Trwa odmrażanie gospodarki, a znoszenie kolejnych obostrzeń dotyczy też komunikacji publicznej. Autobusy miejskiego przewoźnika w Płocku od zeszłego tygodnia przechodzą dodatkową dezynfekcję, nawet kilka razy dziennie.
Luzowanie kolejnych obostrzeń naturalnie sprawiło, że coraz więcej osób korzysta z usług Komunikacji Miejskiej. Od poniedziałku wytyczne są zdecydowanie mniej restrykcyjne - w autobusie może podróżować jednocześnie tylu pasażerów ile wynosi połowa miejsc siedzących i stojących.
Większość zawieszonych linii i kursów została już przywrócona. Skoro przez każdy autobus przewija się więcej osób, w Komunikacji Miejskiej zarządzili dodatkową dezynfekcję pojazdów.
- KM Płock postanowiła uruchomić dodatkowy punkt dezynfekcji autobusów. Każdy autobus KM Płock jest kilkukrotnie dezynfekowany w ciągu dnia. Do tej pory odbywało się to na terenie zajezdni. Od teraz także na pętli medyczna - tłumaczy Kinga Wochowska, rzeczniczka prasowa Komunikacji Miejskiej.
A jak to wygląda?
- W każdym autobusie kilkukrotnie w ciągu dnia dezynfekowane są wszystkie powierzchnie z którymi pasażer ma największy kontakt, czyli m.in. biletomaty, kasowniki, rurki, uchwyty siedzeń itp. Dezynfekcja odbywa się na pętli "Medyczna" - tłumaczy rzeczniczka. - Dodatkowo na terenie zajezdni autobus poddawany jest kompleksowej dezynfekcji poprzez rozpylanie środka dezynfekcyjnego, czyli wszystkie powierzchnie włącznie z szybami, bokami, siedzeniami.
Restrykcje zelżały, ale w autobusach nadal trzeba zachowywać reżim sanitarny. Co do zasady drugie miejsce siedzące powinno być wolne, co oczywiście nie dotyczy np. rodziców z małymi dziećmi. W pojazdach KM Płock nadal obowiązują maseczki.
- Dlatego KM Płock od samego początku informuje pasażerów i nie tylko, różnymi kanałami informacyjnymi m.in. właśnie o obowiązku zasłaniania ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej. Natomiast warto pokreślić, że weryfikacja tego nakazu należy tylko i wyłącznie do policji. W praktyce oznacza to, że kierowcy komunikacji miejskiej nie mogą zakazać wstępu osobom bez maseczek ochronnych ani żądać podania przyczyny jej braku - tłumaczy Wochowska.
Z nakazu zasłaniania ust i nosa zwolnione są następujące grupy:
- dzieci do 4. roku życia,
- osoba z całościowymi zaburzeniami rozwoju,
- osoba z zaburzeniami psychicznymi,
- osoba z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
- osoba mająca trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa,
- osoba, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia.
Komunikacja apeluje o stosowanie się do zaleceń i przypomina, że sama podjęła szereg działań w związku z pandemią koronawirusa. Do odwołania obowiązują pozostałe zasady:
- zaostrzona procedura mycia autobusów,
- zawieszenie zasady funkcjonowania „ciepłego guzika” w autobusach - na przystankach kierowcy otwierają wszystkie drzwi, tak aby ograniczyć kontakt pasażerów z przyciskami i jednocześnie zapewnić przepływ powietrza w autobusach,
- na pętlach autobusowych bezpośrednio po zakończeniu kursu kierowcy mają obowiązek przez kilka minut przewietrzyć wnętrze poprzez otwarcie wszystkich drzwi i szyberdachów,
- wydzielono strefę ochronną poprzez wyłączenie z użytku pierwszych drzwi oraz bezpośredniej strefy za kabiną kierowcy,
- wstrzymano eksploatację autobusów niewyposażonych w przegrodę oddzielającą kierowcę,
- stałe monitorowanie i pomiar napełnień w autobusach na poszczególnych kursach - w razie potrzeby kursy są bisowane.