Reklama

Reklama

Cenny dar. Funkcjonariusze z Płocka oddali osocze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Pixabay

Cenny dar. Funkcjonariusze z Płocka oddali osocze - Zdjęcie główne

foto Fot. Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Płocku, którzy wyzdrowieli po COVID -19, przystąpili do akcji oddawania osocza przez funkcjonariuszy z jednostek penitencjarnych.

Reklama

To akcja ogólnopolska. Ok. 700 funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej odda krew i osocze dla chorych na Covid-19. Dzięki temu ponad 1500 osób zmagających się z tą chorobą dostanie szansę na szybki powrót do zdrowia. W akcji, która potrwa w dniach 7-11 grudnia, wziął udział m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, który jest jej pomysłodawcą.

- Bardzo niski poziom zakażeń wśród osadzonych, pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej to efekt wdrożonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Służbę Więzienną nadzwyczajnych zasad bezpieczeństwa we wszystkich jednostkach penitencjarnych na terenie całego kraju i – co ważniejsze – ich rygorystycznego przestrzegania - informuje  mjr Marlena Kubera, rzeczniczka prasowa dyrektora Zakładu Karnego w Płocku.

Wyniki badań wskazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest skuteczne w może wspomóc leczenie pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Terapia skraca występowanie intensywnych objawów choroby, łagodzi jej przebieg i skraca czas chorowania pacjentów, a także obniża śmiertelność.

Osocze mogą oddać osoby w wieku 18-65 lat po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID – 19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. Pobieranie osocza jest zabiegiem bezbolesnym, całkowicie bezpiecznym i trwa od 30 do 40 minut. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, podczas której krew rozdziela się (w specjalnym urządzeniu – separatorze) na osocze i pozostałe składniki, przetaczane z powrotem do tej samej żyły dawcy. Jednorazowo pobierane jest 600 ml osocza. 

Aby oddać osocze należy skontaktować się z najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i umówić się na wizytę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy