Reklama

Biotechnolog – zawód przyszłości, który daje duże możliwości

Opublikowano:
Autor:

Biotechnolog – zawód przyszłości, który daje duże możliwości - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biotechnologia jest różnokierunkową dziedziną nauki. W zakres jej właściwości wchodzą różnego rodzaju badania. W największym skrócie można powiedzieć, że biotechnologia, to nauka o tym, jak wykorzystać żyjące mikroorganizmy w projektach przynoszących korzyści w wielu dziedzinach. Jest to nauka, która pozwala pomóc poznać procesy i mechanizmy, na których opiera się życie. Procesy te wykorzystuje się w praktyce w między innymi w takich branżach jak przemysł farmaceutyczny, badania naukowe, przemysł, ochrona środowiska i zdrowia.

Biotechnologia jest różnokierunkową dziedziną nauki. W zakres jej właściwości wchodzą różnego rodzaju badania. W największym skrócie można powiedzieć, że biotechnologia, to nauka o tym, jak wykorzystać żyjące mikroorganizmy w projektach przynoszących korzyści w wielu dziedzinach. Jest to nauka, która pozwala pomóc poznać procesy i mechanizmy, na których opiera się życie. Procesy te wykorzystuje się w praktyce w między innymi w takich branżach jak przemysł farmaceutyczny, badania naukowe, przemysł, ochrona środowiska i zdrowia.

Kolorowa biotechnologia

Biotechnologię dzieli się na kilka głównych gałęzi, które oznacza się kolorami. Zielona biotechnologia to wszelkiego rodzaju zagadnienia związane z rolnictwem, roślinami. To wszelkie działania mające na celu doprowadzenie do tego, aby rośliny dawały jak najwyższe plony, były odporne na niekorzystne działanie warunków środowiskowych. To także gałąź biotechnologii, która zajmuje się rozmnażaniem roślin, tworzeniem nowych odmian, wykorzystaniem roślin w farmacji, kosmetologii, przemyśle spożywczym. Kolejna gałąź to tak zwana biała technologia zajmująca się działaniami mającymi na celu wykorzystanie biopolimerów, biopaliw i wielu innych substancji w przemyśle. Czerwona biotechnologia oznacza gałąź związaną ze służbą zdrowia. Obejmuje ona całe spektrum różnorodnych zagadnień, na przykład produkcja leków, opracowywanie nowych metod diagnostycznych, badania kliniczne. Za działania związane z legislacją odpowiada fioletowa biotechnologia. Natomiast niebieska biotechnologia obejmuje wszystkie działania związane z wodami.

Język angielski – wymóg konieczny

Każdy, kto planuje swoją przyszłą karierę w tej dziedzinie, powinien mieć opanowany język angielski. Umiejętność porozumiewania się w języku angielskim dla specjalistów z dziedziny biotechnologii jest bardzo ważna, ponieważ przeważająca część nowych metod i innowacji w tej dziedzinie jest opisywana w języku angielskim. Tylko dobra znajomość tego języka daje możliwość bezpośredniego zapoznania się z tymi materiałami. Znajomość języka angielskiego można podnosić, korzystając z wygodnych rozwiązań, jakie daje platforma Preply - korepetycje fizyka. To miejsce, które skupia dużą ilość nauczycieli i native speakerów z każdego zakątka na świecie. Nauka angielskiego odbywa się w miejscu i czasie dogodnym dla osoby, która się uczy języka. W wykonywaniu prac związanych z biotechnologią niezbędna jest tak zwana smykałka do nauki języków obcych.  Nauka języka angielskiego jest w tym wypadku umiejętnością niezbędną.

Zawód przyszłości

Zawód biotechnologa daje bardzo szerokie możliwości w kwestii zatrudnienia. Ten kierunek studiów będzie odpowiedni dla osób dobrze czujących się w naukach przyrodniczych i ścisłych. Absolwenci biotechnologii mogą podjąć pracę w firmach farmaceutycznych, spożywczych, instytutach naukowych i wielu innych. To zawód otwierający wiele drzwi do kariery. Aby móc wykonywać ten zawód niezbędne jest ukończenie studiów, po których uzyskuje się tytuł inżyniera. Studia na tym kierunku nie należą do najłatwiejszych.

W pracy przyszłego biotechnologa przydają się takie predyspozycje jak:

  • Analityczny umysł
  • Samodyscyplina
  • Chęć ciągłego poszerzania wiedzy
  • Dociekliwość
  • Zdolność myślenia twórczego
  • Zdolności manualne
  • Umiejętność pracy w zespole

Wybierając studia, warto brać pod uwagę takie zajęcia, które uczą praktycznych umiejętności. Praca biotechnologa polega również na ciągłym doskonaleniu umiejętności.

Na wysokość wynagrodzenia biotechnologów mają wpływ takie czynniki jak: kapitał firmy, wielkość firmy, region zatrudnienia, doświadczenie i staż pracy, wykształcenie.

Jest to w ostatnim czasie zawód wymieniany wśród przyszłościowych zawodów.  Zawód ten nie polega tylko na wykonywaniu prac laboratoryjnych, ale wiąże się również z podróżami, ciekawymi kontaktami, ambitnymi projektami mającymi wpływ na życie milionów ludzi. Szybko rozwijające się technologie wkraczają do wielu dziedzin. Według specjalistów zapotrzebowanie na pracowników naukowych z takich dziedzin jak biologia, chemia będzie wzrastało.

Dlaczego zawód biotechnologa to zawód przyszłości? Jednym ze strategicznych celów Unii Europejskiej jest rozwój biotechnologii. Na całym świecie zawód biotechnologa jest związany również z dużym poważaniem. Rozwój biotechnologii sprawił, że pojawiły się zupełnie nowe zawody takie jak na przykład nanotechnik. Obszar związany z biotechnologią bardzo intensywnie się rozwija, powstają zupełnie nowe specjalności. Niezmiennie wzrasta rola farmacji i szeroko pojętej medycyny Rynek pracy zmienia się błyskawicznie i warto mieć rękę na pulsie planując przyszłość zawodową.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE