Reklama

Co zmieniło się w nowym Volvo XC60?

Opublikowano:
Autor:

Co zmieniło się w nowym Volvo XC60? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie jest tajemnicą, że auta marki Volvo cieszą się w Polsce dużą popularnością. Czy wiecie jednak, które z nich ostatnio jest szczególnie „na topie”? Jak się okazuje, najpopularniejszym samochodem tego szwedzkiego koncernu jest Volvo XC60. Skoro na rynku kilka miesięcy temu pojawiła się jego nowa odsłona, warto odnieść się do niego raz jeszcze. Czym zatem porwać nas może nowy XC60? Czy jest coś, co sprawia, że wielu klientów szukających auta klasy premium za wszelką cenę postawi właśnie na ten pojazd?

Nie jest tajemnicą, że auta marki Volvo cieszą się w Polsce dużą popularnością. Czy wiecie jednak, które z nich ostatnio jest szczególnie „na topie”? Jak się okazuje, najpopularniejszym samochodem tego szwedzkiego koncernu jest Volvo XC60. Skoro na rynku kilka miesięcy temu pojawiła się jego nowa odsłona, warto odnieść się do niego raz jeszcze. Czym zatem porwać nas może nowy XC60? Czy jest coś, co sprawia, że wielu klientów szukających auta klasy premium za wszelką cenę postawi właśnie na ten pojazd?

Ulubione auto Polaków

Zanim bliżej przyjrzymy się temu modelowi, nie sposób nie wspomnieć, że Volvo XC60 jest swego rodzaju bestsellerem szwedzkiej marki. Najlepiej świadczy o tym bowiem jego popularność. Otóż nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ten model Volvo (będący najmniejszym SUV-em Szwedów) jest również liderem sprzedaży w swojej klasie na Starym Kontynencie, a idąc dalej - także i w Polsce. W przypadku naszego kraju to też najczęściej kupowany samochód klasy premium, a nie zapominajmy, że liczba nabywanych aut luksusowych nad Wisłą ciągle rośnie.

Co przyniosły zmiany?

Poprzednia generacja tego modelu sięga roku 2008. Nie jest tajemnicą, że w motoryzacji przez blisko dziesięć lat zmieniło się naprawdę dużo. Co dadzą nam zmiany? Jeśli mielibyśmy je ująć w możliwie najprostszy sposób, zauważylibyśmy, że nowy XC60 będzie większy i pojemniejszy, ale przy tym także i lżejszy. Tak przynajmniej model tej opisują jego twórcy.

Odnosząc się do jego gabarytów, nowy model mierzy teraz 468,8 cm długości, a więc jest dłuższy o blisko 4,5 cm. O 9 cm zwiększył się też rozstaw osi, co jest ze sporą korzyścią dla pasażerów podróżujących na tylnej kanapie. Teraz jazda będzie bardziej komfortowa i będą oni mieć więcej miejsca na nogi. Co ciekawe auto jest o kilka cm niższe, dzięki czemu zyskało na płynności. Na uwagę zasługuje również pojemny na 505 litrów bagażnik, co daje poprawę w stosunku do starszej wersji aż o 12 litrów. To jednak nie wszystko, bo nowy SUV ma również liczne schowki o pojemności 50 litrów. To wszystko przy obniżeniu masy auta o około 90 kg! Wszystko dzięki zastosowaniu modułowej platformy znanej z aut wchodzących w skład serii 90.

Młot Thora

Nie sposób nie odnieść się również również do stylistyki, jaką pochwalić się będzie mógł nowy XC60. Ta podobna jest do modelu XC90. Pojazd ten charakteryzować mają idealne proporcje oraz szczególny grill. Poza tym warto zwrócić uwagę na przednie reflektory z motywem „à la młot Thora”. Tak przynajmniej określają je Szwedzi.

Jak z kolei wyglądać będzie jego wnętrze? Te na pewno będzie eleganckie i minimalistyczne. Znajdziemy w nim również duży tablet, który wbudowany jest w konsolę centralną. Bardzo ciekawie wygląda też listwa dekoracyjna wykonana z litego drewna, która biegnie od zegarów przez środek kokpitu aż do kratki wentylacyjnej po stronie pasażera. Poza tym we wnętrzu znajdziemy metal i rzecz jasna wysokiej jakości skórę naturalną. Jako ciekawostkę dodajmy też, że zaktualizowany został system Sensus. Obecnie obsługuje on już Spotify, Apple CarPlay oraz Android Auto. Poza tym całkowicie samoczynnie i co najważniejsze bezpłatnie pobiera też aktualizację map nawigacji. Zainteresowani tym modelem, a takich z pewnością nie brakuje, wiele zdjęć tego modelu Volvo znajdą pod linkiem http://www.volvocars.com/pl/modele/nowe-modele/xc60. Nowy XC60 na fotografiach został tam przedstawiony bardzo realistycznie.

Nowoczesne silniki Drive-e

Odświeżony Volvo XC60 nie zawiedzie nas również pod względem wydajności. Pod jego maską znajdziemy bowiem nowoczesne silniki Drive-e, które cechują się dobrymi osiągami oraz niskim zużyciem paliwa. Biorąc pod uwagę Polskę, XC60 dostępny będzie u nas w wersjach z pięcioma silnikami. Dostępne warianty to:

  • Diesel D4 AWD (190 KM, 400 Nm) - setka w 8,4 s,
  • Diesel D5 AWD (235 KM, 480 Nm) - 7,2 s,
  • Benzyna T5 AWD (254 KM, 350 Nm) - 6,8 s,
  • Benzyna T6 AWD (320 KM, 400 Nm) - 5,9 s,
  • Hybryda T8 Twin Engine (407 KM) - 5,0 s.

Bezpieczeństwo

Tak nowoczesny samochód musi mieć w sobie również wiele systemów bezpieczeństwa – a z tych Volvo słynie na całym świecie. Jednym z nich jest City Safety, włączający awaryjne hamowanie w momencie wykrycia ryzyka kolizji z pojazdem jadącym w tym samym kierunku. Poza tym reaguje również w przypadku ewentualnego ryzyka zderzenia czołowego, kiedy skręcamy w lewo. Jest to swego rodzaju autopilot, który w razie wykrycia zagrożenia przejmuje kontrolę nad pojazdem i próbuje ominąć przeszkodę. Warto zauważyć, że system ten wykrywa też pieszych oraz rowerzystów, a nawet duże zwierzęta. Istotne jest natomiast to, że reaguje on przy różnicy prędkości sięgającej aż 60 km/h.

Innym systemem, odpowiadającym za poprawę bezpieczeństwa, jest BLIS. Ostrzega on kierowcę o pojeździe znajdującym się w martwym polu, ale na tym jego zalety się nie kończą. Dodatkowo, w przypadku zajętego pasa, nie pozwala on kierowcy na niego zjechać. System Pilot Assist wspomaga natomiast jazdę na prostych odcinkach.

Jeśli szukacie sobie w związku z tym naprawdę luksusowego SUV-a, wydaje się, że nowy XC60 powinien spełnić Wasze wymagania i zaspokoić wszystkie związane z takim autem potrzeby. Jesteście zainteresowani? Więcej informacji na http://www.volvocars.com/pl/modele/nowe-modele/xc60

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE