Reklama

Biskup z apelem do wiernych o wsparcie inicjatywy rozbudowy płockiej świątyni

Opublikowano:
Autor:

Biskup z apelem do wiernych o wsparcie inicjatywy rozbudowy płockiej świątyni - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Apel biskupa Piotra Libery został opublikowany na stronie internetowej diecezji płockiej. Będzie również odczytany w kościołach w ramach ogłoszeń duszpasterskich.

Apel biskupa Piotra Libery został opublikowany na stronie internetowej diecezji płockiej. Będzie również odczytany w kościołach w ramach ogłoszeń duszpasterskich.

Rozpoczęte w 2015 r. przedsięwzięcie obejmuje działania związane z konserwacją i renowacją zabytkowych budynków Zgromadzenia Sióstr przy pl. Stary Rynek 14, 16 i 18, a także związane z budową kościoła i domu pielgrzyma. Realizację podzielono na cztery etapy. Pierwszy dotyczył wykonania fundamentów, ścian piwnic, stropów nad piwnicami kościoła i domu pielgrzyma oraz odtworzenie zabytkowego pieca chlebowego, drugi polegał na wykonaniu konstrukcji żelbetowej części kościoła zawierającej nawę główną oraz prezbiterium, wykonanie ścian, filarów i stropów, z kolei pozostała część konstrukcji domu pielgrzyma, prace związane z elewacją i dachem przewidziano na lata 2017-2019. Dopiero ostatni czwarty etap to wszelkie prace wykończeniowe, instalacyjne oraz zagospodarowanie terenu.

W kościele będzie znajdowała się kaplica, a podziemiach Muzeum Siostry Faustyny. Ponieważ Sanktuarium jest odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata, dodano również pomieszczenia ich obsługujące. W domu pielgrzyma, poza pokojami gościnnymi, przewidziano salę prelekcyjną i kawiarenkę. Przestrzeń ma odwoływać się do historycznych objawień Jezusa Miłosiernego w Płocku. Miejsce, w którym św. Siostra Faustyna Kowalska otrzymała polecenie od Pana Jezusa, aby szerzyła kult Miłosierdzia Bożego oraz postarała się o namalowanie obrazu Pana Jezusa Miłosiernego zostało zaznaczone poprzez wybudowaną już wieżę zwieńczoną krzyżem.

[ZT]21587[/ZT]

Wspomniany apel biskupa Piotra Libery dotyczy wsparcia "dzieła rozbudowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia" w Płocku i zostanie odczytany w lutym podczas Mszy św. Ponadto 24 lutego zarządzono zbiórkę na tacę, z której środki mają wspomóc rozbudowę świątyni na starówce. Złożone środki należy wpłacać bezpośrednio w kasie Kurii lub na konto diecezjalne z dopiskiem „Sanktuarium Miłosierdzia”, najpóźniej do 15 marca br.

Treść apelu:

Umiłowani Diecezjanie! 

Minęło już 80 lat od śmierci (5 października 1938 r.) niezwykłej mistyczki, Apostołki Bożego Miłosierdzia – świętej siostry Faustyny Kowalskiej, która w Płocku 22 lutego 1931 roku, miała wizję Jezusa Miłosiernego oraz otrzymała polecenie namalowania obrazu, a następnie polecenie ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Orędzie o Bożym Miłosierdziu, jako największym przymiocie Boga – jak objawił Jezus siostrze Faustynie - zdobyło serca wiernych na całym świecie. Dziś miejsca kultu związane z orędziem Jezusa Miłosiernego i z siostrą Faustyną cieszą się zainteresowaniem wielu pielgrzymów nie tylko z Polski, ale całego świata. 

Mając na uwadze troskę, aby „płockie Betlejem Miłosierdzia” było miejscem, gdzie wierni będą mogli w godnych warunkach modlić się o Boże Miłosierdzie i go doświadczać, gorąco popieram prowadzone od kilku lat przez Siostry Matki Bożej Miłosierdzia dzieło rozbudowy diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.

Dnia 19 kwietnia 2009 r., w święto Miłosierdzia Bożego, poświęciłem kamień węgielny z Golgoty i plac pod rozbudowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku 14/18 w Płocku. Dziś cieszę się widząc mury i wznoszącą się ku niebu wieżę Sanktuarium, zwaną wieżą Miłosierdzia, dokładnie w miejscu objawień Jezusa. Potrzeby są jeszcze ogromne. Obecnie trwają wysiłki, aby wykonać dach na świątyni. Zwracam się zatem z gorącą prośbą do wszystkich diecezjan, kapłanów i wiernych świeckich, o wielkoduszne wsparcie dzieła rozbudowy Sanktuarium, w najbliższą niedzielę 24 lutego br. 
Niech pomoc Siostrom w tym dziele będzie znakiem naszej wielkoduszności. Obyśmy jak najszybciej, z Bożą pomocą, mogli uczestniczyć w poświęceniu nowej świątyni i posłużyć się słowami z wizji Faustyny: „Dziś widziałam (...) wielkie mnóstwo ludzi było na zewnątrz i w świątyni, a strumienie wychodzące z najlitościwszego Serca Jezusa spływały na wszystkich” (Dz. 1689). 

Już teraz składam wszystkim serdeczne „Bóg zapłać!” za materialne wsparcie tej szlachetnej inicjatywy.
Płock, dnia 5 lutego 2019 r.

† Piotr Libera
Biskup Płocki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE