Reklama

Będzie upał. Rozstawią kurtynki wodne

Opublikowano:
Autor:

Będzie upał. Rozstawią kurtynki wodne - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Specjaliści od pogody prognozują, że najbliższy weekend będzie wyjątkowo upalny. W sześciu miejscach Płocka rozstawione zostaną kurtynki wodne.

Specjaliści od pogody prognozują, że najbliższy weekend będzie wyjątkowo upalny. W sześciu miejscach Płocka rozstawione zostaną kurtynki wodne.

Z prognoz pogody wynika, że od soboty 27 lipca do poniedziałku 29 lipca temperatura na terenie Płocka przekraczać będzie 30 stopni Celsjusza. W najcieplejszym momencie dnia dojść może nawet do 35. Dlatego właśnie podjęta została decyzja o rozstawieniu na terenie miasta kurtyn wodnych.

Jak poinformowało Centrum Zarządzania Kryzysowego, kurtynki zostaną rozstawione w następujących punktach: Nowy Rynek/Tumska, Tumska/Sienkiewicza, Rybaki x2, Tumska/Pl. Narutowicza oraz Stary Rynek/Grodzka.

Przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzegają, że długie siedzenie na słońcu lub w przegranym miejscu, brak nakrycia głowy (czapki z daszkiem, chusty) przy dużym nasłonecznieniu lub nadmierny wysiłek w czasie gorącego dnia mogą doprowadzi do udaru słonecznego.

Najbardziej widocznymi objawami udaru są: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Aby zapobiec udarowi, należy do minimum ograniczyć przebywanie na słońcu (zwłaszcza wtedy, gdy promienie słoneczne działają najbardziej intensywnie), spożywać lekkie, zbilansowane posiłki i regularnie pić dużo wody. Wskazane jest ograniczenie do minimum picia alkoholu, który może odwodnić organizm.

Wychodząc na dwór, najlepiej ubrać się w luźne rzeczy, które zakrywają możliwie jak największą powierzchnię skóry. Jasna odzież odbija promieniowanie i ciepło, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie normalnej temperatury ciała. Na głowę warto założyć czapkę z daszkiem, kapelusz z szerokim rondem lub chustę.

Aby pomóc osobie, która uległa przegrzaniu, należy ułożyć jej głowę powyżej poziomu ciała i owinąć ją oraz kark wilgotnymi, zimnymi chusteczkami; podać jej napoje elektrolityczne, zapewnić wypoczynek. Jeśli dolegliwości nie ustąpią po godzinie, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli mamy do czynienia z osobą, która dostała udaru, powinniśmy błyskawicznie owinąć ją mokrymi chustami i wezwać lekarza.

Fot. UMP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE