Reklama

Cięcie tlenowe – czym się charakteryzuje?

Opublikowano:
Autor:

Cięcie tlenowe – czym się charakteryzuje? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Istnieją różne sposoby na cięcie metali. Każdy z nich jest równie skuteczny, jednak nie zawsze jest odpowiedni do takich samych materiałów. Poza tym konieczne jest dopasowanie do nich sprzętów, które sobie z tym poradzą. W przypadku cięcia tlenowego wykorzystywane są maszyny CNC. Jednak warto też dowiedzieć się, czym dokładnie charakteryzuje się ten rodzaj przycinania metali.

Istnieją różne sposoby na cięcie metali. Każdy z nich jest równie skuteczny, jednak nie zawsze jest odpowiedni do takich samych materiałów. Poza tym konieczne jest dopasowanie do nich sprzętów, które sobie z tym poradzą. W przypadku cięcia tlenowego wykorzystywane są maszyny CNC. Jednak warto też dowiedzieć się, czym dokładnie charakteryzuje się ten rodzaj przycinania metali.

Cięcie tlenowe – co to jest?

Przede wszystkim warto zauważyć, że możemy spotkać się z trzema nazwami, które opisują tę samą technikę, czyli cięcie tlenowe, płomieniowe bądź gazowe. Poza tym przy wykorzystaniu tej metody możliwe jest rozdzielenie metali, a szczególnie odnosi się to do stali niskowęglowej oraz niskostopowej. W obu przypadkach ważną rolę odgrywa wysoka temperatura, która sięga nawet 1150 stopni.

Na czym polega cięcie tlenowe?

Warto też zaznaczyć, że cięcie gazowe może być wykonywane tylko przy pomocy specjalistycznych maszyn. Szczególnie pomocna jest przycinarka plazmowa. Ważne jest to, żeby doprowadzić wybrany materiał do temperatury zapłonu. Dzięki temu można przystąpić do dalszych czynności, czyli spalenie oraz pozbycie się płynnych tlenków metalu. Dzieje się to pod dużym ciśnieniem, a także przy wykorzystaniu strumienia tlenowego wymieszanego z gazem palnym. W ten sposób możliwe jest przecięcie metalu. Zauważmy też, że wszystkie urządzenia znajdziemy na stronie https://www.eckert.com.pl/pl/offer/81,ciecie-tlenowe.html.

Czym różnią się rodzaje cięcia tlenowego?

Bardzo ważne jest to, żebyśmy sobie zdawali sprawę z tego, że istnieją różne rodzaje cięcia gazowego. Dzięki temu możliwe jest wybranie odpowiedniej metody rozdzielenia metali. Poza tym wybrane techniki dopasowane są też do różnych budżetów, co jest na pewno pomocne w przypadku niewielkich warsztatów lub hal produkcyjnych.

Najważniejsze rodzaje cięcia tlenowego

Acetylenowo-tlenowe – charakteryzuje się tym, że możliwe jest szybkie osiągnięcie naprawdę wysokiej temperatury. Jednak często wiąże się z wyższymi kosztami, jakie z tego wynikają.
Propanowo-tlenowe – bardzo popularna metoda ze względu na swój ekonomiczny charakter. Warto podkreślić, że nie powoduje tak szybkiego wzrostu temperatury, jak pierwszy z wymienionych rodzajów.

Dlaczego warto korzystać z cięcia tlenowego?

Zauważmy też, że cięcie gazowe ma wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwia przecięcie stosunkowo grubej stali, które mają ok. 30 cm. Konieczne jest tylko to, by wybrać odpowiedni rodzaj palnika. Dzięki temu poradzi sobie ze sporym zakresem grubości. Poza tym cięcie laserem umożliwia wykonywanie tej czynności pod różnym kątem, a w ten sposób łatwiejsze staje się osiągnięcie oczekiwanego rezultatu. Przy okazji uzyskany efekt odznacza się wysoką jakością.

Niezwykle istotne jest także to, że wspomniana metoda umożliwia zautomatyzowanie, co wiąże się ze zwiększeniem wydajności. Warto też pamiętać o tym, że zmechanizowanie wpływa na bezpieczeństwo w trakcie pracy, co jest bardzo ważne przy takiej wysokiej temperaturze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE