Reklama

Cichy zabójca atakuje. Zatrzymaj go

Opublikowano:
Autor:

Cichy zabójca atakuje. Zatrzymaj go - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Można zarazić się u kosmetyczki, w szpitalu, u dentysty. Wirusowe zapalenie wątroby typu C, zwane cichym zabójcą, przez długi czas potrafi nie dawać żadnych objawów. W Płocku może być nawet ponad 2 tysiące zakażonych. Sprawdź, czy nie jesteś chory.

Można zarazić się u kosmetyczki, w szpitalu, u dentysty. Wirusowe zapalenie wątroby typu C, zwane cichym zabójcą, przez długi czas potrafi nie dawać żadnych objawów. W Płocku może być nawet ponad 2 tysiące zakażonych. Sprawdź, czy nie jesteś chory.

- Zakażenie HCV potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu, nie powodując żadnych dolegliwości lub objawiać się dolegliwościami bardzo niespecyficznymi np. uczuciem zmęczenia po nocnym wypoczynku. - mówi doktor Małgorzata Galon, ordynator oddziału obserwacyjno - zakaźnego w szpitalu na Winiarach. - Taki stan wpływa na nasze przekonanie, że jesteśmy w pełni zdrowi; nic nam nie dolega, a więc nie motywuje nas do wykonywania jakichkolwiek działań profilaktycznych.

A tymczasem - jak informują organizatorzy kampanii „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”, do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu. Jedynym skutecznym sposobem walki jest wczesne wykrycie choroby. Nieleczone może doprowadzić do marskości i raka wątroby. Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV, w Polsce zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C może być ok. 730 tys. osób, czyli 1,9 proc. populacji, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich. Może to oznaczać, że tylko na Mazowszu przeciwciała anty- HCV mogą występować u około 100 tys. osób, a w samym Płocku liczba ta może wynosić około 2,3 tys. mieszkańców.

Dlatego w poniedziałek ruszają kolejne badania dla mieszkańców Płocka. Przygotowano tysiąc testów anty-HCV, mogą z nich skorzystać płocczanie, którzy mają od 18 do 60 lat i nigdy nie byli leczeni na WZW typu C. Badanie jest bezpłatne, trzeba tylko okazać dowód tożsamości podczas rejestracji.

- Do udziału w badaniach na obecność wirusa HCV we krwi zachęcamy szczególnie  te osoby, które były wielokrotnie leczone w szpitalu; były poddawane zabiegom diagnostycznym takim jak kolonoskopia, gastroskopia, bronchoskopia czy też drobnym zabiegom medycznym takim jak usunięcie znamienia czy zęba; przynajmniej raz w życiu przyjęły narkotyki drogą dożylną lub donosową; miały przetaczaną krew bądź produkty krwiopochodne; czy też stwierdzono u nich nieprawidłowe próby wątrobowe – mówi dr Małgorzata Galon.


Więcej informacji na:

www.facebook.com/WZWtypuC

Badanie krwi można wykonać w następujących miejsach

1. Laboratorium Przygoda
ul. Kolegialna, 47 09-400 Płock
Punkt pobrań czynny: od poniedziałku do piątku w godz. 7-20, w soboty w godz. 8–14

2. Provita Sp.zo.o
ul. Gościniec 26 A, 09-408 Płock
Punkt pobrań czynny: w poniedziałki i środy w godz. 8-9

3. NZOZ Zdrowie BJT
ul. Rembielińskiego 10A, 09-400 Płock
Punkt pobrań czynny: we wtorki w godz. 8-9

4. NZOZ Jolly- Med
ul. Jasna 13, 09-400 Płock
Punkt pobrań czynny: we wtorki i w piątki w godz. 8-10

5. NZOZ Caritas Diecezji Płockiej
ul. Sienkiewicza 54, 09-400 Płock
Punkt pobrań czynny: codziennie w godz.7.30-9

6. NZOZ Eskulap Spółka Jawna
ul. 1 Maja 7 A, 09-400 Płock
Punkt pobrań czynny: w poniedziałki i czwartki w godz. 8-9

7. NZOZ Nasza Przychodnia
ul. Czwartaków 4, 09-410 Płock
Punkt pobrań czynny: we wtorki, czwartki, piątki w godz. 8-10

8. NZOZ Terapia
ul. Łączniczek 2, 09-409 Płock
Punkt pobrań czynny: w piątki w godz. 8-9

9. Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Oddziale Obserwacyjno - Zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku
ul. Medyczna 19 09-400 Płock
Punkt pobrań czynny: każdy wtorek 15-18 oraz każdy drugi czwartek miesiąca 15-18.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE