Reklama

Biskup płocki przechodzi na emeryturę?

Opublikowano:
Autor:

Biskup płocki przechodzi na emeryturę? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biskup Roman Marcinkowski, biskup pomocniczy diecezji płockiej, osiągnął wiek, w którym biskupi przechodzą na emeryturę. - Jutro kończę 75 lat i dołączam do grona senioralnego - powiedział podczas uroczystości imienin.

Biskup Roman Marcinkowski, biskup pomocniczy diecezji płockiej, osiągnął wiek, w którym biskupi przechodzą na emeryturę. - Jutro kończę 75 lat i dołączam do grona senioralnego - powiedział podczas uroczystości imienin.

W poniedziałek obaj płoccy biskupi pomocniczy - Roman Marcinkowski, który obchodzi 32-lecie biskupstwa i bp Mirosław Milewski, który przyjął święcenia episkopatu rok temu, obchodzili swój dzień patronalny.

- Dzień imienin to dzień wielkiej wdzięczności. Jak mówi niemieckie przysłowie, wdzięczność jest pamięcią serca - mówił solenizant, dziękując Bogu za dar życia i kapłaństwa, gościom za przybycie, a biskupowi Piotrowi Liberze za zorganizowanie imienin.

Biskup odniósł się też do przypadających jutro swoich 75. urodzin. - Kiedyś dołączyłem do grupy młodzieży, potem do grupy neoprezbiterów, następnie grupy kapłanów w średnim wieku, teraz przechodzę do grupy senioralnej - mówił podczas poniedziałkowej  uroczystości.

Zgodnie z prawem kanonicznym, biskup, który osiągnął wiek emerytalny, składa na ręce papieża rezygnację z zajmowanego urzędu. Nie jest to jednak równoznaczne z przejściem na emeryturę - decyzję o przyjęciu lub nieprzyjęciu rezygnacji podejmuje papież. Zdarza się, że Stolica Apostolska przedłuża urzędowanie. Ostatnio tak było z kard. Stanisławem Dziwiszem - jego posługa została przedłużona ze względu na organizację Światowych Dni Młodzieży.

Jakie plany będzie miał wobec płockiego biskupa pomocniczego papież Franciszek? Nie wiadomo. Jak dowiedzieliśmy się w nuncjaturze, nie ma określonego terminu, w którym zapada taka decyzja.

Bp Roman Marcinkowski urodził się 28 lutego 1942 roku w Szczutowie. Ukończył Niższe Seminarium Duchowne, a następnie Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku. Święcenia kapłańskie otrzymał 13 czerwca 1965 r. z rąk bpa Piotra Dudźca. Pracował jako wikariusz w Imielnicy, Ciechanowie, Pałukach, Bodzanowie i w parafii św. Jana Chrzciciela w Płocku. Decyzją papieża Jana Pawła II 28 lutego 1985 r.  został mianowany biskupem pomocniczym diecezji płockiej i biskupem tytularnym Bulla Regia. Sakrę biskupią przyjął 13 kwietnia 1985 r. w płockiej katedrze z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE