Reklama

Budmat z unijną kasą. Co z halą po FMŻ?

Opublikowano:
Autor:

Budmat z unijną kasą. Co z halą po FMŻ?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Płocki Budmat wyda około 20 milionów złotych na rewitalizację kolejnej części terenów po dawnym FMŻ. Firma Bogdana Więcka może liczyć na 15 mln pożyczki z unijnej inicjatywy Jessica.

Płocki Budmat wyda około 20 milionów złotych na rewitalizację kolejnej części terenów po dawnym FMŻ. Firma Bogdana Więcka może liczyć na 15 mln pożyczki z unijnej inicjatywy Jessica.

Umowę Budmatu podpisali Marek Szczepański odpowiadający w Banku Gospodarstwa Krajowego za pion funduszy europejskich oraz Bogdan Więcek, prezes firmy Budmat. To właśnie BGK, we współpracy z Agencją Rozwoju Mazowsza S.A. oraz Mazowiecką Agencją Energetyczną Sp. z o.o., zajmuje się na Mazowszu wdrażaniem inicjatywy Jessica, pełniąc rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM).

Budmat, który na rewitalizację kolejnej partii terenów po dawnej Fabryce Maszyn Żniwnych (hala o powierzchni 8992 metry kwadratowe) zamierza przeznaczyć 20 milionów złotych, dzięki inicjatywie Jessica otrzyma 15 mln pożyczki oprocentowanej na 0,9 w skali roku.

Rewitalizacją terenów po Fabryce Maszyn Żniwnych zajmujemy się już od 1998 roku. – Nasz projekt w 2007 roku wpisany został do miejskiego programu rewitalizacji obszarów poprzemysłowych – powiedział Portalowi Płock Krzysztof Lewandowski dyrektor ds. inwestycji i rozwoju firmy Budmat.

W lutym ruszyły prace przy hali wysokiego magazynowania FMŻ-u, w której produkowana będzie blachodachówka modułowa typu Wenecja. – Gdy rozpoczynaliśmy prace nad tą halą, jednocześnie złożyliśmy aplikację o możliwość skorzystania z inicjatywy unijnej Jessica – powiedział nam Krzysztof Lewandowski. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja powinna zostać zakończona w czerwcu 2014 roku.

Jak nam się udało dowiedzieć, w zakładzie produkcyjno-usługowo-logistycznym, który ma powstać w rewitalizowanej obecnie części FMŻ-u, powinno znaleźć się 15 nowych, dodatkowych miejsc pracy.

Jessica, dzięki której Budmat uzyskał pożyczkę, to inicjatywa Komisji Europejskiej, której założeniem jest finansowanie miejskich inwestycji (chodzi przede wszystkim o rewitalizację obszarów poprzemysłowych) dzięki instrumentom zwrotnym, do których zaliczane są pożyczki, poręczenia i wkłady kapitałowe. Projekty, które mogą być finansowane dzięki projektowi Jessica, muszą w sobie łączyć element społeczny (istotny z punktu widzenia społeczności lokalnej) z komercyjnym (projekt nie może być nierentowny).

Firmy, których aplikacje zostaną zaakceptowane, dzięki inicjatywie Jessica mogą liczyć na nisko oprocentowane pożyczki (0,9 procent w skali rocznej) na swoje inwestycje. Tak właśnie jest w przypadku Budmatu i kolejnej już hali na terenie dawnej Fabryki Maszyn Żniwnych przystosowywanej na potrzeby firmy, której prezesem jest Bogdan Więcek.

Zgodnie z ostatnimi dyrektywami Komisji Europejskiej tzw. zwrotna inżynieria finansowa (jednym z jej instrumentów są nisko oprocentowane pożyczki) będzie odgrywać coraz poważniejszą rolę w programowaniu UE na lata 2014-2020. Unijne pieniądze mają być przekazywane odbiorcom w formie kapitału, którym będzie można zarządzać czasowo, ale z koniecznością jego zwrotu. Ale dzięki temu z tych samych pieniędzy później skorzystać będą mogli również inni beneficjenci.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE