Reklama

Coraz więcej pasażerów. Autobusy Komunikacji Miejskiej są dodatkowo dezynfekowane [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Coraz więcej pasażerów. Autobusy Komunikacji Miejskiej są dodatkowo dezynfekowane [WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa odmrażanie gospodarki, a znoszenie kolejnych obostrzeń dotyczy też komunikacji publicznej. Autobusy miejskiego przewoźnika w Płocku od zeszłego tygodnia przechodzą dodatkową dezynfekcję, nawet kilka razy dziennie.

Trwa odmrażanie gospodarki, a znoszenie kolejnych obostrzeń dotyczy też komunikacji publicznej. Autobusy miejskiego przewoźnika w Płocku od zeszłego tygodnia przechodzą dodatkową dezynfekcję, nawet kilka razy dziennie. 

Luzowanie kolejnych obostrzeń naturalnie sprawiło, że coraz więcej osób korzysta z usług Komunikacji Miejskiej. Od poniedziałku wytyczne są zdecydowanie mniej restrykcyjne - w autobusie może podróżować jednocześnie tylu pasażerów ile wynosi połowa miejsc siedzących i stojących.

Większość zawieszonych linii i kursów została już przywrócona. Skoro przez każdy autobus przewija się więcej osób, w Komunikacji Miejskiej zarządzili dodatkową dezynfekcję pojazdów.

- KM Płock postanowiła uruchomić dodatkowy punkt dezynfekcji autobusów. Każdy autobus KM Płock jest kilkukrotnie dezynfekowany w ciągu dnia. Do tej pory odbywało się to na terenie zajezdni. Od teraz także na pętli medyczna - tłumaczy Kinga Wochowska, rzeczniczka prasowa Komunikacji Miejskiej.

A jak to wygląda?

- W każdym autobusie kilkukrotnie w ciągu dnia dezynfekowane są wszystkie powierzchnie z którymi pasażer ma największy kontakt, czyli m.in. biletomaty, kasowniki, rurki, uchwyty siedzeń itp. Dezynfekcja odbywa się na pętli "Medyczna" - tłumaczy rzeczniczka. - Dodatkowo na terenie zajezdni autobus poddawany jest kompleksowej dezynfekcji poprzez rozpylanie środka dezynfekcyjnego, czyli wszystkie powierzchnie włącznie z szybami, bokami, siedzeniami.

Restrykcje zelżały, ale w autobusach nadal trzeba zachowywać reżim sanitarny. Co do zasady drugie miejsce siedzące powinno być wolne, co oczywiście nie dotyczy np. rodziców z małymi dziećmi.  W pojazdach KM Płock nadal obowiązują maseczki.

- Dlatego KM Płock od samego początku informuje pasażerów i nie tylko, różnymi kanałami informacyjnymi m.in. właśnie o obowiązku zasłaniania ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej. Natomiast warto pokreślić, że weryfikacja tego nakazu należy tylko i wyłącznie do policji. W praktyce oznacza to, że kierowcy komunikacji miejskiej nie mogą zakazać wstępu osobom bez maseczek ochronnych ani żądać podania przyczyny jej braku - tłumaczy Wochowska.

Z nakazu zasłaniania ust i nosa zwolnione są następujące grupy:

 • dzieci do 4. roku życia,
 • osoba z całościowymi zaburzeniami rozwoju,
 • osoba z zaburzeniami psychicznymi,
 • osoba z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
 • osoba mająca trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa,
 • osoba, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia.

Komunikacja apeluje o stosowanie się do zaleceń i przypomina, że sama podjęła szereg działań w związku z pandemią koronawirusa. Do odwołania obowiązują pozostałe zasady:

 • zaostrzona procedura mycia autobusów,
 • zawieszenie zasady funkcjonowania „ciepłego guzika” w autobusach - na przystankach kierowcy otwierają wszystkie drzwi, tak aby ograniczyć kontakt pasażerów z przyciskami i jednocześnie zapewnić przepływ powietrza w autobusach,
 • na pętlach autobusowych bezpośrednio po zakończeniu kursu kierowcy mają obowiązek przez kilka minut przewietrzyć wnętrze poprzez otwarcie wszystkich drzwi i szyberdachów,
 • wydzielono strefę ochronną poprzez wyłączenie z użytku pierwszych drzwi oraz bezpośredniej strefy za kabiną kierowcy,
 • wstrzymano eksploatację autobusów niewyposażonych w przegrodę oddzielającą kierowcę,
 • stałe monitorowanie i pomiar napełnień w autobusach na poszczególnych kursach - w razie potrzeby kursy są bisowane.
[YT]https://youtu.be/K6ONVPxa_KY[/YT] 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE