reklama
reklama

Cisza, Krzyż i relikwia. Setki wiernych w płockiej katedrze [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Wielki Piątek w bazylice katedralnej w Płocku odbyła się uroczysta Liturgia Męki Pańskiej. Na ołtarzu Ukrzyżowania wyeksponowano relikwię Krzyża Świętego z XVI wieku – jeden z najcenniejszych skarbów Muzeum Diecezjalnego w Płocku.
reklama

Liturgii przewodniczył ks. Szymon Stułkowski, Biskup Płocki. Centrum uroczystości stanowiła adoracja Krzyża. Wierni, którzy przybyli w piątkowy wieczór do katedry, oddali mu pokłon. Na ołtarzu nie było obrusów ani świec, a tabernakulum pozostało otwarte i puste – bez Najświętszego Sakramentu.

Warto przypomnieć, że Liturgia Męki Pańskiej, choć niezwykle uroczysta, nie jest Mszą Świętą. To jedyny dzień w roku, kiedy w Kościele katolickim nie sprawuje się Eucharystii – na znak żałoby po śmierci Chrystusa.

Biskup zdjął również pierścień, nie używał pastorału, a na głowę włożył prostą białą mitrę. Celebracja rozpoczęła się od gestu prostracji w wykonaniu głowy płockiego Kościoła – kapłan leżał krzyżem przed ołtarzem, by następnie uroczyście odsłonić Krzyż Chrystusa. Wszystkie te elementy nawiązują do odarcia Jezusa z szat i pozbawienia Go godności.

reklama

O postaci Chrystusa na drzewie krzyża mówił biskup również w homilii. Zamiast tradycyjnego kazania, przytoczył fragment tekstu ks. prof. Ryszarda Knapińskiego – znawcy i badacza ikonografii Drzwi Płockich:

– Postać Jezusa z Drzwi Płockich jest wyjątkowa. Nie ma znamion męki, brakuje gwoździ i ćwiekowej korony, a prawy bok nie nosi śladów przebicia włócznią, w następstwie czego nie ma ani wody, ani krwi wypływających z boku Chrystusa. Jego prawa ręka jest oderwana od krzyża i trzyma ją Maryja. Taki sposób ukazania Jezusa jest jedynym przykładem w sztuce – nie tylko na przestrzeni XII wieku – czytał Biskup Płocki.

reklama

Jak przekonywał Pasterz diecezji, przesłanie tego przedstawienia jest wyjątkowe. W tej płockiej scenie Ukrzyżowania nie ma rozpaczy – jest głęboka miłość i nadzieja. To spotkanie i dialog Syna z Matką.

Relikwia Krzyża Świętego, wystawiona podczas liturgii, zawiera fragment Drzewa Krzyża, zbroczonego Krwią Chrystusa – tego samego, który stanął kiedyś na Golgocie i stał się drzewem życia dla świata.

Zobaczcie relację zdjęciową Tomasza Miecznika.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo