Reklama

Cenne fortepiany rozdane. Bez władz

Opublikowano:
Autor:

Cenne fortepiany rozdane. Bez władz - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwa wysokiej klasy fortepiany powędrowały do zwycięzców prestiżowego konkursu wyławiającego światowej sławy talenty. Niestety, z widowni nie oklaskiwał ich nikt z władz miasta ani z Orlenu.

Dwa wysokiej klasy fortepiany powędrowały do zwycięzców prestiżowego konkursu wyławiającego światowej sławy talenty. Niestety, z widowni nie oklaskiwał ich nikt z władz miasta ani z Orlenu.

Nastolatki i ich jeszcze młodsi koledzy z pasją godną wielkich sław wgrywali we wtorek najsłynniejsze utwory mistrzów gatunku podczas koncertu finałowego trzynastej edycji Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny - Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego. Konkurs trwał od piątku 21 listopada, do wtorku w płockiej Szkole Muzycznej. Wczoraj, utalentowani laureaci zaprezentowali swoje  umiejętności. Poza młodymi pianistami na scenie wystąpiła również  Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie pod dyr. prof. Stanisława Kawczyńskiego.

Z roku na rok konkurs staje się coraz bardziej prestiżowy. Świadczą o tym  nie tylko postacie słynnych patronów, światowej sławy pianistów związanych z Krakowem, ale również bardzo cenne  nagrody.  W tym roku były to dwa fortepiany, co jest ewenementem w tego typu  konkursach. Pierwszy marki Kawai (nagroda Grand Prix) ufundowały wspólnie Orlen i Urząd Miasta Płocka,  drugi - marki Ravenstein, ofiarował Eiichi Nakayama, założyciel Kigoukai - japońskiej grupy  kapitałowej. Lśniące fortepiany otrzymali Jakub Kuszlik z Krakowa i Gabriel Czerniejewski z Płocka.

 

Po wręczeniu nagród na scenę weszła dość niespodziewanie Hanna Wit-Paszta,  była szefowa Płockiej Orkiestry Symfonicznej i wieloletnia nauczycielka w szkole muzycznej, aby wręczyć upominki trzem wykonawcom jako "nagroda publiczności". Ufundowało ją… dwoje widzów - ona sama i jej były uczeń, który dziś jest  lekarzem w Warszawie. W osobistych i emocjonalnych słowach wspominała początki konkursu zainicjowanego w  1990 roku przez Halinę Czerny -Stefańską. Sama Witt-Paszta zasiadała wówczas w jury. Na koniec stwierdziła z żalem: - Chciałabym, aby był tu cały Płock - mówiła do publiczności. Niestety na widowni nie było nikogo z władz miasta i Orlenu, płockich  placówek kulturalnych, jedynie garstka jurorów, uczniów i nauczycieli PSM oraz rodziców.

 

W jury konkursu zasiedli:

prof. Waldemar Wojtal (Gdańsk)

prof. Elżbieta Stefańska (Kraków)

prof. Andrzej Artykiewicz (Gdańsk)

prof. Paweł Skrzypek (Warszawa)

prof. Marek Toporowski (Katowice)

 

Nagrody w trzech grupach wiekowych zdobyli:

Jakub Kuszlik (Kraków) - I nagroda w grupie III i Grand Prix fortepian Kawai

Szymon Drabiński (Warszawa) - III nagroda w grupie I

Michał Kopeć (Płock) - II nagroda w grupie I (uczeń prof. Mariusza Tytmana)

Gabriel Czerniejewski - I nagroda  w grupie I i nagroda specjalna fortepian

Ravenstein

Martyna Kubik - II nagroda w grupie II

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

Więcej zdjęć zobacz w naszej galerii:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE