Reklama

Ciągle ci sami artyści. Czytelnicy: nazwijcie festiwal Farbeniada

Opublikowano:
Autor:

Ciągle ci sami artyści. Czytelnicy: nazwijcie festiwal Farbeniada - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Płocczanie coraz głośniej narzekają, że na festiwalach organizowanych przez POKiS do znudzenia pojawiają się ci sami artyści. Co ich łączy? Osoba menadżera Wojciecha Wojdy, lidera zespołu Farben Lehre.

Płocczanie coraz głośniej narzekają, że na festiwalach organizowanych przez POKiS do znudzenia pojawiają się ci sami artyści. Co ich łączy? Osoba menadżera Wojciecha Wojdy, lidera zespołu Farben Lehre.

Na okrągło tylko Farben Lehre, Bednarek, Closterkeller i Offensywa, czy w Polsce nie ma innych zespołów? - takie głosy coraz częściej słychać w Płocku. Fani rockowego pożegnania lata nie zostawili suchej nitki na tegorocznym Summer Fall Festival, nie ukrywając zawodu, że zamiast gwiazdy z górnej półki kolejny raz zobaczą tych samych artystów. 

Wskazują, że niektórzy wykonawcy są szczególnie często zapraszani do naszego miasta, zwłaszcza na wrześniowy festiwal rockowy. Nie do końca jest to zestaw przypadkowy - część z nich łączy osoba Wojciecha Wojdy, który albo jako menadżer, albo jako zaprzyjaźniony muzyk jest lub był związany z działalnością tych artystów. - Może trzeba nazwać ten festiwal "Farbeniada"? - kpią nasi czytelnicy.

Aby nie być gołosłownym, przygotowaliśmy małe zestawienie z ostatnich pięciu lat (zamieszczamy je na końcu artykułu), które pokazuje, że Farben Lehre, a także Closterkeller, Kamil Bednarek, Offensywa, The Analogs, Jelonek czy Pajujo są niemalże stałymi bywalcami płockich festiwali organizowanych przez POKiS. Prawie wszyscy grali na Summer Fall Festival minimum dwukrotnie, choć tegoroczna edycja będzie dopiero piątą w historii festiwalu.

O doborze wykonawców porozmawialiśmy z dyrektorem POKiS, Radosławem Malinowskim.

Portal Płock: Płocczanie są zawiedzeni doborem artystów, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu na pożegnanie lata. Narzekają, że ciągle widać tylko te same twarze. Choć trudno odmówić im popularności, to jednak rodzi się pytanie, dlaczego ciągle występują ci sami wykonawcy?

Radosław Malinowski: Każdy woli co innego. Ja na przykład nie widzę takich samych wykonawców w takich zespołach jak  Big Cyc, Pidżama Porno czy Kat, którzy albo nigdy u nas nie występowali, albo bardzo dawno temu. Można oczywiście przyczepić się do Farben Lehre, ale zespół świętuje w tym roku 30-lecie istnienia i to jest głównym powodem jego obecności na festiwalu.

A inni?

Kamil Bednarek przyciąga rzesze fanów i występuje także na innych festiwalach reggae rok po roku. Poza tym nie chcemy robić mieszkanki różnych, odległych od siebie gatunków.  Trzonem zbliżającego się Summer Fall Festival będą te trzy zespoły, ale przy okazji Farben Lehre będzie obchodzić jubileusz ze swoimi fanami, których ma tysiące.

Nie jest tajemnicą, że prywatnie dobrze zna się pan z Wojciechem Wojdą. Trudno nie zadać pytania, czy nie pozostaje to bez wpływu na wybór artystów?

Sugerowanie, że to dlatego, że znam się z Wojtkiem, jest słabym argumentem. Znałem go na długo przed tym, zanim zostałem najpierw wicedyrektorem, a potem dyrektorem POKiS, znam też innych artystów, ale to nie ma znaczenia. Zawsze staramy się wspierać lokalnych twórców. Przecież często występuje również Lao Che, a zespół z naszej stajni, Reszta Pokolenia, wysłaliśmy na koncert do Darmstadt. Staramy się pomagać wszystkim, na ile to możliwe. Chociaż akurat Farben Lehre to nam pomaga w pewnym sensie, zapewniając ogromną frekwencję.

To prawda - to właśnie Farben Lehre zwykle gromadzi największe tłumy. Na koncercie z okazji 25-lecia chwaliliście się 10 tysiącami osób.

Będzie to płocki akcent na zakończeniu lata. Natomiast jeśli ktoś ma problem z Offensywą, The Analogs czy Jelonkiem, to powinien pamiętać, że występy tych wykonawców wpisują się w konwencję 30-lecia. Często grają z Farben Lehre, a że nie są to gigantyczne gwiazdy za wielkie pieniądze, to mogliśmy sobie na nie pozwolić.

No właśnie - są osoby, które mają za złe festiwalowi, że nie będzie żadnej zagranicznej gwiazdy z wyższej półki.

To kwestia oszczędności i możliwości finansowych, ale staramy się, by mimo braku zagranicznej gwiazdy, poziom był utrzymany. Nie ma sensu na siłę pozyskiwać pierwszego lepszego zespołu tylko dlatego, że jest zagraniczny. Zwłaszcza że często to wcale nie one przyciągają tłumy, tylko fajne, znane polskie grupy. Lepiej postawić na nie.

 

Przygotowane przez nas zestawienie obejmujące ostatnie pięć lat i zespoły, z których część jest lub była związana z Wojciechem Wojdą:

- Farben Lehre

Zespół Wojciecha Wojdy wystąpi na tegorocznym Summer Fall Festival 2016. Bynajmniej nie pierwszy raz - na rockowym festiwalu grali również  w 2013 r. oraz w 2012 r.  W 2015 r. Farbeni zagrali na Juwenaliach (w maju), dali koncert w POKiS-ie z okazji premiery swojej biografii (w kwietniu). Urodziny i święta muzycy lubią zresztą świętować z pompą - we wrześniu 2011 r. obchodzili swoje 25. urodziny, koncertując na plaży wraz z zaprzyjaźnionymi artystami (świętowanie kosztowało miasto 250 tys. zł). W maju 2013 r. wraz z zaprzyjaźnioną Offensywą wystąpili w ogródku MZOS, w sieci pojawił się również teledysk nowej piosenki zespołu z Płockiem w tle (kosztował miasto 15 tys. zł). To miejskie imprezy, ale zespół Wojciecha Wojdy jest również stałym gościem m.in. Festiwalu Rockowe Ogródki. Trzeba dodać, że zwykle koncerty płockiego zespołu gromadzą naprawdę sporą publiczność.

- Closterkeller

Anja Ortodox i Closterkeller wystąpili m.in. na Summer Fall Festival w 2015 r. i w  2013 r. Zespół wystąpił też w 2013 r. w Rocku’69, a w 2011 r. - na POKIS-owej Alterstacji.

- Offensywa

Szczeciński zespół także wystąpi na tegorocznym Summer Fall Festival 2016. Lato żegnaliśmy z tym zespołem już podczas edycji tego festiwalu w 2013 r. Był to wówczas trzeci występ jednego roku tej formacji - wcześniej w maju wystąpili razem z Farben Lehre w ogródku MZOS, a jeszcze wcześniej w klubie Rock’69. Tam zespół koncertował również z Farben Lehre  w lipcu 2014 r.

- Kamil Bednarek

Młody wokalista dwa razy z rzędu wystąpił na Reggaelandzie (w 2016 r. i w 2015 r.), a także na Summer Fall Festival (w 2013 r.). We wrześniu 2011 dał koncert na urodzinach Farben Lehre na płockiej plaży.

W Płocku występują też inni wykonawcy, z których część jest lub kiedyś była związana z Wojciechem Wojdą albo gdy był on ich menadżerem, albo z powodu łączącej muzyków przyjaźni - np.  Pajujo (m.in. na Reggaelandzie w 2016 r. i na urodzinach Farbenów w 2011 r.),  Roots Rockets (Reggaeland 2015), The Bill (na urodzinach FL w 2011 r.), Leniwiec oraz Molly Malone’s (oba zespoły wystąpiły na Summer Fall Festiwal 2014). Często gościmy też Jelonka (Summer Fall Festival 2016 i 2013) czy The Analogs - wystąpi na tegorocznej edycji Summer Fall Festival 2016, a wcześniej grał na tym festiwalu w 2013 r.

[ZT]13157[/ZT]

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE