Między innymi o tych sprawach mówiono w czwartek w płockim Ratuszu podczas ogólnopolskiej konferencji „Bezpieczne Dziecko”, adresowanej do osób, pracujących z dziećmi i młodzieżą – nauczycieli, pedagogów, wychowawców. To początek działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci. Celem spotkania było przekazanie wiedzy na temat sposobu rozpoznawania zagrożeń, umiejętności zapobiegania oraz udzielenie wskazówek, gdzie szukać fachowej pomocy. Zwłaszcza, że idą wakacje, a to okres największych zagrożeń.
Prelekcje w trakcie konferencji poprowadzili specjaliści – praktycy i teoretycy wywodzący się z różnych środowisk i instytucji – uczelni wyższych, Fundacji Itaka, Fundacji La Strada, Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Kai Kairos”, policji, placówek opiekuńczych.
- W trakcie konferencji podejmowano zagadnienia związane z: formami i rodzajami przemocy i sposobami jej zwalczania, problematyką używek i uzależnień wśród młodzieży, ucieczkami i zaginięciami dzieci i młodzieży, profilaktyką handlu ludźmi, oddziaływaniem grup psychomanipulacyjnych i eurosieroctwa – wylicza Jolanta Głowacka, rzeczniczka Straży Miejskiej w Płocku. Straż podpisała porozumienie z Fundacją Itaka. Współpraca dotyczy wymiany informacji o poszukiwaniach zaginionych osób, profilaktyki oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i edukacyjnych.
Organizatorem przedsięwzięcia był Zespół Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Płocku przy współpracy z: Szkołą Wyższą im. Pawła Włodkowica, Fundacją „Bezpieczne Miasto Płock” oraz Wydziałem Zdrowia UMP.