Reklama

Cenne eksponaty zabrano z Płocka. Trafiły na Wawel

Opublikowano:
Autor:

Cenne eksponaty zabrano z Płocka. Trafiły na Wawel - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Herma św. Zygmunta, kielich Konrada Mazowieckiego wraz z pateną oraz Puszka Czerwińska stały się eksponatami na wystawie "Skarby Epoki Piastów", organizowanej przez Zamek Królewski na Wawelu, którą przygotowano z okazji 700. rocznicy koronacji króla Władysława Łokietka.

Herma św. Zygmunta, kielich Konrada Mazowieckiego wraz z pateną oraz Puszka Czerwińska stały się eksponatami na wystawie "Skarby Epoki Piastów", organizowanej przez Zamek Królewski na Wawelu, którą przygotowano z okazji 700. rocznicy koronacji króla Władysława Łokietka. Wydarzenie to otwarło nową kartę w dziejach Polski. Zakończył się ostatecznie okres rozbicia dzielnicowego i urzeczywistniło się długo oczekiwane odrodzenie Królestwa.

Rocznica pierwszej wawelskiej koronacji dała okazję do sprowadzenia i pokazania szerokiej publiczności wybitnych zabytków złotnictwa oraz klejnotów pochodzących z okresu panowania dynastii Piastów, które zachowały się w historycznych kościołach, głównie małopolskich, wielkopolskich, a także mazowieckich. Najstarsze z nich datowane są na wiek X, najpóźniejsze pochodzą z wieku XIV. Cenne obiekty z Płocka, które jak dotąd jedynie sporadycznie opuszczały Tumskie Wzgórze po ich odzyskaniu, obecnie są prezentowane wśród 50 unikatowych przedmiotów na wystawie na Zamku Królewskim na Wawelu. Dodatkowo zdjęcia hermy św. Zygmunta i kielicha Konrada Mazowieckiego wykorzystano w promocji czasowej wystawy, dostępnej od 21 stycznia do 19 kwietnia 2020 r.

- Spośród dzieł najcenniejszych trzeba wymienić krzyż zestawiony z dwóch złotych koron z połowy XIII stulecia, należący do najwybitniejszych osiągnięć złotnictwa europejskiego, oraz zespół pamiątek po św. Kindze zachowanych w starosądeckim klasztorze klarysek. Prawdziwym wydarzeniem jest prezentacja w Krakowie najcenniejszych klejnotów tak zwanego skarbu ze Środy Śląskiej: wspaniałej złotej korony kobiecej ozdobionej orłami oraz zapony (Muzeum Narodowe w Wrocławiu). Najwyższy poziom artystyczny reprezentują fundacje Kazimierza Wielkiego, ostatniego Piasta na polskim tronie. Obok siebie znalazły się kielichy z Trzemeszna, Stopnicy i Kalisza oraz hermy (popiersia) św. Marii Magdaleny ze Stopnicy i św. Zygmunta z katedry w Płocku.

Święty Zygmunt, król i męczennik, jest czczony w Płocku potrójnie: jako patron miasta, Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej. Relikwie żyjącego na przełomie V i VI wieku świętego przywiózł do miasta w 1166 r. biskup płocki Werner, powracając z Akwizgranu, jako dar od cesarza Fryderyka. Miasto zostało obdarowane wtedy fragmentem czaszki św. Zygmunta. Król Kazimierz III Wielki, chorując na febrę, złożył ślub ofiarowania odpowiedniego naczynia do przechowywania relikwii świętego. Gdy wyzdrowiał, przekazał hermę, wykonaną przez złotników krakowskich, w której umieszczono relikwie.

Herma św. Zygmunta jest ukoronowana autentycznym diademem piastowskim z końca XIII wieku. Zdobią ją liczne szafiry, rubiny i perły. Z Płocka wywieźli ją hitlerowcy, z kolei po odzyskaniu stanowiła depozyt katedry płockiej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zwrot Muzeum Diecezjalnemu nastąpił w 1979 r. W Płocku jest przechowywana w skarbcu katedralnym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE