Reklama

Reklama

Cmentarz Komunalny otwarty krócej. Prezydent Nowakowski: musimy oszczędzać

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Krzysztof Kaźmierczak

Cmentarz Komunalny otwarty krócej. Prezydent Nowakowski: musimy oszczędzać - Zdjęcie główne

foto Krzysztof Kaźmierczak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas styczniowej sesji rady miasta doszło do dyskusji na temat godzin otwarcia Cmentarza Komunalnego. Ratusz chciał skrócenia godzin otwarcia, zwłaszcza w okresie zimowym, Wioletta Kulpa z PiS chciała, żeby nekropolia była czynna według starych zasad. Prezydent odbijał piłeczkę wskazując, że miasto może w ten sposób sporo oszczędzić, a taki wymóg przed samorządami postawił rząd. Propozycja przeszła - nekropolia jest czynna krócej.

Reklama

Cmentarzem Komunalnym w Płocku zarządza Muniserwis. Spółka została zobowiązana do szukania oszczędzności w energii elektrycznej. Szukano więc rozwiązań i znaleziono je na Cmentarzu Komunalnym. W styczniu 2023 roku radni zmienili regulamin. Poprzednim razem regulamin był aktualizowany w 2020 roku Postanowniowo wówczas, że nekropolia będzie czynna w godzinach 6:00-21:00, bez względu na dzień i porę roku. Teraz jest inaczej. 

Ratusz chce skrócenia godzin 

W znowelizowanym regulaminie zaproponowano zmiany dotyczące godzin otwarcia Cmentarza Komunalnego. Ratusz złożył propozycję, by nekropolia była czynna:

  • 7:00 - 21:00 w okresie kwiecień-wrzesień,
  • 7:00- 18:00 w okresie październik-marzec,
  • 31 października, 1 i 2 listopada cmentarz jest czynny całą dobę. 

Na styczniowej sesji rady miasta przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości złożyła wniosek dotyczący wydłużenia godzin. Radni PiS chcieli, by od października do marca nekropolia była czynna od 6:30 do 20:00, a w okresie kwiecień-wrzesień od 6:30 do 21:00. 

Radna chciała też wykreślenia z nowego regulaminu sforumowań, które zakładają że w dni powszechnie kondukt pogrzebowy może wjechać na teren cmentarza do godz. 14:00, a w soboty do godz. 11:00.

- Dochodzę do wniosku, że nie do końca rozumiemy rolę jednostek budżetowych czy też pracowników urzędu miasta wobec mieszkańców. Na moje pytanie na komisji: "dlaczego tak drastycznie skracamy godziny otwarcia cmentarza?" otrzymałam odpowiedź: "bo tak wnioskował Muniserwis". To Muniserwis jest dla nas czy my dla Muniserwisu? - pytała ironicznie Wioletta Kulpa. - Być może za chwilę prezydent będzie chciał skrócić godziny otwarcia zoo albo innych instytucji. Nie wiem czemu ma służyć ta zmiana. Nie spotykam się z takimi zmianami na innych cmentarzach. 

Radna PiS wskazywała też, że pogrzeb może odbywać się w różnych parafiach na terenie Płocka.

- Jeśli kondukt nie dojedzie w sobotę na 11:00, to rozumiem, że nie wejdzie - wskazywała radna. - Podobnie z dniami roboczymi. Cmentarz jest otwarty na uroczystości pogrzebowe do 16:00, ale kondukt może wjechać tylko do 14:00. Jeśli msza pogrzebowa odbywa się o 13:00, to kondukt może nie wjechać. Czy to jest logiczne? Czy my otwieramy się na mieszkańców czy zamykamy? Myślę przede wszystkich o bliskich, którzy przeżywają tragedię i chcą się pożegnać. 

Prezydent Andrzej Nowakowski tłumaczył, że w zapisie dotyczącym konduktów pogrzebowych chodziło o uroczstości, które odbywają się w kaplicy cmentarnej.

- Jeśli nie będą odbywać się w kaplicy, kondukty będą mogły wjeżdżać również w późniejszych godzinach - precyzował Nowakowski, choć pierwotny zapis rzeczywiście nie jest zbyt jasny w tym zakresie. 

Ten zapis poprawiono. 

Miasto musi oszczędzać

Powód skrócenia godzin pracy cmentarza jest dość prozaiczny. Jak wskazywał Andrzej Nowakowski, wcześnie rano i późnym wieczorem cmentarz odwiedzają pojedyncze osoby. Prezydent tłumaczył, że proponowane godziny otwarcia Cmentarza Komunalnego nie odbiegają od godzin otwarcia cmentarzy w takich miastach jak Koszalin, Włocławek czy Szczecin. 

- Jest to związane ze stosunkowo niewielką liczbą odwiedzających, a także oszczędnościami jakie jesteśmy zobowiązani uczynić zgodnie z ustawą, która 7 października 2022 roku przyjęta przez parlament. Zgodnie z nią mamy obowiązek zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10 proc. w jednostkach sektora finansów publicznych. Uznaliśmy, że to zgodne duchem oszczędzania energii elektrycznej w tym trudnym dla Polski czasie. W tym czasie oświetlenie i ochrona cmentarza są kosztem, który możemy ograniczyć. To nie drastyczna propozycja, a analogiczna do rozwiązań innych miast - argumentował Andrzej Nowakowski. 

Prezydent nie ukrywał, że miasto będzie musiało oszczędzać także w innych sektorach, bo rosną koszty utrzymania, m.in. związane ze wzrostem kosztów ogrzewania. Ratusz szacuje, że będzie to kosztowało 2-2,5 mln złotych.

- Te pieniądze trzeba gdzieś znaleźć. Proszę mieć to na uwadze - mówił prezydent. 

- Nie wiem co pan chce oszczędzać. Nie ma czegoś takiego, że jest guzik i wyłącza się oświetlenie na terenie cmentarza. Są budki, w których siedzą panowie i to wszystko. Dla mnie to tłumaczenie, że to racjonalne i ważne z punktu widzenia oszczędności energii elektrycznej jest co najmniej bezsadne. Chyba, że zdecyduje się pan wyłączyć wszystkie latarnie na nowowybudowym parkingu? - dopytywała Wioletta Kulpa. 

- Latarnie są i na parkingu i tam również będą wyłączone. Są także na cmentarzu. Rzeczywiście nie ma ich w całym cmentarzu. Są w nowej części, tam gdzie budujemy alejki - wskazywał Nowakowski. - Tego rodzaju działanie pozwoli nam oszczędzenie 5,5 proc. z 10 proc. które powinniśmy oszczędzić. Tak wyliczył skarbnik. 

Głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego nowy regulamin został przyjęty, choć potrzebna była reasumpcja głosowania. Zawnioskował o nią radny Łukasz Chrobot (KO). Propozycje zaproponowane przez radnych PiS nie przeszły. 

Uchwała została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego 3 lutego i zaczęła obowiązywać 17 lutego 2023 roku. Zmieniony regulamin Cmentarza Komunalnego można znaleźć tutaj

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy