Reklama

Bez katedry nie byłoby historii Polski

Opublikowano:
Autor:

Bez katedry nie byłoby historii Polski - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości – Bez Płocka nie da się napisać historii Polski. Nawet, gdybyśmy chcieli streścić dzieje kraju na dwóch stronach papieru podaniowego, musi pojawić się tam nazwa Płock. To jeden z kamieni milowych naszej państwowości – mówił w wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski w rozmowie z Portalem Płock.

– Bez Płocka nie da się napisać historii Polski. Nawet, gdybyśmy chcieli streścić dzieje kraju na dwóch stronach papieru podaniowego, musi pojawić się tam nazwa Płock. To jeden z kamieni milowych naszej państwowości – mówił w wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski w rozmowie z Portalem Płock.

Około 40 milionów będzie kosztował zaplanowany na kilka lat remont katedry w Płocku. – To zadanie, którego realizacja znacznie przekracza finansowe możliwości nie tylko naszej parafii, ale wręcz całej diecezji płockiej – powiedział proboszcz parafii katedralnej ks. kan. dr. Marek Zawadzki. – Dlatego powołany został społeczny komitet do spraw remontu katedry i renowacji organów katedralnych, na czele którego stanął biskup Libera.

Władze miasta reprezentowane są przez prezydenta Andrzeja Nowakowskiego. Poza nim w skład komitetu weszli również parlamentarzyści z regionu płockiego, przedstawiciele miejskiego i wojewódzkiego samorządu oraz przedstawiciele powiatu ziemskiego płockiego.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, marszałek województwa mazowieckiego biskup płocki Piotr Libera i proboszcz parafii katedralnej ks. Marek Zawadzki spotkali się z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Żuchowskim. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim możliwych źródeł sfinansowania remontu katedry, a także znaczenia Płocka dla historii naszego kraju. – Oczywiście, każda osoba, która zna historię Polski, wie, jak ważną rolę odgrywał w niej Płock. Powinien też wiedzieć, jakie znaczenie przynajmniej do końca XV wieku miało chrześcijaństwo i lokowanie biskupstw w całej przestrzeni ówczesnego państwa polskiego. mówił w rozmowie z Portalem Płock Piotr Żuchowski.

Wiceminister Piotr Żuchowski przyznał, że przygotowania do remontu prowadzone są starannie. – Rozmowy w tej sprawie prowadzone były na progu nowej perspektywy budżetowej dla Unii Europejskiej. Trzeba zastanowić się, jak sfinansować inwestycję, której koszt sięga 40 mln zł. Najprawdopodobniej środki będą pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego. Możliwe, że dojdą do tego pieniądze z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego – powiedział Portalowi Płock Piotr Żuchowski. – Łącząc oba źródła może uda się nam zabezpieczyć katedrę na najbliższe dziesięciolecia. A może nawet stulecia.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał, że ma nadzieję na pozytywne zakończenie prac przy obiekcie, którego znaczenia dla naszej historii nie sposób jest przecenić. – Znaczenie katedry jest wielorakie. Nie tylko dla samego Płocka, ale również dla Polski. I nie tylko w sensie religijnym, ale również historycznym – przyznał Piotr Żuchowski. – Każda osoba, która zna historię Polski, musi sobie zdawać sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywał w niej Płock. Powinien też dobrze wiedzieć, jakie znaczenie przynajmniej do końca XV wieku miało chrześcijaństwo i lokowanie biskupstw w całej przestrzeni ówczesnego państwa polskiego.

Proboszcz parafii katedralnej ks. kan. dr Marek Zawadzki zdecydował, że począwszy od czerwca 2012 roku w każdą trzecią niedzielę miesiąca datki z tacy przeznaczane są na potrzeby remontu. W ten sposób udało się zebrać już 45,3 tysiąca złotych. W 2013 roku kolekta na cele remontowe będzie przeprowadzona jeszcze w następujące niedziele: 17 marca, 21 kwietnia, 19 maja, 16 czerwca, 21 lipca, 18 sierpnia, 15 września, 20 października, 17 listopada oraz 15 grudnia. Datki na remont można składać również do puszek w katedrze.

Czytaj również:


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE