Reklama

BO: Wizytówka Płocka? To wstyd dla miasta

Opublikowano:
Autor:

BO: Wizytówka Płocka? To wstyd dla miasta - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedstawiamy projekty płocczan zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Tym razem mieszkańcy osiedla Kolegialna proponują konkurs na pomysły, co można by ciekawego zrobić na zaniedbanym dziś placu Obrońców Warszawy – jednym z najważniejszych miejsc Płocka. To projekt nr 70.

Przedstawiamy projekty płocczan zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Tym razem mieszkańcy osiedla Kolegialna proponują konkurs na pomysły, co można by ciekawego zrobić na zaniedbanym dziś placu Obrońców Warszawy – jednym z najważniejszych miejsc Płocka. To projekt nr 70.

To kolejne miejsce w Płocku po Nowym Rynku, o którego zadbanie apelują mieszkańcy osiedla Kolegialna. Plac Obrońców Płocka zamknięty niczym klamrą dwoma pomnikami – monumentalnym Władysława Broniewskiego z jednej strony, i Józefa Piłsudskiego z drugiej, delikatnie mówiąc lata świetności ma już dawno za sobą.  A to przecież tak ważne dla historii miasta miejsce! I to niemal w samym sercu Starego Miasta, kilka kroków od katedry i Tumów, zaraz przy kościele na Górkach. Alejki na skwerze – jednym z kilku zaledwie zielonych zakątków w tej części miasta niszczeją od lat, łysiejące trawniki czy popękane schodki  nie dodają mu uroku, a stan nawierzchni parkingu przylegającego do parku woła o pomstę do nieba.

Teraz, gdy trwa remont kamery pruskiej, w której siedzibę ma delegatura urzędu wojewódzkiego, jest najlepszy czas, by zadbać również o jej otoczenie. Dlatego autorzy projektu proponują by za pieniądze przewidziane dla poszczególnych osiedli w ramach trzeciej edycji budżetu obywatelskiego, ogłosić otwarty konkurs urbanistyczno-architektoniczny na zagospodarowanie placu.

W zamyśle autorów konkurs miałby rozstrzygnąć trwający od lat spór, czy ma tam powstać  park w stylu angielskim czy może plac ogólnomiejski. Jedno jest pewne: plac niewątpliwie wymaga odnowy według starannego, akceptowalnego przez wszystkich: tj. urbanistów, architektów i mieszkańców projektu.

- Rewaloryzacja placu w niepowtarzalny sposób uatrakcyjni śródmieście i stare miasto – uważają pomysłodawcy. - Bliskość katedry, Tumskiej, Wzgórza Tumskiego spowoduje ,że ten zaniedbany teren stanie się atrakcyjny dla turystów przybywających do Płocka, a przede wszystkim dla mieszkańców wszystkich jego dzielnic. Ponadto przeprowadzenie konkursu zainicjuje proces inwestycyjny oraz poszukiwanie finansowania projektu w budżecie na następne lata i poszukiwanie środków pozabudżetowych , w tym z kolejnej perspektywy UE. Odbudowa Placu to ochrona dziedzictwa narodowego , historycznego, kulturowego, to obowiązek każdych władz Płocka.

Koszt projektu autorzy szacują na ok. 200 tys. zł.

Zgodnie z zapowiedziami udostępniliśmy Wam łamy naszego portalu, byście mogli promować swoje projekty zgłoszone w trzeciej edycji budżetu obywatelskiego. Pamiętajcie - głosować na wybrane projekty można tylko do piątku.

Więcej czytaj:

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE