Reklama

Reklama

Chcą przywrócenia linii Płock - Sierpc- Toruń. Trwają rozmowy samorządowców

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Chcą przywrócenia linii Płock - Sierpc- Toruń. Trwają rozmowy samorządowców - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W marcu odbyło się spotkanie on-line samorządowców z dwóch województw. Rozmowy dotyczyły tematu linii kolejowej Płock-Sierpc-Toruń. – Chcemy wznowić to połączenie i je zrewitalizować – mówił obecny podczas spotkania Tomasz Kominek, dyrektor płockiej delegatury urzędu marszałkowskiego.

Reklama

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów zainteresowanych przywróceniem połączenia kolejowego, które kiedyś już funkcjonowało. Do wirtualnych rozmów usiedli m.in. Adam Struzik, marszałek Mazowsza, Piotr Całbecki, szef zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, Jarosław Perzyński, burmistrz Sierpca, Piotr Rzeszotarski, sierpecki rajca i Tomasz Kominek, dyrektor płockiej delegatury urzędu marszałkowskiego.

Jak przekonuje szef płockiej delegatury, rozmowy nad przywróceniem linii kolejowej są na bardzo zaawansowanym etapie. I – co najważniejsze – jest wola działania wszystkich samorządowców.

- To byłoby przywrócenie tej trasy mieszkańcom i turystom z całego regionu – powiedział podczas rozmowy z nami Tomasz Kominek. – Po wielu próbach udało się zorganizować takie spotkanie. Zarówno panowie marszałkowie, jak i inni obecni samorządowcy, chcą w najbliższym czasie podjąć się rewitalizacji tej linii – zdradził.

Rozmowy rozpoczęto teraz, w przeddzień nowej perspektywy wydatkowania środków unijnych. Ma to być odpowiedni czas na rozpoczęcie takich działań, są bowiem szanse na pozyskanie środków na rewitalizację tego połączenia kolejowego.

- Negocjacje na temat planowanych środków cały czas trwają, jednak od kilku tygodni mówi się o tym, że Mazowsze dostanie 1,5 mld euro z budżetu unijnego – przypomina Kominek. -  Będziemy więc przygotowani na rewitalizację tego naszego, mazowieckiego odcinka tej linii. Z tego samego założenia wychodzi marszałek kujawsko-pomorskiego – precyzował.

Pełne poparcie w realizacji tej inwestycji dali też wójtowie i burmistrzowie miejscowości, przez które linia przebiega. – Mamy pewne deklaracje, że chcą oni partycypować w kosztach tej inwestycji – zdradził dyrektor płockiej delegatury. – To dobry punkt wyjścia do tego, by o całej rewitalizacji ciepło myśleć – stwierdził.

Jak przekonywał w rozmowie z nami urzędnik, rewitalizacja linii Płock-Sierpc-Toruń. jest bardzo ważna nie tylko dla Mazowsza, ale i dla Płocka. 

- Mówi się o tym, że Płock potrzebuje nowego otwarcia komunikacyjnego i kolejowego. Ja się z tym w stu procentach zgadzam – argumentował Tomasz Kominek. – To byłby jeden z elementów tej komunikacyjnej rewolucji, który pozwoliłby nam dotrzeć do wielu pięknych miejscowości - przekonywał.

Jak usłyszeliśmy, są już deklaracje wspólnego działania i współpracy w tym temacie. Jednak na tym nie koniec działań. 

- Kroki poszły już bardzo mocne – zapewniał Kominek. - W spotkaniu uczestniczyli m.in. dyrektorzy poszczególnych departamentów, którzy otrzymali zadanie przygotowania koncepcji partnerskiej umowy i wyliczenia kosztów. Chcemy skomunikować się też z wszystkimi gminami zainteresowanymi tą inwestycją – dodał na zakończenie.

Rewitalizacja połączenia kolejowego Płock-Sierpc-Toruń. ma zostać rozpoczęta w czasie nowej perspektywy unijnej, a więc najpóźniej do 2027 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy