Reklama

Biskup podał liczby. Ilu nieletnich molestowali płoccy księża?

Opublikowano:
Autor:

Biskup podał liczby. Ilu nieletnich molestowali płoccy księża?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkanaście nadużyć seksualnych w Płockiej Diecezji. W sprawie księży toczą się postępowania karne, a ksiądz biskup Libera oświadcza, że sprawiedliwości stanie się zadość. - Wydałem wojnę przestępcom - mówi duchowny.

Kilkanaście nadużyć seksualnych w Płockiej Diecezji. W sprawie księży toczą się postępowania karne, a ksiądz biskup Libera oświadcza, że sprawiedliwości stanie się zadość. - Wydałem wojnę przestępcom - mówi duchowny. 

Bez względu na pozycję zajmowaną w Kościele, nikt winny nie uchroni się przed wymierzeniem kary za krzywdzenie nieletnich. Ksiądz biskup Piotr Libera przytaczając słowa papieża Benedykta zapewnia, że nie ma miejsca na przestępstwa duchownych.

- Wydałem wojnę przestępcom – mówi ksiądz Piotr Libera biskup Płocki. – Nie uchylamy się od odpowiedzialności za popełnione czyny. Egzekwowanie zasady "zero tolerancji wobec zachowań pedofilnych wśród duchownych", było i jest moim priorytetem. Nie ma znaczenia czy sprawcą jest szeregowy ksiądz czy ksiądz kanonik. Dla mnie liczą się konkretne osoby, a przede wszystkim ofiary przestępstw.

Od chwili złożenia zawiadomienia, ksiądz, wobec którego zaistniało podejrzenia pedofilii, zawieszany jest w pełnieniu swoich urzędów i funkcji. Co więcej ma on bezwzględny zakaz kontaktów z nieletnimi. W prawie kanonicznym małoletnim jest osoba do momentu ukończenia 18 lat.. Dlatego bez względu na wiek, jakikolwiek kontakt z taką osoba jest zabroniony.

- Na czas wyjaśnienia sprawy proboszcz przestaje pełnić funkcję proboszcza, a wikariusz katechety – wyjaśnia ksiądz Marek Jarosz, rektor Płockiego Wyższego Seminarium Duchownego. - Przestępstwa wobec małoletnich są najcięższymi grzechami, jakie może popełnić kapłan, dlatego kierowane są bezpośrednio do Kongregacji Nauki Wiary.

W przeciągu 11 lat odnotowano aż 16 ofiar. We wszystkich przypadkach proces postępowania został wszczęty natychmiastowo i bez względu na to, czy sprawa o molestowanie, w sądzie cywilnym była umorzana, w sądzie kościelnym trwała dalej.

-Nie ma tutaj miejsca na zamiatanie zła pod dywan – dodaje Mirosław Milewski, biskup pomocniczy Diecezji Płockiej. – Między 31 maja 2007 roku, a 17 września 2017 roku, o nadużycia seksualne wobec nieletnich oskarżonych zostało dziewięciu duchownych. Były w tym również z osoby poniżej 15. roku życia. Samych poszkodowanych było 16.

W dwóch przypadkach nadużyć padły wyroki i księża zostali usunięci z Kościoła. W pierwszym przypadku sąd I instancji wydał wyrok na 2 lata więzienia. Z kolei w drugiej sprawie, na gruncie kościelnym przypadek był już osądzony, jednak później ofiara zgłosiła sprawę do sądu cywilnego i sprawa jest w toku. Co do dwóch kolejnych nadal toczą się procesy w sądach państwowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE