Reklama

Coraz mniej płocczan, coraz mniej budowanych mieszkań

Opublikowano:
Autor:

Coraz mniej płocczan, coraz mniej budowanych mieszkań - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wciąż ubywa mieszkańców Płocka. Na początku tego roku było ich dokładnie 120 tysięcy, teraz już tylko 119.709. Wpływ na to ma m.in. ujemny przyrost naturalny.

Wciąż ubywa mieszkańców Płocka. Na początku tego roku było ich dokładnie 120 tysięcy, teraz już tylko 119.709. Wpływ na to ma m.in. ujemny przyrost naturalny.

Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował sygnalne dane na temat podregionu płockiego, składającego się z Płocka oraz powiatów: płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego. 

Ludności ubywa wszędzie, a ujemny przyrost naturalny najbardziej widoczny jest w powiecie gostynińskim i w Płocku. 

Kolejny czynnik mający wpływ na liczbę mieszkańców to saldo migracji wewnętrznych i zagranicznych na pobyt stały na 1000 ludności. W skali województwa jest on dodatni, czyli mieszkańców przybywa. Ale w podregionie płockim wszędzie jest ujemny. W powiecie sierpeckim wynosi minus 3,87 proc, w gostynińskim - minus 3,5 proc., a w Płocku - minus 2,54 proc. Co ciekawe, w powiecie płockim ziemskim to tylko minus 0,22 proc.

Ciekawe są dane dotyczące budownictwa. Otóż we wspomnianych czterech powiatach w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. oddano do użytku o ponad 20 proc. mieszkań mniej niż w analogicznym okresie roku 2018. Mieszkanie indywidualne miało średnio ok. 130 mkw., a wzniesione poza budownictwem indywidualnym - ok. 63 mkw.

Niestety, spada także liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych - o ponad 12 proc. 

Przybywa za to firm. W rejestrze REGON w porównywanym okresie tego roku zarejestrowanych było ponad 27.800 podmiotów. To prawie o 1000 więcej, niż w końcu września 2018 r. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE