego na siłę wciska się te lekcje do szkół. A że obecne pokolenie młodych szybko się laicyzuje, to i ubywa chętnych do nauki takiego przedmiotu.

 • 3 miesiące temu | ocena +26 / -42

  morelka195

  Kiedyś zdarzało mi się układać plany lekcji i wówczas było wymaganie, aby religia była na pierwszych lub ostatnich lekcjach, jako przedmiot nieobowiązkowy. Nijak się to nie udawało, bo przedmiotów szkolnych jest sporo i inne wymagania też trzeba było spełnić, np. jak rozmieścić 4 godz. wf, żeby jak najpełniej wykorzystać salę gimnastyczną i do tego prowadzić ją w grupach dziewcząt i chłopców z dwóch klas? Albo, , czy matematyka lub fizyka powinna być na 8 - 9 godz. lekcyjnej, a wiedza ścisła wymaga świeżego umysłu... Skoro religia jest wykładana w szkołach, to może być na każdej godzinie. Kiedyś uczęszczało się na lekcje religii do salek katechetycznych po lekcjach i było dobrze! Nic na siłę proszę panów księży i państwa katechetów! Problem nie leży nawet po stronie pandemii, tylko miernych nauczycieli i tego, co reprezentuje zadufana w sobie grupa duchownych. Decyzje pseudoministra Czarnka to następny gwóźdź do waszej trumny.

 • 3 miesiące temu | ocena +14 / -42

  Pomysł dla Don Orleone

  Proponuję w niewykorzystanych salkach katechetycznych otworzyć placówki Polskiej Narodowej Sieci Handlowej pod egidą Orlenu.

 • 3 miesiące temu | ocena +43 / -22

  Płock

  Jest jeszcze miastem komunistycznym to co się dziwić.

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -38

   janina

   buahahahaha smrt wrogom włoszczyzny!

  • 3 miesiące temu | ocena +13 / -42

   Opat

   Idź się połóż i zaczekaj na ostatnie namaszczenie. Będzie lżej.

 • 3 miesiące temu | ocena +28 / -41

  Religia

  jako zbiór osobistych lub zinstytucjonalizowanych postaw, obrzędów i wierzeń wobec niematerialnej transcendentnej rzeczywistości najczęściej określanej mianem Boga powinna być wykładana w obiektach kultu, czyli kościołach, zborach, cerkwiach itp. Tam jest jej miejsce, bo nie jest jednym z przedmiotów nauki jak fizyka czy historia.

  • 3 miesiące temu | ocena +20 / -43

   Zgoda

   ale tylko w państwie świeckim, a my w zasadzie mamy już wyznaniowe.

 • 3 miesiące temu | ocena +28 / -42

  Zibi

  Więcej pedofili w sutannach, na pewno będzie więcej uczniów na religii.

 • 3 miesiące temu | ocena +22 / -43

  Polak

  Bo religia to zlo w czystej postaci......W imie Boga mozna dokonac kazdej zbrodni.lajdactwa.szalbierstwa.Slowianie mili swoich Bogow.swoje wierzenia i czas do nich powrocic .a odejsc od obcej naszej kulturze religii zydowskiego Boga. Niczym nie roznia sie Perun.Allah czy Yahve...... mozna czcic jednako kazdego....a hierarhia? Bez z niej latwiej rozmawiac z Bogiem

 • 3 miesiące temu | ocena +28 / -41

  A może to jest przyczyną?

  Politycy prawicy przed kamerami mówią o religii, a prywatnie? Rozwody, romanse i prostytutki. Jacek Kurski druga żona, Mariusz Antoni Kamiński - druga żona. Dwie żony miał Przemysław Gosiewski, Marta Kaczyńska wiadomo! Piotr Szeliga usunięty z Solidarnej Polski był szantażowany przez prostytutkę - poseł nadal jest członkiem Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, Sławny Pięta, nawet film o jego puszczalstwie i świętej hipokryzji nakręcono, Ludwik Dorn - trzecia żona, Czarnecki druga żona, Kazimierz Marcinkiewicz zostawił żonę z czwórką dzieci, dla Izabel. Święty Kłopotek też się rozwiódł, Kuchciński druga żona, Terlecki rozwiedziony, Mazurek rozwiedziona, Krynicka rozwiedziona, Zalewska rozwiedziona. "I tak można by zapewne w nieskończoność, bo na liście zostało nam jeszcze: alkoholicy, krypto homoseksualiści, dewianci, przestępcy. I ci ludzie mają czelność mówić o moralności i katolicyzmie i miłości .Mają czelność wtrącać się w życie innych ludzi?"

 • 3 miesiące temu | ocena +10 / -45

  Glos pana

  Ludzie gniew Pana bedzie straszny. Opamietajcie się tzn. Nie pyskujcie i dawajcie na tacę...

 • 3 miesiące temu | ocena +14 / -44

  Bobek

  Uczniowie widza co domu sie mowi i jak zachowuje w stosunku do kosciola. Nic tylko takie podejscie jest wynikiem zachowan w domu rodzinnym.