Reklama

Co powinna zawierać polisa na wakacje?

Opublikowano:
Autor:

Co powinna zawierać polisa na wakacje? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na wakacje wyjeżdżamy z myślą o relaksie, świetnej zabawie, przeżyciu czegoś wyjątkowego czy zwiedzeniu ciekawych miejsc. Niestety na wczasach czekać na nas mogą również niemiłe niespodzianki, takie jak nagła choroba, wypadek albo kradzież bagażu. Przed takimi zdarzeniami można się jednak ubezpieczyć w ramach polisy turystycznej.

Na wakacje wyjeżdżamy z myślą o relaksie, świetnej zabawie, przeżyciu czegoś wyjątkowego czy zwiedzeniu ciekawych miejsc. Niestety na wczasach czekać na nas mogą również niemiłe niespodzianki, takie jak nagła choroba, wypadek albo kradzież bagażu. Przed takimi zdarzeniami można się jednak ubezpieczyć w ramach polisy turystycznej.

Sprawdziliśmy, jakie elementy powinno zawierać optymalne ubezpieczenie turystyczne. Przy jego wyborze najważniejszym kryterium nie jest cena, lecz zakres ochronny, który należy dostosować do celu, miejsca i długości wyjazdu oraz liczby jego uczestników.

Wyjazd do krajów UE lub EFTA

W przypadku wyjazdu do jednego z krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), do którego należy Islandia, Norwegia, Liechtenstein oraz Szwajcaria, w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) możemy uzyskać bezpłatny dostęp jedynie do podstawowych świadczeń medycznych w publicznych placówkach. Można ją wyrobić w każdym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia niemal od ręki albo przez internet. W niektórych miastach na turystów czekają mobilne punkty EKUZ, np. na lotnisku w Pyrzowicach w ubiegłych latach organizowana była akcja, dzięki której można było wyrobić EKUZ podczas oczekiwania na lot.

Karta EKUZ pozwala polskim turystom na korzystanie z podstawowych świadczeń opieki medycznej w krajach UE lub EFTA na takich samych zasadach, jak w przypadku mieszkańców danego państwa. Jednak karta nie refunduje kosztów transportu medycznego pacjenta do Polski helikopterem lub karetką, a także akcji ratowniczej. Ponadto nie posiada dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) czy następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Wyrabiamy kartę EKUZ na przykładzie Krakowa

Wszelkie informacje jak wyrobić kartę znajdziemy na stronie EKUZ Kraków na www.polisaturystyczna.pl. Wyrobienie EKUZ nie zajmuje wiele czasu. Musimy udać się do terenowego oddziału NFZ z poprawnie wypełnionym wnioskiem, w którym zamieścić należy następujące dane:

 • PESEL,
 • datę urodzenia,
 • imię i nazwisko,
 • status wnioskodawcy (osoba ubezpieczona, członek rodziny, osoba nieubezpieczona),
 • sposób odebrania EKUZ.
Na miejscu zawarte we wniosku dane zostaną sprawdzone w systemie i jeśli wszystko pójdzie dobrze, kartę wydadzą nam od ręki. W Krakowie EKUZ wyrabia się w Wojewódzkim Oddziale NFZ. W zależności od statusu wnioskodawcy karta EKUZ wydawana jest na okres:

 • 5 lat – dla osób pobierających świadczenia emerytalne,
 • 12 miesięcy – dla osób ubezpieczonych zatrudnionych, przedsiębiorców, pobierających rentę i studentów oraz członków rodzin takich osób, jak i dla osób nieubezpieczonych, ale wyłącznie obywateli RP do 18 roku życia zamieszkałych na terytorium RP, a także kobiet posiadających obywatelstwo polskie i zamieszkujących na terytorium RP w czasie ciąży i porodu,
 • 2 miesięcy – dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy,
 • 90 dni – dla osób spełniających kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej,
 • 42 dni – dla nieubezpieczonych kobiet w okresie połogu, posiadających polskie obywatelstwo, zamieszkałych na terenie RP, ale też dla osób posiadających status uchodźcy, korzystających z ochrony uzupełniającej lub zezwolenia na pobyt czasowy, zamieszkujących Polskę.
Karta EKUZ vs. ubezpieczenie turystyczne

Należy pamiętać, że karta EKUZ zapewnia jedynie bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach UE lub EFTA, ale nie pokryje kosztów leczenia, przepisanych leków czy środków rehabilitacyjnych w prywatnej placówce. Takie świadczenia uwzględniać może za to indywidualna polisa turystyczna. Ponadto można wybrać dodatkową ochronę ubezpieczeniową, dostosowaną do naszych potrzeb.

Optymalna polisa turystyczna powinna refundować koszty leczenia co najmniej do kwoty 30 tys. euro. Wówczas w przypadku nagłego zachorowania w UE lub w innym kraju objętym zakresem terytorialnym ubezpieczenia z pomocy można skorzystać w dowolnej placówce medycznej. Rachunek wystawiony przez taki punkt zostanie pokryty przez firmę ubezpieczeniową.

Elementy optymalnej polisy turystycznej

Wykupując ubezpieczenie turystyczne z www.polisaturystyczna.pl, można wybrać wiele różnych opcji ubezpieczeniowych. W zależności od zakresu ubezpieczenia inna będzie zarówno cena polisy, jak i poziom ochrony ubezpieczeniowej na wakacjach. Optymalna polisa powinna obejmować:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – KW, wraz z transportem medycznym, leczeniem ambulatoryjnym, zakupem lekarstw, zabiegami ambulatoryjnymi, leczeniem stomatologicznym i pokryciem kosztów pobytu w szpitalu czy powrotu do kraju karetką,
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – zapewnia wypłatę świadczenia za trwały uszczerbek na zdrowiu dla ubezpieczonego lub wysoką sumę gwarancyjną wypłacaną bliskim w przypadku śmierci ubezpieczonego,
 • ubezpieczenie Assistance – pomoc w nagłych wypadkach,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – OC w życiu prywatnym,
 • ubezpieczenie bagażu – zapewnia m.in. wypłatę odszkodowania za skradziony, zniszczony lub uszkodzony bagaż.
Do tego klient może zdecydować się na wykupienie dodatkowych opcji, takich jak ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w wyjeździe lub skrócenia zorganizowanego wyjazdu (w uzasadnionych przypadkach) albo ubezpieczenie na wypadek zaostrzenia chorób przewlekłych lub powikłań przez nie spowodowanych, co z kolei najbardziej przyda się starszym osobom.

Im szerszy zakres ubezpieczenia turystycznego, tym większa ochrona dla turysty, ale i wzrost kosztów ponoszonych przez niego tytułem składki. W przypadku tygodniowego wyjazdu do Egiptu za proste ubezpieczenie turystyczne obejmujące koszty leczenia z kwotą gwarancyjną 170 761 zł, koszty ratownictwa do kwoty 25 614 zł, ubezpieczenie bagażu do 1000 zł, NNW do 10 000 zł, OC do kwoty 106 726 zł zapłacimy 31 zł. To niewielki wydatek dla turysty za spokój ducha podczas wymarzonych wakacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE