Reklama

Biedronka walczy z zakazem handlu w niedziele

Opublikowano:
Autor:

Biedronka walczy z zakazem handlu w niedziele - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wejście w życie ustawy zakazującej handlu w niedzielę boleśnie mogą odczuć osoby zatrudnione w sieci sklepów Biedronka. Właściciel dyskontu, Jeronimo Martins Polska S.A wprowadza bowiem zmiany regulaminu pracy, które zapobiec mają stratom finansowym wynikającym z wprowadzenia ograniczeń. Efekt? Możliwe, że pracownicy będą rozpoczynać poniedziałkową zmianę już... 15 minut po północy.

Wejście w życie ustawy zakazującej handlu w niedzielę boleśnie mogą odczuć osoby zatrudnione w sieci sklepów Biedronka. Właściciel dyskontu, Jeronimo Martins Polska S.A wprowadza bowiem zmiany regulaminu pracy, które zapobiec mają stratom finansowym wynikającym z wprowadzenia ograniczeń. Efekt? Możliwe, że pracownicy będą rozpoczynać poniedziałkową zmianę już... 15 minut po północy.

Do pism, w których informowano kierowników sklepów o skutkach ustawy ograniczającej handel w niedziele, dotarł portal finanse.wp.pl. Prognozy z pewnością nie mogą napawać pracowników Biedronki optymizmem. Wynika z nich, że właściciel sieci przewiduje zwiększony obrót handlowy w sobotę, w związku z czym tego dnia godzinę otwarcia sklepów należy przesunąć do godz. 23:45. Na tym nie koniec. Aby zdążyć z uzupełnieniem towaru przed poniedziałkowym otwarciem, pracownicy muszą stawić się w sklepie o godz. 00:15, a zmiana miałaby trwać 5,5 godziny. 

Dział HR proponuje z kolei rekompensaty zmian w grafikach w postaci m.in. zwrotów kosztów paliwa, lecz nie brakuje głosów, że to co najwyżej rozwiązania na otarcie łez. O komentarz poprosiliśmy jedną z pracownic sieci. 

- Nie wszyscy mają auta, żeby wsiąść przed północą za kierownicę i wyjechać do pracy, wiele osób jeździ autobusami. Co mi więc po zwrotach kosztów dojazdu, skoro o tej godzinie nie będę miała nawet jak się dostać do sklepu? Mam zamawiać taksówkę? - pyta retorycznie pani Danuta.

Jeszcze tydzień temu rzecznik właściciela sieci Jeronimo Martins Polska S.A stanowczo odpierał zarzuty o wykorzystywanie trików prawnych i planowanych zmianach w regulaminie pracy. We wtorek rzeczywistość zweryfikowała wiarygodność jego słów. Wtedy właśnie prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod projektem ustawy o zakazie handlu w niedzielę, a... do opiniowania związków zawodowych Biedronki trafił gotowy plan zmiany regulaminu pracy. Dodajmy, że problem może dotyczyć m.in. pracowników zatrudnionych w 11 sklepach sieci Biedronka, zlokalizowanych na terenie Płocka.

Sprawie zamierza przyjrzeć się Główny Inspektorat Pracy. Czy właściciel dyskontu postawi na swoim?

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE