Reklama

Chcą zmienić lokalizacje przystanków. Koalicja jest na tak. Radni PiS: Co z radą osiedla?

Opublikowano:
Autor:

Chcą zmienić lokalizacje przystanków. Koalicja jest na tak. Radni PiS: Co z radą osiedla? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni podczas sesji w czwartek mają zdecydować, czy zgadzają się na zaproponowane nowe lokalizacje niektórych przystanków autobusowych. Wokół tej sprawy, trochę nieoczekiwanie, zawiązała się dyskusja sprowadzająca się do jednego pytania: dlaczego nie skonsultowano sprawy z radą osiedla, aby nikt z mieszkańców później nie miał pretensji.

Radni podczas sesji w czwartek mają zdecydować, czy zgadzają się na zaproponowane nowe lokalizacje niektórych przystanków autobusowych. Wokół tej sprawy, trochę nieoczekiwanie, zawiązała się dyskusja sprowadzająca się do jednego pytania: dlaczego nie skonsultowano sprawy z radą osiedla, aby nikt z mieszkańców później nie miał pretensji.

Do zmiany miejsca przystanków na al. Kilińskiego doszłoby dopiero po przebudowie ulicy planowanej jeszcze w tym roku (nowe znalazłyby się bliżej Ogródka Jordanowskiego). Ale dlaczego miałoby dojść do zmiany na ul. Dworcowej? Nowy przystanek byłby oddalony od al. Jachowicza, za to znalazłby się bliżej ul. Lasockiego. Tam z kolei chodzi o przesunięcie o ok. 250 metrów "celem poprawy dostępności do komunikacji miejskiej" dla mieszkańców z osiedla Dworcowa. Takie uzasadnienie otrzymali radni podczas posiedzenia komisji skarbu, budżetu i gospodarki finansowej w płockim Ratuszu. Radna Wioletta Kulpa (PiS) dopytywała, czy ktokolwiek konsultował sprawę z radą mieszkańców osiedla. Dowiedziała się, że proponowana zmiana "w głównej mierze jest na prośbę mieszkańców".

- Jest taki przystanek między ul. Obrońców Westerplatte a Kochanowskiego, "Mickiewicza szkoła". Tam mieszkańcy bloku, przy którym ustawiono przystanek, mocno protestowali. Dlatego w tym przypadku wolałabym, aby takie działania były konsultowane z radą osiedla, do której trafiają sprawy, czy wnioski od mieszkańców. Radni osiedlowi mogliby zwrócić się do nich, zapytać, aby znów nie wprowadzać jakiś niepotrzebnych reperkusji. Po to mamy rady osiedli, aby ich zapytać. Nie wiadomo, w którym miesiącu będzie to realizowane, więc nie mamy ciśnienia, aby się z tym spieszyć - podkreślała radna.

Ostatecznie radna zgłosiła wniosek formalny, aby zdjąć punkt z porządku obrad najbliższej sesji i poddać sprawę pod konsultacje rady osiedla.

Mieszkaniec, Waldemar Ejdys zgłaszał zastrzeżenia wobec planowanego przystanku Lasockiego.

- Przed chwilą dowiedzieliśmy się, że odbywa się to na wniosek mieszkańców, jednak przesunięcie takiego przystanku 250 metrów od głównego ciągu komunikacyjnego może i pomoże jakimś mieszkańcom, ale na pewno skomplikuje dostępność do al. Jachowicza. Może trzeba pytać wszystkich mieszkańców, a nie tylko wybranych.

Radna Joanna Olejnik (PO-KO) uważała, że dostęp do komunikacji, w tym do przystanków, bardzo się poprawił w ostatnich latach, z czym nie zgodził się Ejdys. - Chodzi o to z kim i z czym się porównujemy, bo jeśli z miastami, które mają bardzo mierne rozwiązania, to jesteśmy ok - na co ponownie dowiedział się od przedstawiciela Komunikacji Miejskiej, że ta zmiana ma "poprawić dostępność do komunikacji miejskiej", co z kolei Tomasz Korga (PiS) skwitował stwierdzeniem: - Tych mieszkańców, którzy się zgłosili.

W takim razie Wioletta Kulpa dopytywała o połączenia linii autobusów Komunikacji Miejskiej między ul. Lasockiego a Jachowicza. Jeżdżą te, które startują z dworca kolejowego. - Oraz 26, 20, kilka innych - dopowiadał Ejdys.

Pytano także o nowy przystanek Maszewska 03 na ul. Traktowej. - Przy tym rondzie, dosłownie kilka metrów dalej, jest przystanek, który mógłby obsługiwać ten teren - mówił Waldemar Ejdys. - Po co nowy przystanek? Jego lokalizacja wskazuje, że jest projektowana jakaś linia do Orlenu.

Czego się dowiedział? - Utworzenie przystanku ma na celu ożywienie ul. Traktowej.

Ejdys wyjaśniał: - Czyli mieszkańcy będą najprawdopodobniej musieli wybierać. Jak zechcą jechać linią jedną, drugą, trzecią, pójdą na jeden przystanek, ale jak czwartą, to będę musieli iść już na inny przystanek. Wszystkie te linie jeżdżą bardzo rzadko. W takich przypadkach robi się komasację, a nie tworzy się pozornego wyboru.

Komunikacja Miejska w tym roku planuje przeprowadzić badania popytu. - Na razie tamtędy nie kursuje linia komunikacji. Ustalimy, która to będzie linia, dopiero po badaniach popytu. Zmiany są związane z rozwojem osiedla - odpowiadał przedstawiciel spółki miejskiej.

Wioletta Kulpa powróciła do sprawy przystanku na ul. Dworcowej, prosiła o przyniesienie na sesję 28 lutego wniosków mieszkańców w sprawie zmiany lokalizacji przystanków.

Radni przystąpili do głosowania wniosku formalnego o usunięcie punktu dotyczącego przystanków z sesji. Został odrzucony głosami koalicji (trzy głosy za wnioskiem, cztery przeciw). - No przecież nie musimy konsultować z radą osiedla.... - dodała radna Prawa i Sprawiedliwości.

 

 

Materiały graficzne - projekt uchwały na sesję 28 lutego 2019 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE