Reklama

Cała szkoła ubrała się w jednakowe koszulki

Opublikowano:
Autor:

Cała szkoła ubrała się w jednakowe koszulki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Znak Polski Walczącej na kilkuset identycznych koszulkach zarówno uczniów, jak i nauczycieli - to tylko jeden z punktów wielkich obchodów dnia patrona szkoły w Szkole Podstawowej nr 23 im. Armii Krajowej na Podolszycach.

Znak Polski Walczącej na kilkuset identycznych koszulkach zarówno uczniów, jak i nauczycieli - to tylko jeden z punktów wielkich obchodów dnia patrona szkoły w Szkole Podstawowej nr 23 im. Armii Krajowej na Podolszycach.

Wprawdzie okrągła, 75. rocznica powstania Armii Krajowej, wypada 14 lutego, ale ponieważ zaczynają się ferie, szkoła nosząca imię polskiej armii podziemnej już dziś, w piątek, obchodziła jej święto. I to z rozmachem, którego nierzadko brakuje wielu oficjalnym uroczystościom.

Wszyscy bez wyjątku - i dzieci, i nauczyciele na czele z dyrekcją założyli białe koszulki z symbolem Polski Walczącej i w tych strojach brali udział w obchodach. A na nie poza akademią szkolną i wspólnym śpiewaniem (nie)zakazanych piosenek składało się m.in. odsłonięcie przez byłego dyrektora szkoły  Wojciecha Majchrzaka tablicy poświęconej nieżyjącym już żołnierzom wojennego i powojennego podziemia, przyjaciołom szkoły.

- Cieszymy się, że żołnierze Armii Krajowej poprzez zaangażowanie w życie szkoły dawali i dają kolejnym pokoleniom przykład postawy „Zachowałam się jak trzeba” - mówiła dyrektorka SP23, Liliana Tomaszewska, nawiązując do słów Inki, czyli Danuty Siedzikówny, sanitariuszki z oddziału V Wileńskiej Brygady AK, zamordowanej po wojnie w stalinowskim więzieniu.

A uczniowie? Bynajmniej nie ziewali, jak to na akademiach szkolnych czasem bywa, tylko żwawo chwytając za śpiewniki, wyśpiewywali razem ze szkolnym chórem piosenki o latach wojny i okupacji.

Na korytarzach można było oglądać ich wkład w obchody dnia patrona szkoły. Prace jak za lat konspiracji podpisano pseudonimami. Projekt  13-letniego „Mieczysława”, który zajął pierwsze miejsce w szkolnym konkursie, obejmował m.in. reprodukcje wojennych zdjęć i wywiad z mieszkającą w Płocku Katarzyną Nowakowską, żołnierzem AK, powstańcem warszawskim. Dla odwiedzających szkołę była dostępna również wystawa oryginalnych pamiątek wojennych pochodzących ze zbiorów prywatnych zaproszonych żołnierzy.

Kombatanci uhonorowali podstawówkę na Podolszycach za wkład w zachowanie pamięci o Armii Krajowej - kpt. Roman Sarnowski ze stowarzyszenia Związek Żołnierzy AK Mazowsze wbił w drzewiec sztandaru szkoły pamiątkowy gwóźdź, a płk Antoni Jelec, prezes płockiego koła Związku Kombatantów RP i Więźniów  Politycznych, odznaczył medalami wicedyrektorkę szkoły Aldonę Fijałkowską i historyczkę Renatę Wojtycką. Dyplomy wręczono również innym nauczycielom szkoły.

W uroczystości wzięli udział kombatanci, m.in. Katarzyn Nowakowska pseudonim „Kasia” i Marian Czerwiński z obwodu płockiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, senator Marek Martynowski, wiceprzewodniczący płockiej rady miasta - Małgorzata Struzik i Wojciech Hetkowski, miejscy urzędnicy, przedstawiciele płockich instytucji kultury, a także Orlenu i Fundacji Orlen Dar Serca, rodziny żyjących i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej NSZ, którzy wystąpili w mundurach polskiego podziemia niepodległościowego.

Na tablicy upamiętniono nieżyjących już: Annę Bąkowską ps. „Hanka”, Władysława Butkiewicza „ps. P-11”,, Marka Gajewskiego ps. „Aramis”, Sabinę Gąsiorowską ps. „Busia”, „Wrzos”, Jerzego Lecha Matlęgę ps. „Puchacz”, Lecha Mossakowskiego ps. „Zawieja”, Tadeusza Paczkowskiego ps. „Czeremosz”, Emila Rybaka ps. „Feliks”, Lesława Wojno ps. „Sokół” , „Murzyn”, Hannę Zielińską ps. „Cyranka”.

[ZT]3168[/ZT]

[ZT]4344[/ZT]

[ZT]13035[/ZT]

[ZT]10173[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE