Reklama

BO: Na tych ścianach mogą powstać murale

Opublikowano:
Autor:

BO: Na tych ścianach mogą powstać murale - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedstawiamy pomysły płocczan zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Murale o tematyce historycznej, którymi tak jak na przykład w Warszawie pokryłyby się mało urodziwe ściany i murki w Płocku, to projekt nr 52.

Przedstawiamy pomysły płocczan zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Murale o tematyce historycznej, którymi tak jak na przykład w Warszawie pokryłyby się mało urodziwe ściany i murki w Płocku, to projekt nr  52.

Pomysł Michała Sosnowskiego i Łukasza Chrobota to projekt ogólnomiejski. „Płock – miasto bohater” obejmowałby zaprojektowanie i wykonanie we współpracy z grupą „Wisła Płock Graffiti” na terenie miasta minimum 10 murali o tematyce historycznej. Ich tematem miałaby być bohaterska obrona Płocka 1920, Żołnierze Wyklęci, a także inne wydarzenia i postacie ważne dla naszego miasta.

- Projekt polega na zamienieniu starych, zaniedbanych ścian w prawdziwe dzieła sztuki ulicznej - przekonują inicjatorzy akcji.

Projekt w ramach możliwości i zapotrzebowania społecznego można rozwinąć o konkurs na projekty graficzne dla uczniów płockich szkół; uroczyste odsłonięcia poszczególnych murali lub lekcje historii poświęcone tematyce murali.

Celem projektu jest uatrakcyjnienie naszego miasta pod względem wizualnym, przy jednoczesnym zwiększeniu świadomości historycznej mieszkańców Płocka. W dobie dzisiejszego „społeczeństwa obrazkowego” duże, efektowne murale z pewnością przyczynią się do promowania lokalnego patriotyzmu i budowania przywiązania do Płocka. Jednocześnie murale pokryją ściany zaniedbane, na których niejednokrotnie widnieją wulgarne napisy i często obsceniczne obrazki malowane przez wandali.  Wśród propozycji ścian, które można by w ten sposób ozdobić, autorzy projektu podają m.in. mur płockiego więzienia z dwu stron (od Sienkiewicza i od basenu), ogrodzenie przy 1 Maja i przy Jagiellonce, niewysoki murek na mostówce, parking przy Orlen Arenie, wiadukt na Radziwiu.

W akcję poparcia dla projektu jego pomysłodawcy zaangażowali ponad 60 znanych płocczan,  sportowców, ludzi kultury i sztuki, nauczycieli, radnych osiedlowych i miejskich, urzędników, a nawet polityków tak różnych opcji jak chociażby senator Marek Martynowski (PiS), marszałek Adam Stuzik i poseł Piotr Zgorzelski (PSL) czy radny Wojciech Hetkowski (SLD).Projekt poparły też ogólnopolskie portale, m.in. wnas.pl.

Koszt projektu autorzy szacują na ok. 70 tysięcy zł. Więcej na

Na zdjęciach - kilka miejsc, w których mogłyby powstać murale, fot. autorzy projektu

Zgodnie z zapowiedziami udostępniamy Wam łamy naszego portalu, byście mogli promować swoje projekty zgłoszone w trzeciej edycji budżetu obywatelskiego. Na opisy  i zdjęcia czekamy do 30 września.  Więcej czytaj:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE