Reklama

Chcą walczyć z rakiem i nie tylko. "Nie ma miejsca na hipokryzję"

Opublikowano:
Autor:

Chcą walczyć z rakiem i nie tylko. "Nie ma miejsca na hipokryzję" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dopóki sami nie zadbamy o własne zdrowie, nie możemy liczyć, że ktoś to zrobi za nas. Z takim przesłaniem wychodzą lekarze z Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku. Dziś spotkali się z przedstawicielami samorządów, by przypomnieć im o obowiązku ochrony zdrowia mieszkańców.

Dopóki sami nie zadbamy o własne zdrowie, nie możemy liczyć, że ktoś to zrobi za nas. Z takim przesłaniem wychodzą lekarze z Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku. Dziś spotkali się z przedstawicielami samorządów, by przypomnieć im o obowiązku ochrony zdrowia mieszkańców.

"Płocczanie nadzwyczaj często umierają na nowotwory układu oddechowego" - to zdanie przewija się na przeróżnych spotkaniach, debatach i w środkach masowego przekazu od kilkunastu miesięcy. Cóż z tego, skoro nikt nie proponuje działań, by temu zaprzestać. Z takiego założenia wyszli lekarze z Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku i na początku roku zorganizowali spotkanie w ramach Płockiego Projektu Onkologicznego, na które zaprosili m.in. przedstawicieli władz lokalnych, parlamentarzystów, ministra zdrowia, Orlenu i instytucji badań stanu powietrza. Chcą kompleksowo rozwiązać problem. 

[ZT]14228[/ZT]

Na dzisiejszym spotkaniu m.in. zaprezentowano europejski kodeks walki z rakiem czy omówiono obowiązki samorządów w dziedzinie ochrony zdrowia wśród mieszkańców. Był też czas na krótką dyskusję pomiędzy przedstawicielami poszczególnych gmin i powiatów. 

- Chcemy zapytać czego potrzeba, żeby się wzmocnić i zrobić więcej. Jak się połączyć w grupę, występować o granty, środki unijne. Dążymy do punktu, żeby każdy zobaczył, że ma jakąś rolę do wykonania w zdrowiu, niekoniecznie w onkologii - mówił przed spotkaniem Jarosław Wanecki, prezes OIL w Płocku. - Nie chcemy nikogo do niczego zmuszać. Możemy tylko pomóc, pokazać, odpowiedzieć na pytania. Jeśli nie ma na to środków czy czasu to co ja zrobię? Przecież nie stanę na środku Mazowsza i nie pomacham flagą. 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych z czterech powiatów: miasta Płocka, płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego. Pierwszy na scenę wyszedł dr Wanecki, który zaprezentował założenia, cele programu i podział PPO na grupy robocze:  legislacyjną, finansową, naukową i infrastrukturalną. W każdym z obszarów znajdują się różne działania - od przygotowania zmian ustawowych, przez pozyskiwanie funduszy, aż po koordynację badań przesiewowych i odmładzanie kadr medycznych. Średnia wieku płockiego lekarza to 56 lat, a pielęgniarki 52! - Łatwo powiedzieć: leczcie nas, ale trzeba też mieć osoby, które to zrobią. Musimy odmłodzić te kadry - mówił Wanecki. 

- Chcemy toczyć dyskusję opartą na faktach. W jednej z dyskusji zapytano nas: "co będzie, jeśli jest gorzej niż wszyscy myślą? Powiecie to społeczeństwu?" Tak, powiemy. A co jeśli będzie lepiej? Zawsze odpowiadam, że może być jeszcze lepiej. 

Prezes chce też m.in. edukować mieszkańców na temat "poruszania się" po ciągle zmieniającym się systemie opieki zdrowotnej i palenia w piecach, koordynacji badań przesiewowych, dzielenia się doświadczeniami przez gminy, prowadzenia badań naukowych i pomiarów powietrza. Jak przytaczał, ochrona zdrowia to zadanie każdego, nawet najmniejszego samorządu. Wynika to m.in. z zapisów w konstytucji, ustawie o samorządzie gminnym, ustawie o samorządzie powiatowym czy ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 

Kodeks walki z rakiem

- Każdy może zachorować na raka. Możemy zmniejszyć liczbę zachorowań, jeśli będziemy stosować się do do europejskiego kodeksu walki z rakiem - mówiła dr Katarzyna Urbańska.

Kodeks ten obejmuje 12 zachowań:

1. Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.

2.Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.

3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.

4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.

5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia:

  • jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców;
  • ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych;
  • unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą zawartością soli.

6.Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom.

7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Nie korzystaj z solarium.

8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.

9. Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.

10. Kobiety powinny karmić piersią przynajmniej przez pierwsze sześć miesięcy po porodzie.

11. Zaszczep dziecko przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (dotyczy dziewcząt).

12. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego, piersi i szyjki macicy.

Nie ma miejsca na hipokryzję

- Nie chcemy by ktoś podpisał deklarację tylko dlatego, że ładnie to wygląda w mediach. Chcemy pokazać, że można rozmawiać i wymieniać rozwiązania - mówił Wanecki. - Inni lekarze zwracali nam uwagę, że onkologia jest "chwytliwa", ale jeśli uda się doprowadzić do poprawy zdrowia w innych obszarach to też będzie sukces. 

Na spotkaniu stawili się przedstawiciele kilku gmin i powiatów. 

- Skupiamy się na tym, gdzie możemy uzyskać pieniądze. Stawiamy na wydatki związane z opieką osób starszych. Staramy się zapewnić im możliwości spędzania wolnego czasu czy rehabilitacji - mówił przedstawiciel jednego z powiatów. 

Zadowolenia z projektu nie kryła przedstawicielka jednej z gmin, która zwróciła uwagę, że w małych samorządach nie ma wyspecjalizowanych jednostek, a jeden urzędnik odpowiada za kilka obszarów. 

- Cieszę się, że można przyjść do Urzędu Miasta Płocka i poprosić o pomoc. Dla gminy napisanie programu jest trudne - zwracała uwagę. 

- Teraz już państwo nas nie potrzebujecie. Wiecie, że można się spotkać czy złapać za słuchawkę i zadzwonić - podsumował Wanecki. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE