Reklama

Będzie barwnie, głośno, wesoło i międzynarodowo

Opublikowano:
Autor:

Będzie barwnie, głośno, wesoło i międzynarodowo - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Barwna parada w centrum miasta, koncert Krystyny Prońko i Płockiej Orkiestry Symfonicznej, bieg, wystawa fotograficzna, koncerty na Majuni i mocniejsze uderzenie w ramach Rock Tower, a to wszystko w zaledwie kilka dni. - Nie tylko kulturalnie, nie tylko w rytm przebojów, ale także na sportowo będziemy świętować Piknik Europejski – zapowiadał w czwartek prezydent Płocka.

Barwna parada w centrum miasta, koncert Krystyny Prońko i Płockiej Orkiestry Symfonicznej, bieg, wystawa fotograficzna, koncerty na Majuni i mocniejsze uderzenie w ramach Rock Tower, a to wszystko w zaledwie kilka dni. - Nie tylko kulturalnie, nie tylko w rytm przebojów, ale także na sportowo będziemy świętować tegoroczny Piknik Europejski – zapowiadał w czwartek prezydent Płocka.

Z czym kojarzą się płocczanom takie państwa, jak Francja, Grecja albo Hiszpania? I w jaki sposób to jeszcze zaprezentować 13 maja w trakcie wielkiej Parady Europejskiej, której uczestnicy przejdą ulicami miasta z Nowego Rynku, przez Tumską i Grodzką aż na starówkę? Poprzednim razem było niezwykle kolorowo i pomysłowo. Paradę poprowadzi Mariusz Pogonowski, w rolę konferansjera wcieli się również dziennikarz Bogdan Wolny. Szkolne delegacje zatrzymają się na krótką prezentację przy Novymkinie Przedwiośnie. Parada, dodajmy, to zaledwie jeden z punktów w tegorocznym programie miejskiej imprezy promującej ideę integracji i współpracy między narodami. Szczegóły XIX Pikniku Europejskiego przedstawiono w czwartek w trakcie konferencji prasowej w ratuszu. W Płocku ugościmy przedstawicieli dziesięciu miast partnerskich: Darmstadt (Niemcy), Fort Wayne (USA), Bielc (Mołdawia), Żytomierza (Ukraina), Rustawi (Gruzja), Mytiszczi (Rosja), Możejek (Litwa), Auxerre (Francja), Loznicy (Serbia), Nowopołocka (Białoruś). Efekty współpracy miedzy Płockiem i jego miastami partnerskimi przybliżą dwie wystawy. Jedną o Rustawi obejrzymy w Domu Darmstadt. Drugą, plenerową, w związku z Rokiem Rzeki Wisły, przygotowano we współpracy z Książnicą Płocką:

- Wystawę zatytułowaliśmy „W partnerstwie rzek”. Będzie dotyczyła rzek, które przepływają przez miasta partnerskie - zachęcała do wizyty na starówce dyrektorka Książnicy, Joanna Banasiak. - A już w środę, 10 maja urządzimy grę miejską dla uczniów z 20 szkół podstawowych i gimnazjów.

Różnorodnych koncertów zaplanowano całkiem sporo, w tym wyjątkową atrakcją będzie występ Krystyny Prońko w towarzystwie Płockiej Orkiestry Symfonicznej i chóru Vox Singers. Wokalistka ma w swoim repertuarze tak niezapomniane przeboje, jak „Jesteś lekiem na całe zło” czy też „Małe tęsknoty”. Jak zabrzmią w towarzystwie płockich muzyków w piątek, 12 maja od godz. 19.00? – To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w naszym kraju – zwracał uwagę Robert Majewski, dyrygent chóru Vox Singers. 

A już w sobotę kolejne koncerty. Na początek wystąpią przedszkolaki na scenie rozstawionej na Starym Rynku. Od godz. 14.00 zaprezentuje się 14 grup. Tuż po nich zaśpiewają i zatańczą uczniowie z płockich szkół. Pozostali przygotują kramy, aby zaprezentować tradycje i kulturę poszczególnych krajów (m. in. Francji, Chin i Niemiec). Jury oceni m.in. hasła promujące, wyeksponowanie regionalnych produktów i wystrój. Stoiska, występy artystyczne, udział w paradzie i uczestnictwo w grze miejskiej to kolejne etapy konkursu, w którym stawką jest kwota 15 tys. zł, za którą zostanie zorganizowana wycieczka szkolna. Rywalizacja zapewne będzie zacięta:

- Z roku na rok szkoły przygotowują prezentacje na coraz wyższym poziomie – chwaliła szefowa Młodzieżowego Domu Kultury, Litosława Koper.

Powróćmy jednak do części artystycznej.

- Tuż po zakończonej Paradzie Europejskiej o godz. 16.15 otworzymy na Starym Rynku uroczyście Piknik Europejski z udziałem chóru Mistrel – zapowiadał prezydent.

Od godz. 16.30 przez kolejne dwie godziny potrwają kolejne występy uczniów z płockich szkół. Na zakończenie wydarzeń rozgrywających się na obszarze Starego Rynku (godz. 19.30) zaplanowano koncert zespołu Sumptuastic. Alternatywną ofertę można znaleźć tradycyjnie w ogródku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy pl. Dąbrowskiego (w godz. 19.00-00.30). A w nim program warty uwagi, i to nie tylko dla fanów muzyki klubowej na imprezie pod gwiazdami. Na początek klub dyskusyjny, później na Majuni zagrają Delaplaya, aka one, Bitamina (godz. 21.40) i Jacek Sienkiewicz (od 23.00). Impreza odbędzie się pod hasłem „Bez komercyjnych artystów, cukierkowej muzyki ani promocyjnej pompy."

[ZT]15072[/ZT]

Niektórzy czekają jednak na rockowe uderzenie, które stało się nieodłącznym elementem Pikniku Europejskiego. W niedzielę, 14 maja o odpowiednią moc w ramach VIII edycji Rock Tower zadbają kapele z pracowni muzycznej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, czyli The Wall, WALDEMORT, Hogshead i GroupThink, od godz. 18.00 za instrumenty chwycą członkowie Page Rock, All Will Know (czyli goście z Darmstadt). Koncert głównej gwiazdy rozpocznie się o 20.00. Grupa „Nocny Kochanek” odwiedzi Płock w trakcie trasy koncertowej promującej ich najnowszy album „pt. „Zdrajcy metalu”. Warto zwrócić uwagę na teksty napisane z przymrużeniem oka, świadczące o dystansie do wizerunku grupy prezentującej ostrzejsze, metalowe brzmienia.

Bilety w cenie 10 zł na Majunię i Rock Tower kupimy w Bileterii POKiS-u (Tumska 9a) oraz na stronie www.pokis.infoserw.pl. Dodatkowo o bilety na Majunię można pytać w pubie Zachęta na ul. Grodzkiej.

[ZT]15031[/ZT]

Przypomnijmy, że program tegorocznego Pikniku Europejskiego uzupełniono o akcent sportowy. Bieg Europejski jest także częścią akcji „Polska Biega”. Start i meta zlokalizowane będą przy Orlen Arenie. W niedzielę, 14 maja pobiegną zarówno ci młodsi, jak i starsi płocczanie. Dzieci do lat ośmiu będą miały do pokonania dystans 100 metrów, uczestnicy w wieku 9-14 lat pobiegną wokół Orlen Areny (na dystansie 600 metrów). Pozostali  mają wyżej zawieszoną poprzeczkę, dla nich ustalono dystans wynoszący 5 km. Swój udział potwierdziły już 253 osoby.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE