Reklama

Reklama

Blisko 2,5 mld euro dla Mazowsza. Ogromne środki unijne dla regionu w latach 2021-2027

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Blisko 2,5 mld euro dla Mazowsza. Ogromne środki unijne dla regionu w latach 2021-2027 - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To świetna wiadomość dla województwa mazowieckiego. W latach 2021-2027 Mazowsze może liczyć na duże wsparcie unijne dla regionu - ponad 2 mld euro. Po raz pierwszy będzie można też sięgnąć po środki z programu Polska Wschodnia.

Reklama

Ministerstwo Funduszy i Programów Regionalnych przedstawiło ostateczne wyliczenia dotyczące podziału środków unijnych w kolejnej perspektywie. Mazowsze regionalne uzyska wsparcie w wysokości ok. 418 mln zł w ramach programu Polska Wschodnia, co w sumie daje blisko 2,5 mld zł do wykorzystania do 2027 roku.

- To sukces samorządu województwa, zwłaszcza jeśli chodzi o podział statystyczny – przekonuje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. – Dzięki naszej przezorności i podziałowi statystycznego udało się pozyskać dla Mazowsza ponad 2 mld zł. To kwota porównywalna z tą na lata 2014-2020 – wylicza. 

Jak podkreślają w samorządzie województwa, dzięki obowiązującemu od 2018 roku podziałowi statystycznemu zastosowano mechanizm elastyczności, polegający na przesunięciu środków finansowych pomiędzy kategoriami regionów.  W wyniku negocjacji dla regionu mazowieckiego regionalnego trafi 1,7 mld euro, a do regionu stołecznego ok. 340 mln euro. 

Taki podział ma umożliwić sfinansowanie przedsięwzięć z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na kwotę ok. 1,5 mld euro, a z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus ok. 500 mln euro.

Dodatkowo region mazowiecki regionalny skorzystać z Programu Polska Wschodnia+, którego całkowita alokacja wynosi 2,5 mld euro, do podziału na sześć regionów. To oznacza, dodatkowe 418 mln euro.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy