Reklama

Bezcenne dzieło o Płocku znów w księgarni

Opublikowano:
Autor:

Bezcenne dzieło o Płocku znów w księgarni - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do księgarni diecezjalnej trafił reprint jednej z najważniejszych książek o Płocku - monumentalnej monografii historycznej autorstwa arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Z ponad 700 stronic wyłania się barwny obraz miasta, którego już dawno nie ma.

Do księgarni diecezjalnej trafił reprint jednej z najważniejszych książek o Płocku - monumentalnej monografii historycznej autorstwa arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Z ponad 700 stronic wyłania się barwny obraz miasta, którego już dawno nie ma.

Jak poinformowała rzeczniczka płockiej Kurii, Elżbieta Grzybowska, o kolejny reprint drugiego wydania monumentalnego dzieła ordynariusza płockiego arcybiskupa Nowowiejskiego zabiegał ks. Stefan Cegłowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. „Płock. Monografja historyczna, napisana podczas wojny wszechświatowej, oprawiona i uzupełniona w roku 1930” to zdecydowanie jedno z najcenniejszych opracowań dotyczących historii Płocka, w dodatku napisane żywym, barwnym językiem, z celnymi spostrzeżeniami, naznaczone osobistą wrażliwością i przekonaniami autora. Mimo że od chwili pierwszego wydania minęło blisko 100 lat, dzieło nie straciło na aktualności. - Arcybiskup Nowowiejski opierał się na materiałach źródłowych, z których wiele nie dotrwało do współczesności - podkreśla ks. Cegłowski. - Dla historyków dzieło to jest wprost bezcenne, nie ma lepszego kompendium wiedzy historycznej o Płocku i Mazowszu od XII wieku po rok 1930.

Arcybiskup skupia się na historii miasta, ale ujmuje ją w perspektywie filozoficznej i teologicznej. Szczegółowo opisuje dzieje Płocka, przedstawia budowle i kościoły, również te, które nie istniały już w jego czasach, analizuje życie płocczan XIX i XX w., w aspekcie społecznym, materialnym, duchowym i umysłowym, wnika w rodzące się ruchy i idee, m.in. narodziny mariawityzmu.

Monografia liczy ponad 700 stron, poza barwnymi opisami zawiera plany miasta, stare fotografie i ryciny przedstawiające Płock, którego już nie ma . Po raz pierwszy została wydana w 1917 r. przez działające wówczas w Płocku Wydawnictwo Braci Detrychów. W 1930 r. wyszło drugie, uzupełnione wydanie. Jego drugi reprint (pierwszy wydano w 1991 r. z okazji pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Płocka) możemy właśnie kupić w Płockiej Księgarni Diecezjalnej i Płockim Instytucie Wydawniczym. Kosztuje 95 zł.

Jak dowiedzieliśmy w księgarni diecezjalnej, dzieło bł. arcybiskupa, mimo że jest w sprzedaży dopiero od tygodnia, cieszy się ogromnym zainteresowaniem płocczan i sprzedano już bardzo dużo egzemplarzy.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE