Triduum Paschalne obejmuje trzy dni — Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę — podczas których wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Wieczorna Msza rozpoczęła kościelne obchody misterium Odkupienia. Podczas czwartkowej Eucharystii wierni upamiętniali pożegnalną ucztę — Ostatnią Wieczerzę Chrystusa.
Podczas Mszy Świętej miało miejsce symboliczne obmycie nóg — gest wyrażający podążanie za wskazaniami Chrystusa i próbę naśladowania Jego czynu. Biskup Płocki obmył nogi m.in. skazanemu, dziecku i kobietom.
– Po raz pierwszy zdecydowałem, że do grona osób, które będą miały obmyte nogi, dołączą panie. Papież Franciszek nas do tego ośmiela. Myślę, że osoby, które zaprosiliśmy do tego obrzędu, noszą w sobie nadzieję. Są pielgrzymami nadziei, którą jest sam Jezus. To są rodzice utraconych dzieci, dziewczyna, która nosi w sobie nadzieję zdania egzaminu maturalnego, mały harcerz chcący dojrzewać w prawdzie czy człowiek, który nosi w sobie nadzieję wolności
– mówił w kazaniu ks. Szymon Stułkowski, Biskup Płocki.
Biskup obmył nogi m.in.: Agnieszce i Dariuszowi, mamie Franka — Joannie, mamie Tymka — Mateuszowi, tacie Tymka — Hubertowi, osobie osadzonej, Andrzejowi z katedry, Kamili, Bogdanowi, Wojtkowi — chłopcu z Baranków, Małgorzacie — maturzystce z Małachowianki, Jerremu — pracownikowi instalacji Olefiny oraz Tomaszowi z DPS w Brwilnie.
Przed nami jeszcze dwie liturgie Triduum Paschalnego. Dziś o godzinie 18:00 odbędzie się Liturgia Męki Pańskiej, zaś jutro — w Wielką Sobotę o godz. 20:30 — Noc Zmartwychwstania Pańskiego z Liturgią Wigilii Paschalnej. To właśnie wtedy odbędzie się procesja rezurekcyjna.
Zobaczcie relację zdjęciową Tomasza Miecznika!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.