Reklama

Chcesz podnosić swoje kwalifikacje? Zobacz jakie masz prawa

Opublikowano:
Autor:

Chcesz podnosić swoje kwalifikacje? Zobacz jakie masz prawa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zdobywanie dodatkowych kwalifikacji i rozwijanie kompetencji to nieodłączny element współczesnej kariery zawodowej. Na rozpoczęcie różnego rodzaju kursów doszkalających pracownicy decydują się coraz chętniej. Wielu z nich zachęcanych jest do tego przez pracodawcę. Warto wiedzieć, że na taką okoliczność pracownikowi przysługują dodatkowe prawa.

Zdobywanie dodatkowych kwalifikacji i rozwijanie kompetencji to nieodłączny element współczesnej kariery zawodowej. Na rozpoczęcie różnego rodzaju kursów doszkalających pracownicy decydują się coraz chętniej. Wielu z nich zachęcanych jest do tego przez pracodawcę. Warto wiedzieć, że na taką okoliczność pracownikowi przysługują dodatkowe prawa.

Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy

Pracownikowi, który zdobywa dodatkowe kwalifikacje, przysługuje wynagrodzenie bez względu na to, czy jest obecny w pracy, czy też nie. Mowa tu o urlopie szkoleniowym. Można na niego liczyć, o ile pracodawca wyraził zgodę na skorzystanie z możliwości doszkolenia się lub sam skierował pracownika na kurs. Ważne, by swoją prośbę złożyć u szefa na piśmie i w takiej samej formie otrzymać aprobatę. Przyda się tez podpisanie umowy szkoleniowej. Zwłaszcza z punktu widzenia pracodawcy, który zechce zatrzymać pracownika w swojej firmie po ukończeniu przez niego nauki.

Zarobki osoby doszkalającej się można obliczyć wykorzystując kalkulator wynagrodzeń. Uwzględni on stawkę należną pracownikowi za każdy dzień jego pracy i nieobecności. Dodatkowo kalkulator brutto netto obliczy wysokość składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zaliczki na podatek dochodowy.

Oprócz wynagrodzenia

Urlop szkoleniowy i wynagrodzenie przysługujące za dzień nieobecności w pracy to nie jedyne przywileje, z jakimi może spotkać się pracownik podnoszący swoje kwalifikacje. Formą wsparcia często udzielanego przez pracodawcę jest m.in. pokrycie kosztów związanych z dojazdem na szkolenie, wynajęciem miejsca noclegowego lub opłacenie czesnego za studia.

Sytuacjom, w których pracodawca bierze na siebie choćby część kosztów związanych z podnoszeniem kwalifikacji przez pracownika, towarzyszy wspomniana wcześniej umowa szkoleniowa. Jej podpisanie może wiązać się min. z koniecznością zwrotu kosztów, gdy nauka zostanie przerwana lub umowa o pracę zerwana przedwcześnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE