Reklama

Bez blokady alkoholowej i za szybko. 55-latek na razie stracił prawo jazdy

Opublikowano:
Autor:

Bez blokady alkoholowej i za szybko. 55-latek na razie stracił prawo jazdy  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jadący ul. Zglenickiego mężczyzna przekroczył prędkość, za co zatrzymał go patrol policji. Okazało się, że w aucie 55-latka powinna być zainstalowana blokada alkoholowa. Mężczyzną zajmie się teraz sąd.

Jadący ul. Zglenickiego mężczyzna przekroczył prędkość, za co zatrzymał go patrol policji. Okazało się, że w aucie 55-latka powinna być zainstalowana blokada alkoholowa. Mężczyzną zajmie się teraz sąd. 

Wczoraj zatrzymali kierowcę forda, który przekroczył dozwoloną prędkość na ul. Zglenickiego. Okazało się, że 55-latek mógł prowadzić pojazd, ale pod bardzo ważnym warunkiem: w aucie musiała być zainstalowana blokada alkoholowa. 

- Pojazd, którym poruszał się mężczyzna takiej blokady nie posiadał - mówi mł. asp. Marta Lewandowska, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Płocku. - Policjanci zatrzymali 55-latkowi z powiatu sierpeckiego prawo jazdy. O popełnionym przestępstwie niestosowania się do zakazu poinformowany zostanie sąd, który zdecyduje o dalszym losie mężczyzny.  

Według definicji ustawowej blokada alkoholowa to urządzenie techniczne, które uniemożliwia uruchomienie silnika pojazdu, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Blokada alkoholowa musi być  na stałe zamontowana w pojeździe, którym kierować będzie osoba skazana za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Przed uruchomieniem silnika musi ona podać próbkę wydychanego powietrza do zbadania przez urządzenie. Dopiero w sytuacji, gdy urządzenie wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu niższe od wskazanej w ustawie wartości, mechanizm umożliwi uruchomienie pojazdu. 

- Z możliwości tej osoba skazana może skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru kary. O ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie decyduje sąd - mówi Lewandowska. 

Po uzyskaniu zgody i ponownym zdaniu egzaminu kierowca otrzymuje prawo jazdy z kodem 69. W takim przypadku ma możliwość kierowania jedynie pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE