Reklama

Choroba niszczy chłopcu dzieciństwo. Pomóżmy mu. Dla nas to niewiele

Opublikowano:
Autor:

Choroba niszczy chłopcu dzieciństwo. Pomóżmy mu. Dla nas to niewiele - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziewięcioletni Marcel przywitał Nowy Rok w szpitalu. Tuż przed świętami z beztroskiego dzieciństwa wyrwała go nagła i niespodziewana choroba - białaczka. Pomóc może w zasadzie każdy. Od pieniędzy jest tu coś dalece bardziej cenniejszego.

Dziewięcioletni Marcel przywitał Nowy Rok w szpitalu. Tuż przed świętami z beztroskiego dzieciństwa wyrwała go nagła i niespodziewana choroba - białaczka. Pomóc może w zasadzie każdy. Od pieniędzy jest tu coś dalece bardziej cenniejszego.

- Każdy z nas może wesprzeć Marcela w jego jakże nierównej walce oddając dla niego krew przy Szkole Podstawowej Nr 22, do której uczęszcza chłopiec - zwracają się pracownicy z płockiego oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża. - Potrzebna jest każda grupa krwi, choć najbardziej pożądana jest grupa BRH+. Liczymy na pomoc, okażmy wsparcie Marcelowi!

Pisaliśmy już o tym 9-latku, któremu możemy pomóc oddając trochę krwi. Dla nas to trochę czasu, dla niego dar niczym na wagę złota. Pobór krwi będzie odbywał się 10 stycznia w ambulansie ustawionym przy ul. Czwartaków 6 (przy Pływalni „Podolanka”) w godzinach od 8.00 do 13.00.

[ZT]17456[/ZT]

Trzeba być zdrowym, a ponadto dzień przed oddaniem krwi należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda niegazowana, soki) i dobrze się wyspać, rano spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem), a także ograniczyć palenie papierosów. A co bardzo ważne, należy wcześniej powstrzymać się od picia alkoholu. W ambulansie dawca otrzyma kwestionariusz do wypełnienia. Powinien mieć przy sobie dowód tożsamości z numerem PESEL i wpisanym adresem zamieszkania.

Dalsza procedura:

- wstępne badania laboratoryjne (badanie poziomu hemoglobiny / morfologia, u początkujących dawców - sprawdzenie grupy krwi)
- badanie lekarskie (ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi, wywiad lekarski, badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych, kwalifikacja do oddania krwi bądź innych składników krwi)
- oddanie krwi - donacja (krew pełna - 450 ml krwi w czasie ok. 5 - 8 min., płytki - 250 ml w czasie ok. 60 min., osocze - 600 ml w czasie ok. 60 min.). Podczas donacji pobierane będą również próbki krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy dana osoba nie jest nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Nie wymaga to jednak dodatkowego nakłuwania żyły, gdyż do badań wykorzystuje się krew pobieraną do worka. Badania te obejmują: test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV.
Po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu celem regeneracji sił. Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal. - 8 tabliczek czekolady
Na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni czy szkole. Można również otrzymać kopię badań.

Środki finansowe dla Marcela będą zbierane w trakcie koncertu świąteczno-noworocznego w Spółdzielczym Domu Kultury (10 stycznia, początek o godz. 18.00).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE