Reklama

Budżet. Wiemy, ile projektów wpłynęło

Opublikowano:
Autor:

Budżet. Wiemy, ile projektów wpłynęło - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dobiegł końca czas na składanie projektów w trzeciej edycji budżetu obywatelskiego. Płocczanie mogli proponować inicjatywy ogólnomiejskie za maksymalnie 800 tys. zł i osiedlowe, na które było po 200 tys. zł. Trzy osiedla w ogóle nie złożyły swoich projektów. Co przeznaczonymi na nie pieniędzmi?

Dobiegł końca czas na składanie projektów w trzeciej edycji budżetu obywatelskiego. Płocczanie mogli proponować inicjatywy ogólnomiejskie za maksymalnie 800 tys. zł i osiedlowe, na które było po 200 tys. zł. Trzy osiedla w ogóle nie złożyły swoich projektów. Co przeznaczonymi na nie pieniędzmi?

Do poniedziałku można było składać projekty w trzeciej, dość znacznie zmienionej, edycji budżetu obywatelskiego, ale właściwie do czwartku Ratusz czekał jeszcze na te wnioski, które wpłyną pocztą tradycyjną.

- Ostatecznie złożono 74 projekty - mówi Hubert Woźniak z biura prasowego Ratusza. - Teraz wszystkie projekty przejdą weryfikację formalnoprawną, która zakończy się do 3 września. Dopiero wówczas będziemy mogli podać pełną listę zakwalifikowanych projektów.  Z kolei od 13 września przez 21 dni płocczanie będą wybierać zwycięskie pomysły - ogólnomiejskie i osiedlowe.

Zgodnie z nowymi zasadami, można było składać wnioski dotyczące całego miasta i poszczególnych dzielnic. Na zwycięski projekt miejski przeznaczono tym razem 800 tys. zł, na osiedlowe - po 200 tys. zł.

33 zaproponowane przez płocczan pomysły to projekty ogólnomiejskie. Więcej, bo  41 projektów, dotyczyło płockich osiedli. Przodowało tu osiedle Dworcowa, które złożyło 6 propozycji odnośnie swojej dzielnicy, a także Podolszyce Północ (5 projektów) oraz osiedle Kochanowskiego (4 projekty).

Trzy osiedla - Międzytorze, Wyszogrodzka i Tysiąclecia nie złożyły ani jednej propozycji. Tym samym po 200 tys. zł przeszło im koło nosa. Jak dowiedzieliśmy się od Huberta Woźniaka, owe 600 tys., które zostaną w kasie miasta z tego powodu, zostaną przeznaczone na wsparcie zwycięskich projektów. I tak np. jeśli na jakimś osiedlu zwycieży pomysł za 150 tys. zł, a następny w kolejności będzie wart 100 tys., to i on zostanie zrealizowany - potrzebne 50 tys. dołoży się właśnie z tej puli. Niewykluczone zresztą, że będzie ona większa - są osiedla, które złożyły tylko jeden projekt. Jesli nie przejdzie on weryfikacji formalnoprawnej, przeznaczone na to osiedle 200 tys. także trafi do wspólnej puli.

Czego dotyczą złożone projekty? Ratusz na razie nie zdradza szczegółów. Wiadomo tylko, że wśród wszystkich 74 projektów są m.in. dotyczące infrastruktury drogowej i ścieżek rowerowych, uatrakcyjnienia bazy szkolnej, sporo wiąże się z urządzeniem zieleni i miejsc rekreacyjnych z ławeczkami, alejkami itp. Są też pomysły związane z poprawą bezpieczeństwa, a także projekty społeczne. Nie brakuje bardzo oryginalnych, nietypowych inicjatyw. Niektórzy autorzy (tym razem Ratusz nie poda nazwisk pomysłodawców, by uniknąć sytuacji, w której płocczanie głosują na znane nazwiska, a nie na konkretne wnioski) jeszcze raz proponują rozwiązania, które zgłaszali w poprzednich edycjach, a nie zyskały one aprobaty płocczan.

Poszczególne osiedla złożyły następującą ilość projektów:

- Pradolina Wisły - 2
- Borowiczki - 2
- Ciechomice - 1
- Dworcowa - 6
- Dobrzyńska - 2
- Góry - 1
- Imielnica - 1
- Kochanowskiego - 4
- Kolegialna - 2
-  Łukasiewicza - 2
-  Międzytorze- 0
- Podolszyce Południe - 3
- Podolszyce Północ - 5
- Radziwie - 3
-  Stare Miasto - 3
- Skarpa - 1
- Trzepowo - 1
- Tysiąclecia - 0
- Winiary - 1
- Wyszogrodzka - 0
- Zielony Jar - 1

Czytaj:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE