Reklama

Bieda na Mazowszu: jest coraz gorzej. Ponad 120 tys. osób pobiera zasiłki

Opublikowano:
Autor:

Bieda na Mazowszu: jest coraz gorzej. Ponad 120 tys. osób pobiera zasiłki  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sytuacja ekonomiczna w teorii się poprawia, a w praktyce ubóstwo dotyka coraz większą liczbę mieszkańców województwa mazowieckiego. Tak przynajmniej wynika z wyliczeń Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Sytuacja ekonomiczna w teorii się poprawia, a w praktyce ubóstwo dotyka coraz większą liczbę mieszkańców województwa mazowieckiego. Tak przynajmniej wynika z wyliczeń Urzędu Statystycznego w Warszawie. 

Dane są niepokojące. Od kilku lat obserwowano spadek zasięgu ubóstwa, ale w 2018 roku znów się podniósł. Wyróżniamy trzy granice ubóstwa:

  • skrajne (do 595 złotych na osobę lub 1606 złotych na 4-osobowe gospodarstwo domowe),
  • ustawowe (odpowiednio 701 i 2112 złotych),
  • relatywne (odpowiednio 810 i 2187 złotych).

Jak wyliczyli urzędnicy, skrajne ubóstwo w 2018 r. dotyczyło 4,3 proc. mieszkańców Mazowsza, ale odliczeniu Warszawy i okolic rośnie aż do 7,3 proc. W porównaniu do poprzedniego badania to wzrost o 2,1 punktu procentowego. Ubóstwo ustawowe dotyczy 9,1 proc. Mazowszan (i znów po odliczeniu regionu stołecznego to 14,7 proc.), a relatywne 12,2 proc. (bez Warszawy 19,5 proc.). Tłumaczenie jest proste: tak duża jest dysproporcja poziomu życia między stolicą, a resztą województwa. 

Ponad 120 tys. osób na Mazowszu pobiera różnego rodzaju zasiłki - w nieco ponad 74 tys. przypadków jest to zasiłek celowy, ale już 26 446 osób mieszkańców województwa pobiera zasiłek stały. Blisko 22,5 tys. osób pobiera zasiłek okresowy. 

- Zaobserwowany w 2018 r. wzrost zasięgu ubóstwa ekonomicznego miał miejsce w sytuacji poprawy przeciętnej sytuacji dochodowej gospodarstw domowych. Gospodarstwa osiągały wyższe dochody, natomiast ich wydatki w skali roku utrzymały się na zbliżonym poziomie. Wzrosła nadwyżka dochodów nad wydatkami, co dało gospodarstwom domowym większe możliwości oszczędzania - wskazują z drugiej strony urzędnicy. 

W 2018 roku Mazowszu jako dobrą lub raczej dobrą swoją sytuację ekonomiczną określiło 47,3 proc. gospodarstw domowych. To wzrost o 8,8 proc. w porównaniu do 2017 roku. 43,5 proc. gospodarstw mówi o przeciętnej sytuacji, 7,4 proc. o złej lub bardzo złej. 

- W pierwszej połowie 2018 r. zadowolonych ze swojego życia ogólnie rzecz biorąc było 84 proc. mieszkańców województwa mazowieckiego w wieku co najmniej 16 lat - przedstawiają. 

17 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, ustanowiony w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest uświadamianie opinii publicznej na całym świecie o problemie ubóstwa i konieczności jego zwalczania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE