Reklama

Chcą referendum. Podsumowali akcję zbierania podpisów

Opublikowano:
Autor:

Chcą referendum. Podsumowali akcję zbierania podpisów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na początku lutego przedstawiciele wszystkich partii opozycyjnych oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego podpisali deklarację, w której domagali się rozpisania referendum w sprawie reformy edukacji i tym samym zobowiązali do zbierania podpisów. Równo dwa miesiące później podsumowali wyniki akcji w naszym regionie.

Na początku lutego przedstawiciele wszystkich partii opozycyjnych oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego podpisali deklarację, w której domagali się rozpisania referendum w sprawie reformy edukacji i tym samym zobowiązali do zbierania podpisów. Równo dwa miesiące później podsumowali wyniki akcji w naszym regionie.

Parlamentarzyści, część nauczycieli, władze samorządowe - wszyscy zobowiązali się do zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum obywatelskie. Zgodnie z art. 6 Ustawy o Referendum Ogólnokrajowym Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod referendum z inicjatywy obywateli, którzy dla swojego wniosku uzyskają poparcie co najmniej 500 000 osób mających prawo udziału w referendum.

[ZT]14445[/ZT]

Sam ZNP zebrał 7000 tysięcy podpisów, a kolejne kilka tysięcy dołożyli pozostali sygnatariusze. Łącznie w Płocku i powiecie udało się zebrać ich ok. 10 tysięcy. Trafią one teraz do puli podpisów, jakie zostaną złożone na ręce marszałka Marka Kuchcińskiego. Być może jeszcze przed świętami. - Uważamy, że zabrakło rzetelnej debaty w tak ważnej sprawie, jak przyszłość młodego pokolenia. Nie został wysłuchany głos środowiska, ani też rodziców - uzasadniała Ewa Kowalak, prezeska Oddziału Powiatowego ZNP w Płocku. Wszyscy podkreślali, że ludzie chętnie podpisywali się pod wnioskiem. 

Co teraz? Jeśli wnioskodawcom uda się zebrać pół miliona ważnych podpisów, sejm zdecyduje czy ogłosić referendum. Warto przypomnieć, że w 2013 roku koalicja rządząca odrzuciła wniosek o referendum w sprawie 6-latków , pod którym podpisało się blisko milion osób.

- Pani premier Szydło deklarowała, że Prawo i Sprawiedliwość w najważniejszych sprawach będzie pytała o zdanie Polaków. Ułatwiamy to zadanie, bo jestem przekonana, że zebraliśmy 500 tysięcy podpisów. PiS powinien wywiązać się ze swojej obietnicy wyborczej i ogłosić referendum. Dajmy szansę suwerenowi, niech się wypowie - argumentowała posłanka Elżbieta Gapińska. - Dopóki reforma nie weszła w życie, wszystko można jeszcze odwołać. Nic jeszcze się fizycznie nie stało. Zapadła tylko decyzja w sejmie. Większym problemem będzie wprowadzenie deformy, niż jej cofnięcie. Przegłosowaliśmy to w nocy, możemy jeszcze raz. Poświęcę się i zostanę do samego rana - dodała. 

[ZT]14958[/ZT]

 

- Już wiemy, że subwencja będzie o 650 tys. złotych mniejsza, a minister mówi, że reforma jest dobrze policzona. W piątek Płocku strajkowało 49% placówek oświatowych - informował Stanisław Nisztor, przewodniczący ZNP w Płocku. 

Jak mówił Nisztor, w naszym mieście strajkowało 780 spośród 3500 pracowników oświaty. Zarzucał przy tym kuratorium zastraszanie nauczycieli. 

- Trzeba się uczyć na błędach. Reforma 6-latków też nie była dobrze wprowadzona. Do każdej zmiany trzeba przygotować nauczycieli, rodziców, odpowiednio wszystkich poinformować. Teraz jest popełniany podobny błąd. Reforma nie jest wprowadzana od początku, od I klasy. Od razu mamy VII i VIII - wskazywała Małgorzata Kamińska, przedstawicielka Nowoczesnej. - Zmienia się też liczba godzin. W VII i VIII klasie jest ich po 65, podczas gdy w gimnazjum było ich 90. 

Związkowcy są przekonani, że wyliczenia minister edukacji są błędne. Anna Zalewska zapowiada, że dzięki reformie powstaną nowe miejsca pracy. Nauczyciele i samorządowcy są zupełnie innego zdania . - Skoro w takim mieście jak Płocku pracę straci prawdopodobnie kilku-kilkunastu nauczycieli, to co powiedzieć o szkołach wiejskich? Nowe miejsca pracy są nierealne - podkreślił Stanisław Nisztor.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE