Reklama

Co zrobić, żeby lepiej zabezpieczyć miasto przed powodzią? Może być drogo

Opublikowano:
Autor:

Co zrobić, żeby lepiej zabezpieczyć miasto przed powodzią? Może być drogo - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Może chodzić nawet o miliony złotych. Zadanie jest nie tylko drogie, ale też konieczne, ponieważ bez usuwania rozrastających się kęp lodołamacze nie popłyną w górę rzeki. Aby ustrzec się przed skutkami wodnego żywiołu niezbędne jest systematyczne pogłębianie Wisły. Tyle że pieniądze na tel cel powinny pochodzić bynajmniej nie z budżetu miasta, tylko ze szczebla centralnego.

Może chodzić nawet o miliony złotych. Zadanie jest nie tylko drogie, ale też konieczne. Aby ustrzec się przed skutkami wodnego żywiołu niezbędne jest systematyczne pogłębianie Wisły. Tyle że pieniądze na tel cel powinny pochodzić bynajmniej nie z budżetu miasta, tylko ze szczebla centralnego.

Niedawne ogłoszenie pogotowia przeciwpowodziowego spowodowało pytania ze strony miejskich radnych o działania podejmowane przez płockim Ratusz dotyczące pogłębienia koryta rzeki Wisły, monitorowania wałów przeciwpowodziowych i zapór. W przygotowanym na posiedzenie Komisji Inwestycji, Rozwoju i Bezpieczeństwa Miasta materiale opisano podejmowane działania w latach 2010-2018 (wydobycie refulatu, rozbudowa zapory bocznej Borowiczki, rozbudowa wałów wstecznych Słupianki i lewego wału Rosicy).

[ZT]15473[/ZT]

[ZT]21452[/ZT]

- Natomiast mimo tych wieloletnich działań, mieliśmy w tym roku zator lodowy. Czy miasto przewiduje spotkania z instytucjami łącznie z Wodami Polskimi, aby wspólnie ten temat omówić? Jakie działania trzeba podjąć, aby nie było tego wypłycenia Wisły? Wiem, że sprawa bagrowania nie lezy w gestii miasta, ale co my możemy zrobić? - zastanawiała się radna Teresa Kijek (PiS), która wyszła z inicjatywą tematu.

Odpowiadał jej dyrektor Jan Piątkowski z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w płockim Ratuszu:

- W związku z tegoroczną sytuacją musieliśmy ogłosić stan pogotowia. W samym Płocku woda jeszcze w miarę spokojnie przepłynęła, gorzej było poza granicami miasta. W rejonie Brwilna czy Murzynowa spiętrzył nam się lód, zaczęło się zagrożenie powodzią zatorową. W związku z tym musieliśmy ogłosić stan pogotowia. Jeśli tworzą się zapory, ta woda wraca i zagraża miastu. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że są to zadania Skarbu Państwa. My tylko możemy zwracać się o pogłębianie Wisły na naszym terenie. Obszar Borowiczek wymaga szybkiej interwencji, bo inaczej tam może dojść do nieszczęścia. Powódź zatorowa bywa bardzo nieprzewidywalna. Jeśli chodzi o tę letnią, to najgorzej bywa w maju i czerwcu. W tej chwili planujemy spotkanie z dyrektorem Waldemarem Kutą z zarządu Zlewni we Włocławku i z prezydentem Płocka. Na mocy tej nowej ustawy o Wodach Polskich można spisać porozumienie, tylko pytanie, czy miasto będzie na to stać, bo to są milionowe sumy. Państwo może widzieli tę pogłębiarkę, jak stała przez miesiąc czasu? Na bagrowanie, nieoficjalnie dowiedziałem się, że wydano 4 mln zł. Udrożnianie Wisły to zadanie Skarbu Państwa - powtarzał.

- Zwłaszcza, że zgodnie z nową ustawą o Wodach Polskich, to my zaczynamy płacić setki tysięcy, a za chwilę będzie to raczej w milionach złotych, za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych, za usługi wodne - dodał miejski skarbnik, Wojciech Ostrowski. - Oni dostaną dodatkowe pieniądze.

Dyrektor Piątkowski dodawał: - W wyniku starań pana prezydenta stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych na naszym terenie jest dobry, bo mamy solidnie zbudowane wały. Większą uwagę zwróciłbym na stocznię. Tam jest ta brama przeciwpowodziowa. To w miarę teraz zafunkcjonowało, ale leciutko przeciekało. Sporo zostało zrobione, tylko że to jest nasz odcinek od Borowiczek do Winiar.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE