Reklama

Chętnie korzystamy z przywrócenia wieku emerytalnego. Płocki oddział w rok rozpatrzył prawie 15 tys. dodatkowych wniosków

Opublikowano:
Autor:

Chętnie korzystamy z przywrócenia wieku emerytalnego. Płocki oddział w rok rozpatrzył prawie 15 tys. dodatkowych wniosków  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Minął rok od wejścia w życie nowelizacji ustawy, która przywróciła poprzedni wiek emerytalny. Zakład Ubezpieczeń Społecznych policzył, że przez ten czas w związku z tym na całym Mazowszu rozpatrzono już ponad 90 tys. wniosków.

Minął rok od wejścia w życie nowelizacji ustawy, która przywróciła poprzedni wiek emerytalny. Zakład Ubezpieczeń Społecznych policzył, że przez ten czas w związku z tym na całym Mazowszu rozpatrzono już ponad 90 tys. wniosków. 

Polacy ochoczo korzystają z przywrócenia poprzednich przepisów, zgodnie z którymi mężczyzna mógł przejść na emeryturę w wieku 65, a kobieta 60 lat. Jak policzył Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w związku ze zmianami na Mazowszu rozpatrzono ok. 92 tys. wniosków. Wypłacanych jest 71 tys. świadczeń. 18 tys. wypłat zostało zawieszonych ze względu na dalsze zatrudnienie lub wniosek zainteresowanego. 

- Z obniżenia wieku częściej korzystały kobiety: 38,2 tys. decyzji wypłatowych dla kobiet odpowiada 32,6 tys. dla mężczyzn - podsumowuje Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. -Cieszy fakt, że nowi emeryci często decydują się otrzymywać świadczenie na rachunek bankowy, a nie za pośrednictwem listonosza. W województwie ich ubankowienie, czyli stosunek przelewów bankowych do wszystkich form otrzymywania emerytur, wynosi 70%.

Przekazywanie świadczeń drogą pocztową jest po prostu dużo droższe. A jak sprawa ma się w płockim oddziale ZUS-u? Tu z powrotu do poprzednich regulacji skorzystało 8050 kobiet i 6598 mężczyzn. Średnia emerytura kobiety w regionie to 1489,54 zł, a mężczyzny 2337,56 zł. Dla porównania w oddziale radomskim jest to odpowiednio 1467,96 zł i 2309,54 zł, a siedleckim 1614,24 zł i 2186,25 zł. 

- Obniżenie powszechnego wieku emerytalnego było ogromnym wyzwaniem organizacyjnym dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - mówi Olewiński. - Szczególną uwagę należy zwrócić na pracę, jaką wykonali w ostatnim roku doradcy emerytalni w ZUS. To właśnie oni wyjaśniali seniorom przepisy prawa oraz pomagali w wypełnieniu formularzy. Obliczali także zainteresowanym prognozę wysokości świadczenia w różnych wariantach daty przejścia na emeryturę. Pozwalało to np. lepiej zaplanować domowy budżet przyszłego emeryta.

Jak tłumaczy rzecznik, wniosek o przejście na emeryturę może złożyć każdy, kto uzyskał wiek emerytalny, ale jednocześnie zachęca do dłuższego pozostania na rynku pracy przynajmniej o rok. Może to podnieść wysokość przyszłych wypłat nawet o 10 proc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE