Reklama

Biskup płocki: Warto rozważyć możliwość ustawienia krzyży morowych

Opublikowano:
Autor:

Biskup płocki: Warto rozważyć możliwość ustawienia krzyży morowych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z coraz trudniejszą sytuacją w kraju z powodu pandemii, biskup płocki Piotr Libera wystosował apel do wiernych i księży diecezji płockiej. Apeluje o ostrożność, wzywa do modlitwy, wspomina o krzyżach morowych, przy których byłaby możliwość modlitwy.

W związku z coraz trudniejszą sytuacją w kraju z powodu pandemii, biskup płocki Piotr Libera wystosował apel do wiernych i księży diecezji płockiej. Apeluje o ostrożność, wzywa do modlitwy, wspomina o krzyżach morowych, przy których byłaby możliwość modlitwy.

W ostatnich dniach w niepokojący sposób rośnie liczba zachorowań na Covid-19. Choroba dotyka także księży.

- Proszę o wielką ostrożność i ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych w naszych kościołach, kaplicach, kancelariach oraz wszędzie tam, gdzie odbywają się jakiekolwiek spotkania międzyludzkie - apeluje biskup Piotr Libera. - Proszę, aby duszpasterze pamiętali i ciągle przypominali wiernym o obowiązku zasłaniania nosa i ust w naszych świątyniach podczas wszelkich zgromadzeń.

Biskup poleca, aby w parafiach nie ustawała modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej - Uzdrowienia Chorych oraz św. Rocha - patrona na czas zarazy o uwolnienie świata od obecnej pandemii i jej skutków. 

- Warto również rozważyć możliwość ustawienia krzyży morowych, przy których byłaby możliwość modlitwy do Zbawiciela świata o miłosierdzie i ocalenie - podkreśla biskup Libera.

Krzyże morowe, inaczej zwane karawakami, pochodzą z Hiszpanii. W Polsce były bardzo popularne pod koniec XVIII, w XIX i na początku XX wieku. Krzyże te były stawiane w czasie trwania zaraz. Karawaka ma formę krzyża o dwóch belkach poziomych, z których górna jest zwykle krótsza. Na  powierzchni często umieszczone są krzyżyki (7) i litery (zwykle 18), będące skrótami modlitw i wezwań. 

Apel biskupa Libery nie jest tegoroczną nowością. Np. w maju krzyż morowy stanął przed Urzędem Gminy w Wierzbicy w powiecie chełmskim. We wrześniu taki krzyż postawili mieszkańcy Borzechowa (powiat lubelski).

We wrześniu krzyż morowy stanął również w ogrodzie Domu Biskupów Płockich. Biskup Piotr Libera postawił go, by upamiętnić zmagania z epidemią koronawirusa. Pod krzyżem umieszczono tzw. kapsułę czasu z listem ordynariusza diecezji płockiej do potomnych i wezwaniem do Boga by zachował wiernych od morowego powietrza. Krzyż ma bronić Płock, północne Mazowsze oraz diecezję płocką przed zagrożeniem epidemią.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE