Reklama

Chcecie pomieszać w garach na starówce? W tym roku świętujemy dłużej i huczniej

Opublikowano:
Autor:

Chcecie pomieszać w garach na starówce? W tym roku świętujemy dłużej i huczniej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biało-czerwone wiatraczki, balony, kotyliony z orłem w koronie i śpiewniki z miejscem na dużą pieczęć już są przygotowane. W tym roku program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w nieco zmienionej odsłonie. Szczegóły przedstawiono w czwartek w Przetworni.

Biało-czerwone wiatraczki, balony, kotyliony z orłem w koronie i śpiewniki z miejscem na dużą pieczęć już są przygotowane. W tym roku program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w nieco zmienionej odsłonie. Szczegóły przedstawiono w czwartek w Przetworni.

W tym roku przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Święto wypada w poniedziałek, dlatego chcemy aby już w weekend w Płocku wiele się działo - mówił prezydent miasta.

W piątek, 8 listopada odbędzie się 13. Bieg Nieodległości, uczestnicy wydarzenia wyruszą o godz. 11.00 z pl. Obrońców Warszawy. Organizatorem jest Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy "Viktoria" i Zespół Szkół Technicznych. Także w piątek można wspólnie zaśpiewać pieśni podczas spotkania pt. "Posłuchaj, wnuczku" w Muzeum Mazowieckim (godz. 17.00). Każdy, kto przyjdzie, może liczyć na słodki poczęstunek - kawałek biało-czerwonego tortu. A to dopiero początek wspólnego świętowania. W niedzielę, 10 listopada o godz. 12.00 wyruszy 5. Rowerowy Rajd Niepodległości (organizatorem jest Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy "Viktoria", start: pl. Obrońców Warszawy). Również w niedzielę, tyle że o godz. 17.00 ponownie przydadzą się śpiewniki. Podwieczorek Patriotyczny w zeszłym roku zgromadził na Starym Rynku kilkaset osób. Mieszkańcy już od siedmiu lat gromadzą się, aby wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne. Prezeska Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Iwonka Krajewska trzyma kciuki za ładną pogodę.

- Serdecznie zapraszam w imieniu Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, a także współorganizatorów: Książnicy Płockiej i Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka". Jak co roku, aby wprowadzić w świąteczny nastrój, zapraszamy do śpiewania przy ławeczce druha Wacława Milke. Zawsze stawiamy duży ekran, na którym wyświetlane są teksty pieśni. Udostępniamy śpiewniki z miejscem na pieczęć. Mamy przygotowane biało-czerwone gadżety, będzie gorąca herbatę, chociaż liczymy, że pogoda atmosfery nam nie popsuje.

Pomieszajmy w garach

W tym roku zaplanowano preludium Dnia Kuchni Polskiej, corocznej akcji towarzyszącej obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Płocczanie mogą świętować również kulinarnie, odwiedzając (od soboty) któryś z płockich lokali oferujących specjalnie przygotowane menu.

- Jako Agencja Rewitalizacji Starówki chcemy przyłączyć się do Dnia Kuchni Polskiej organizowanego przez PLOT i Fundację Vivat Polonia. W niedzielę wyjdziemy poza restauracje - zapowiedział prezes ARS-u, Jacek Koziński. - Będziemy mieli scenę, dużo fajnej muzyki, gotowanie na żywo, stanowiska regionalne z tradycyjnymi potrawami. Proponujemy degustację bigosu, polskie jabłka, pojawią się stoiska warsztatowe dla najmłodszych, oczywiście kulinarne. No i troszeczkę mocniejsze brzmienie niż na Wieczorku Patriotycznym w wykonaniu zespołu Alergen.

Pomysł na wydarzenie powstał już w zeszłym roku. Pozyskano wsparcie płockiego Ratusza i samorządu województwa mazowieckiego. O ile w wakacje mamy np. zorganizowane kino, teatrzyki czy potańcówkę na Starym Rynku, tak ważne są inicjatywy w późniejszym okresie. Według Jacka Kozińskiego kuchnia i gastronomia mogą przyciągnąć na starówkę. - Jest tu podtekst lekko rewitalizacyjny, bo mamy troszeczkę problem z tymi działaniami jesienno-zimowymi. Aura rozdaje karty. Dlatego angażujemy się w każdą inicjatywę, którą jesteśmy w stanie wpiąć w ten staromiejski klimat. Dobre jedzenie ściągnie ludzi. Przyjdą na starówkę i na pewno nie skończą na tym wydarzeniu, wejdą do restauracji serwującej menu niepodległościowe. Mały pretekst, by wyjść z domu i skorzystać z ofert.

Prezes zapewnia, że jedzenia na Starym Rynku będzie dużo. Zostaną przygotowane miejsca, aby było gdzie usiąść i coś przekąsić. Jeśli pomysł się sprawdzi, możliwa jest kontynuacja w kolejnych latach. - Postaraliśmy się o to, aby było tradycyjne jedzenie. Zaczniemy gotować na scenie i pokazywać te staropolskie przepisy. To też będzie do degustacji, dlatego bardzo mocno zapraszam.

W tym roku Płock włącza się 11 listopada o godz. 12.00 do inicjatywy „Cała Polska śpiewa hymn”.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, chcemy ten hymn na Starym Rynku zaśpiewać w całości tuż po hejnale przy wsparciu chóru Vox Maiorum. Oczywiście już wówczas będzie pachniało rosołem z gęsiny. Obchody nam się z roku na rok rozwijają, są coraz bardziej huczne i atrakcyjne. To długi, wolny weekend. Ten czas można spędzić w miłej atmosferze, świętując niepodległość - zachęcała dyrektorka Wydziału Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych w płockim Ratuszu, Monika Maron.

Program obchodów 11 listopada 2019 roku

Plac Obrońców Warszawy

9.15 - zbiórka pocztów sztandarowych i pododdziałów, złożenie kwiatów przed pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego, Władysława Broniewskiego - żołnierza Legionów Polskich,

Bazylika Katedralna 

10.00 - Msza św. w intencji ojczyzny 

Plac Narutowicza przy Płycie Nieznanego Żołnierza

ok. 11.20

- hymn państwowy, wystąpienie prezydenta Płocka, złożenie kwiatów przez delegacje, wystrzały na wiwat (Płocka Drużyna Kusznicza i Płockie Bractwo Kurkowe)

Stary Rynek

ok. 12.00

- hymn, powitanie przez prezydenta Płocka

- pokaz wyszkolenia sportowo-obronnego (I LO PUL w Płocku)

- koncert pieśni patriotycznych - chór VOX MAIORUM Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku

- degustacja rosołu z gęsiny gotowanego przez płocczan

- Akcja Marcelinki - rozdawanie ciasteczek przygotowanych i udekorowanych przez społeczność Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 24 w Płocku i harcerzy

Akcja - Polska Flaga Narodowa w każdym domu

Dzień Kuchni Polskiej - rodzinne obiady w płockich restauracjach

19.00 - katedra, koncert Płock - NIEPODLEGŁEJ- koncert Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses

19.00 - płockie parafie - Ogniska Patriotyzmu -  wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku 

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia, ul. Kolegialna 23

19.00 - Narodowe Święto Niepodległości - biletowany koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego i solistów: Magdaleny Urbanek - sopran, Dominika Zembrzycka - alt, Michał Kędzierski - bas, Albert Rugieł - tenor, Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses Anna i Wiktor Bramscy - przygotowanie chóru, Adam Banaszak - dyrygent 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE