Reklama

Było tanecznie, śpiewnie, kolorowo [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Było tanecznie, śpiewnie, kolorowo [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co mają ze sobą wspólnego skoczne czardasze, ogniste flamenco i rzewne rosyjskie romanse? To muzyka, która ma w sobie pierwiastek romskości.

Co mają ze sobą wspólnego skoczne czardasze, ogniste flamenco i rzewne rosyjskie romanse? To muzyka, która ma w sobie pierwiastek romskości.

Noc Cygańska – Romani Rat została zorganizowana w Płocku już po raz dziesiąty. Honory gospodarzy pełnili, jak zawsze, Krystiano – lider zespołu Romen oraz dziennikarka Zofia Czernicka. Z wykształcenia architekt, doktor ekologii, znana przede wszystkim jako dziennikarka telewizyjna, ale również jako osoba prowadząca różne festiwale.

Jej „znakiem firmowym” jest perfekcyjne przygotowanie do każdego pojawienia się na scenie. Dzięki temu widzowie dowiadują się nie tylko, kto ma być kolejnym wykonawcą. Podczas Cygańskiej Nocy mogli poznać wiele niesamowitych ciekawostek dotyczących Romów i ich przebogatej historii.

– Doskonale zdaję sobie sprawę, że prowadząc taką imprezę jak Romani Rat, nie mogę ograniczyć się wyłącznie do zapowiadania kolejnych artystów, którzy mają pojawić się na estradzie – wyznała Zofia Czernicka w kuluarowej rozmowie z Portalem Płock. – Jedni wykonawcy potrzebują na przygotowanie swojego występu mniej czasu, inni więcej. Moim zadaniem jest takie zapełnienie czasu, aby obyło się bez niepotrzebnych przerw.

Prowadząca „sprzedała” widzom sporą część swojej wiedzy na temat Romów, ich historii i kultury. A wspierający ją Krystiano przybliżał zebranym sylwetki kolejnych wykonawców.

Cygańska Noc rozpoczęła się, jak zawsze, od odśpiewania romskiego hymnu „Gelem, Gelem” odśpiewanego przez wszystkich wykonawców obecnych w tym czasie na Starym Rynku.

A później sceną zawładnęli przedstawiciele Cygańskiego Zespołu Pieśni i Tańca Roma, prezentując fantastyczne, wielobarwne widowisko, w którym było praktycznie wszystko – muzyka, śpiew, tańce i piękne, wielobarwne kostiumy. I była informacja, że już w 2014 roku w Warszawie powinna odbyć się premiera pierwszego cygańskiego musicalu. Wiadomość przekazał lider Romy Cezary Majewski.

Ukraińska formacja Wasilij Zhadan podbiła serca widowni dzięki swojemu charyzmatycznemu liderowi i wokaliście. Chociaż śpiewał po rosyjsku i ukraińsku, udowodnił, że język muzyki jest międzynarodowy i nie zna granic. Wielkim atutem zespołu były również wspaniałe, piękne tancerki.

Brawa za efektowne występy zebrał Cygański Teatr Muzyczny Terno. Podobnie jak Perełka i bracia oraz Tabor. Publiczność wprost oszalała, kiedy swoje nieprzeciętne instrumentalne możliwości pokazała holenderska grupa Basilij Boys z jej irlandzkim liderem. Trzej fenomenalni gitarzyści i jeden basista długo nie mogli zejść ze sceny, proszeni o kolejne bisy.

Na zakończenie na estradzie pojawił się Krystiano ze swoim zespołem Romen. Ich występ, kończący tegoroczną edycję Cygańskiej Nocy, był doskonałym podsumowaniem wszystkiego, co wcześniej wydarzyło się na scenie ustawionej tuż przed ratuszem.

Zobacz galerie zdjęć z Cygańskiej NocyUdostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE